KRV SE SLIVALA IZ CRKVE! Ustaše su u Glini zaklale 1.000 Srba, a danas pijanče nad kostima žrtava (VIDEO)
Predstavnici Srpskog narodnog vijeća odali su u Glini počast srpskim žrtvama koje su ustaše na današnji dan 1941. zaklale u tadašnjoj pravoslavnoj crkvi Rođenja presvete Bogorodice, koja je potom spaljena i srušena.
Na mestu uništene crkve 1969. je bio izgrađen Spomen dom sa muzejskom građom o crkvi i zločinima u glinskom kraju, ispred Spomen doma bila je postavljena skulptura "Majka s detetom" vajara Antuna Augustinčića, a tokom 1995. godine bilo je dovršeno spomen obeležje sa 1.564 imena žrtava.
Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Srbije Miodrag Linta podsetio je danas na pokolj Srba u pravoslavnoj crkvi u Glini krajem jula i početkom avgusta 1941. godine, ocenivši ga kao jedan od mnoštva dokaza genocidnog karaktera NDH.
CRNA GORA I HRVATSKA SVE BLIŽE: Zvanična Podgorica i ove godine na obeležavanju zločinačke akcije "OLUJA"
NELE KARAJLIĆ SASUO HRVATIMA ISTINU U LICE: Mi pevamo o Lazaru, a Tompson o ustašama jer nemaju drugo! (VIDEO)
Neviđena provokacija hrvatske predsednice: Kolinda poklonila Izraelu knjigu o ODBRANI STEPINCA!
U pisanoj izjavi za medije Linta podseća da su ustaše tada govorile ljudima da će svi koji prihvate da se pokatoliče biti pošteđeni, dodaje da je to bila laž te da je zatim izvršen pokolj preko 1500 Srba uglavnom iz sela oko Vrginmosta, a crkva je srušena.
On kaže da je vlast nakon Drugog svetskog rata "vodila politiku zaborava genocida nad srpskim narodom i lažnog bratstva i jedinstva", te da nije dozvolila izgradnju porušenog hrama na mestu stradanja Srba.
Narod je, dodaje, sopstvenim sredstvima podigao Spomen dom 1969. godine, ali je vlast Franje Tuđmana posle akcije "Oluja" 1995. godine Spomen dom preimenovala u Hrvatski dom.
Linta ističe da se u Hrvatskoj vodi politika negiranja genocida nad srpskim narodom koju podržava većina hrvatskog naroda na čelu sa Katoličkom crkvom, hrvatskim veteranima i većinom političkih stranaka.
- Hrvatska nije spremna da se suoči sa svojom ustaškom prošlošću tj. prizna počinjeni genocid nad Srbima i zatraži pokajanje od srpskih žrtava i njihovih potomaka. Jedan od brojnih dokaza kontinuiteta ustaštva jeste sramna i anticivilizacijska odluka Gradskog vijeća Gline iz 2014. kojom se zabranjuje obeležavanje i odavanje počasti žrtvama ustaškog pokolja - navodi Linta.
On tvrdi da za većinu Hrvata Hrvatski dom nije mesto sećanja na pokolja, a da o golgoti Srba u Glini odavno nema materijalnih dokaza i simbola stradanja.
Tokom zločinačke vojno-policijske akcije "Oluje" to obeležje je uništeno, a Spomen dom preimenovan u Hrvatski dom gde organizuju zabave.
Očevici pokolja u Glini svedočili su da se krv slivala iz crkve.
U proleće 1947. su kosti pobijenih iz jame u Prekopi i ostalih jama na području Gline prenesene na pravoslavno groblje. Na groblju su, na mestu srušene crkvice, kosti položene u zajedničku spomen-kosturnicu u kojoj se nalazi oko 2500 ubijenih Srba od 1941. do 1944. godine sa područja sreza Glina.
Pesnik Ivan V. Lalić je napisao poemu "Opelo za sedam stotina iz crkve u Glini", koja je objavljena u Zagrebu 1955. godine u prvoj pesnikovoj zbirci pod naslovom "Bivši dečak" a posvećena poklanim Srbima u glinskoj crkvi 1941. godine. Vajar Antun Augustinčić je 1969. godine postavio fontanu Majka i dete ispred Spomen-doma poklanih Srba u Glini.
Hrvati su 1995. godine uništili ovu fontanu.
- Hvatali su jednog po jednog, postavljali na sto, jedan ustaša bi kleknuo čoveku na prsa, a drugi bi uzeo nož i presecao grkljan - pričao je Ljuban Jednak, jedini preživeli svedok pokolja.