MAKEDONSKA KRIZA SE NASTAVLJA: Počela trka sa prikupljanje najmanje 61 potpisa
U Makedoniji danas počinje trka parlamentarnih političkih partija na prikupljanju najmanje 61 potpisa, koji će im omogućiti formiranje parlamentarne većine i nove vlade
Trka na prikupljanu potpisa počinje nakon što su juče završene konsultacije predstavnika svih parlamentarnih stranaka sa predsednikom Đorđem Ivanovim. Konsultacije predsednika sa predstavnicima parlamentarnih političkih partija održane su pošto najuticajnija VMRO DPMNE, bivšeg premijera Nikole Gruevskog, nije mogla da se dogovori sa najuticajnijom albanskom partijom DUI Alija Ahmetija o formiranju vlade.
VMRO - DPMNE je na decembarskim vanrednim parlamentarnim izborima u Makedoniji osvojila 51 poslanički mandat, druga po snazi je opoziciona SDSM Zorana Zaeva sa 49 mandata, a treća DUI sa 10.
Predsednik Ivanov odbio je, naime, juče da mandat za sastav nove vlade da Zaevu i poručio da će mandat dati stranci ili koaliciji koja obezbedi parlamentarnu većinu, odnosno prikupi najmanje 61 potpis, s obzirom na to da makedonsko Sobranje ima 120 poslanika.
Na osnovu osvojenih izbornih rezultata jasno je da je DUI i dalje "ključ" za formiranje parlamentarne većine sa VMRO-DPMNE i SDSM. Ostale albanske partije, Pokret Besa, Alijansa za Albance i DPA ukupno imaju 10 poslanika i mogle bi da posluže da uvećaju parlamentarnu većinu. Ahmeti je novinarima nakon konsultacija sa predsednikom Ivanovim rekao da je "ključ" sada u rukama šefa države i da su sve opcije za formiranje vlade još uvek otvorene.
Kako su preneli makedonski mediji, začuđujuće popustljiva je juče bila izjava Zaeva, koji je do razgovora sa predsednikom Ivanovim tvrdio da šef države po Ustavu mora da mu da mandat, kao drugoj najvećoj stranci. Zaev je, naime, novinarima nakon konsultacija rekao da je sa Ivanovim razgovarao o svim detaljima i da im je rečeno da kao drugoplasirani po izbornom rezultatu SDSM može da dobije mandat, ali da prethodno treba da dokaže da ima parlamentarnu većinu.
Inace, nakon propalih pregovora o formiranju vlade između VMRO DPMNE sa DUI, Gruevski se založio za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, jer smatra da trenutna konstelacija partijskih snaga ukazuje da nema uslova za nesmetano funkcionisanje države i ispunjavanje svih obaveza preuzetih sporazumom iz Pržina.
Nije, međutim, određeno koji je rok do kada bi parlamentarne stranke trebalo Ivanovu da predaju najmanje 61 potpis kako bi dobile mandat. Ukoliko parlamentarna većina ne bude formirana, poslanici će morati da donesu odluku o raspuštanju Sobranja, koje će prethodno doneti odluku o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora.