MILO PRITIČE U POMOĆ KRIVOKAPIĆU? Leposavić može biti smenjen samo na jedan način! Na pomolu totalni obrt?
Krivokapić ne može da smeni ministra Leposavića bez Milovih poslanika
Vlada Zdravka Krivokapića ušla je u političku krizu, čini se, prvog dana kada je izabrana i iz nje nikako da izađe. Naprotiv, gotovo pola godine kasnije ponor u koji upada je sve dublji i dublji, a najnoviji politički potresi ozbiljno prete da dovedu do rasturanja "crnogorskog DOS-a", koalicije koja je uspela da smeni Đukanovićev DPS.
TUGA I NEVERICA U HRVATSKOJ: Umrla dvomesečna beba! Oduzeli dete roditeljima, a sada im ga vraćaju u kovčegu
"IZDAJNIK NIKADA NISAM BIO, NITI ĆU BITI" Krivokapić pokušava da se opravda - napisao SRAMOTNO PISMO narodu Crne Gore
Tenzije na političkoj sceni Crne Gore dostigle su tačku ključanja, a povod za najsvežije sukobe koji novu vlast u ovoj zemlji prate od formiranja, ovoga puta je odluka premijera da pokrene postupak za smenu ministra pravde, ljudskih i manjinski prava, Vladimira Leposavića.
Leposavić je, prema Krivokapićevom tumačenju, opoziv zaslužio zbog svoje izjave o Srebrenici, u kojoj je, između ostalog, rekao da je “spreman da prizna da se tamo dogodio zločin genocida kada to bude, nedvosmisleno utvrđeno”, te da je "Haški tribunal izgubio legitimitet".
Crveni karton
Zbog onoga što je Leposavić izrekao premijer je jednom od svojih 12, kako ih je prilikom izbora nazvao, "apostolskih ministara", odlučio da pokaže crveni karton. Žuti je već dobio nakon prethodnog istupa, koji se ticao Zakona o amnestiji i okolnosti oko usvajanja tužilačkih zakona. Nakon što je ministar odbio savet da sam podnese ostavku, što bi za crnogorskog premijera bila verovatno najmirnija solucija za izlazak iz krize, Krivokapić je odlučio da Skupštini uputi predlog za njegov opoziv.
- Tražio sam ostavku Leposavića, jer smatram da je to najbolji način da ličnim činom pokažemo svoju odgovornost - rekao je Krivokapić.
I tu nastaje novi problem. Ovakva odluka naišla je na oštre reakcije javnosti i tamošnjih političkih subjekata, koji su se, gle čuda, ponovo podelili. Sa jedne strane, jedan od ključnih stubova vladajuće koalicije Demokratski front i njegovi lideri usprotivili su se Krivokapiću i najavili da neće glasati za pomenuti predlog. Sličnu stvar, iako se od završetka lokalnih izbora u Nikšiću nalaze u svojevrsnom "hladnom ratu" sa DF-om, učinile su i Demokrate, drugi stub vladajuće koalicije, ističući da ne žele da smenjuju ministra ukoliko o tome ne bude dogovora unutar parlamentarne većine.
S druge strane, da će podržati odlazak Leposavića, najavili su iz SDP, SD-a, Bošnjačke i Liberalne partije, te Albanske liste. "Presudu" Leposaviću mogao bi da donese DPS Mila Đukanovića, koji se do sada nije oglašavao o tome da li će glasati za Krivokapićev predlog.
Ko je kormilar?
Sam premijer navodi da vladu na čijem je čelu ruše zdušno vladajuće i opozicione stranke, spolja i iznutra, ta da se u Crnoj Gori ljudi i dalje bave proslošću, umesto budućnošću.
Potpredsednik Vlade i, čini se, istinski kormilar spoljnopolitičkog kursa Crne Gore, Dritan Abazović nije se oglaašvao nakon izjave premijera, iako deo javnosti upravo u njegovom stavu po pitanju Srebrenice vidi razlog zbog koga se premijer uhvatio za "džep sa kartonima".
A kakve će posledice proizvesti potez Zdravka Krivokapića i šta je uopšte njime želeo da postigne? Hoće li najnovija kriza dovesti do pada Vlade ili će ponovo uspeti da bude preveziđena?
Činjenica je da posle nekoliko meseci provedenih na vlasti Krivokapić više nije onaj isti čovek, profesor vedra lica koji je sasvim slučajno zaplovio u političke vode ne bi li, zajedno sa crkvom, uspeo da ujedini opozicione stranke i omogući im pobedu o kojoj su u prethodne tri decenije mogli samo da sanjaju.
Danas je na njegovom licu vidiljiva zabrinutost, mora da vaga između suprotastavljenih interesa više strana, međunarodnih obaveza koje država ima, stavova partija vladajuće većine, javnosti... Ipak ostaje nejasno zbog čega se Krivokapić odlučio na potez smene ministra Leposavića, ne ulazeći u njegov lični ili stav države Crne Gore o Srebrenici, za koji je znao da će mu zaljuljati ionako klimavu vladu.
"Ambasadizacija"
Mogu li najnoviji događaji dovesti do pada Vlade? Sociolog politike iz Crne Gore Srđan Vukadinović kaže da se Krivokapić u ovom trenutku nalazi na klackalici, a da je jedan od glavnih razloga za krizu u kojoj se država našla njegovo političko neiskustvo.
- On je potpuno neiskusan kada je politika u pitanju. I sada se nalazi u jednoj svojevrsnoj klackalici, na jednoj strani strane ambasade, na drugoj DF kao najjača grupacija i na trećoj SPC. To su veoma različiti, pa i suprotstavljeni interesi koje promovišu. Tu se mora biti veoma vešt da se ne bi dolazilo u ovakvu situaciju. Od njega je moguće očekivati jednu odluku, sutra drugu - kaže Vukadinović.
Ističe da strane ambasade imaju ključan uticaj na ovakve poteze Vlade Crne Gore.
- One su imale direktan uticaj na formiranje ovakve Vlade jer su oni koji su bili izborni pobednici praktično eliminisani iz njegog učešća. Kada vi formirate takvu Vladu, a ovo je vlada koja ne odražava izborne rezultate, onda je sasvim jasno da ste vi na klackalici, gde se jedan ministar ponaša ovako, drugi onako, zavisi čije interese zastupa, a na trećoj strani je pritisak stranih ambasada, koje su istakle da su zabrinute zbog Leposavićevih izjava. Sve to može vešto da se reguliše u Vladi, da do ovakvih ispupa ne dolazi, ali to je tako kada je premijer politički neiskusan - objašnjava.
Ni budžet, ni Montenegro erlajns
Sagovornik podseća da ovo nije jedina kriza u Crnoj Gori i jedina nedoslednost Zdravka Krivokapića.
- U decembru je izjavio budžet će biti usvojen sutra, pa nije usvojen do današnjeg dana i pitanje je kada će biti. Rekao je da će "Montenegro erlajns" biti ugašen, pa on nije ugašen nego su se dogodile transformacije. Ima još mnogo dvosmislenosti kod premijera. Ovo stvara veliku rašomonijadu kad je u pitanju Vlada Crne Gore i političku nestabilnost jer čini se da ovo klizi u sve veću krizu. Prvo je bila parmalemtarna, pa kriza između parlamenta i vlade, a sada kriza u Vladi. Treba očekivati turbulentne dane - ističe on.
Vukadinović smatra, da koliko god teški dani čekaju Crnu Goru, Vlada ipak neće pasti, Leposavić neće biti smenjan, jer to, kako navodi, u ovom trenutku ne odgovara nikome u zemlji.