BOŠNJACI NE MOGU DA PRIHVATE IZBORNI PORAZ: Opet bi da otmu Srebrenicu
18 bošnjačkih i američkih intelektualaca i javnih ličnosti poslala je pismo evropskim i svetskim liderima u kojem se traži izdvajanje Srebrenice iz Republike Srpske.
Potpredsednik SNSD-a Nikola Špirić izjavio je da izdvajanje Srebrenice iz Republike Srpske nije ideja od juče, te da je problem što Bošnjaci ne mogu da prihvate izborni poraz u Srebrenici koji je izraz demokratske volje građana. Špirić je na konferenciji za novinare u Banjaluci, a povodom pisma grupe od 18 bošnjačkih i američkih intelektualaca i javnih ličnosti kojim se od evropskih i svetskih lidera traži izddvajanje Srebrenice iz Republike Srpske, Špirić kaže da Srebrenica i Stolac služe kao dve neuralgične tačke u novom pristupu BiH.
- Taj zahtev treba da obezbedi naklonost međunarodne zajednice za novi pristup za koji se ne zna kakav će da bude. Za mene to nije iznenađenje, ali bih voleo da je to juče bila tema u Predsedništvu BiH, kada je Bakir Izetbegović pozvao ove nesrećnike iz Republike Srpske i da ih je pitao da li će dozvoliti da Srebrenica postane eksteritorijalna, kaže Špirić, koji je i poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Špirić je naglasio da je BiH nestabilna zemlja sa mnogo neuralgičnih tačaka i ozbiljnih tema.
Inače, grupa 18 bošnjačkih i američkih intelektualaca i javnih ličnosti poslala je pismo evropskim i svetskim liderima u kojem traži izdvajanje Srebrenice iz Republike Srpske.
Među potpisnicima, kako se navodi, skandaloznog političkog pamfleta su i poglavar Islamske zajednice BiH Husein Kavazović, kao i njegov prethodnik Mustafa Cerić koji je sada predsednik Svetskog bošnjačkog kongresa. U pismu se tvrdi da Srebrenica nikad nije smela biti dodeljena u nadležnost institucija, koje su, kako se navodi "počinile genocid".
- Ovo je dovoljan razlog da nijedan pripadnik institucija koje su izvršile genocid ne može biti načelnik masakrirane Srebrenice", ističe se u pismu bošnjačkih intelektualaca.
Potpredsednik Vlade Republike Srpske Anton Kasipović rekao je da nije upoznat o sadržaju pisma, ali da će vlada sigurno reagovati nakon što ga detaljno prouči. Novoizabrani načelnik Srebrenice Mladen Grujičić tvrdi da je pismo očajnički pokušaj izbornih gubitnika da ospore demokratiju.
- Niko ne spori da su se u Srebrenici dogodili zločini nad Bošnjacima, ali zašto autori tog pisama nisu naveli da su se u ovom gradu događali i zločini nad Srbima, upitao je Grujičić.
Da podsetimo, još u avgustu ove godine Bošnjački predstavnici u Skupštini opštine Srebrenica inicirali su raspravu o izdvajanju te opštine iz Republike Srpske, kao odgovor na odluku Ustavnog suda da nema prepreka za održavanju referenduma o Danu Republike Srpske sprovedenom 25.septembra, na šta predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio da je Srebrenica "teritorijalno, lokalna zajednica u okviru Republike Srpske, i u tom pogledu nikakav referendum ni bilo šta drugo neće to promeniti."