"NEMA PROMENE GRANICA U BiH" Nemci izričiti po pitanju Bosne, pozivaju se na Dejtonski sporazum
Nemački Bundestag se pozabavio pitanjem Bosne i Hercegovine
Predstavnici nemačke Hrišćansko-demokratske unije, Hrišćansko-socijalne unije, Socijaldemokratske partije i Slobodne demokratske partije (liberali) podneli su interpetaciju Bundestagu koja se odnosi na trenutnu situaciju u Bosni i Hercegovini.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/24/stock.jpg?itok=Yd-dfvXe)
Besplatan vodič korak po korak: Kako trgovati cenom akcija
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/24/meduza_foto_shutterstock.jpg?itok=V_jXSlt8)
TREBA LI DA STRAHUJEMO? Meduze iz najveće kineske reke uočene u SAVI, u pitanju je invazivna vrsta!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/24/screenshot_from_2021-06-24_15-53-01.jpg?itok=ONwAwTyc)
PRONAĐEN LEŠ MUŠKARCA U JABLANIČKOM JEZERU: Sumnja se da je reč o osobi za kojom se tragalo od juče
Nemački poslanici ističu kako etničke grupe u BiH danas često rade jedne protiv drugih, pa je država i danas podeljena, preneo je "klix.ba".
- BiH je zemlja u kojoj su etničke grupe sumnjičave jedne prema drugima. Ponavljaju se zahtevi za promenu granica ili čak i secesije entiteta Republika Srpska, što produbljuje etničke podele i povećava političku nestabilnost. Jasno odbacujemo bilo kakve promene granica kao opasnost za stabilan razvoj - ističu nemački poslanici.
Kako dodaje "klix.ba", analiza koju su predstavnici predstavili pod nazivom "Novi zamah za Bosnu i Hercegovinu - podrška za visokog predstavnika", navodi kako je Dejtonski mirovni sporazum 1995. godine stvorio uslove za miran život i osigurao trajni mir.
- Dejtonski mirovni sporazum je stvorio osnovu za zajednički život naroda BiH. Usledio je posleratni oporavak i ideja da se koegzistencija različitih grupa realizuje u zajedničkoj državi, što predstavlja put ka krajnjem miru. Za praćenje sproveđenja Dejtonskog sporazuma otvorena je i Kancelarija visokog predstavnika u BiH, a 25 godina nakon Dejtona vidi se kako je on poslužio svrsi, pa su stranice iz prošlosti koje sadrže nasilje trajno zatvorene - navodi se u tekstu.