NEVEROVATAN FENOMEN U DALMACIJI: Ljudi iznenađeni, ovako nešto se baš retko događa! (VIDEO)
Obično traje jednu noć i jutro
Jutros je skoro cela Zagora bila obavijena gustom maglom. Fotografije i snimci svedoče da se u Sinju uopšte nije videla gradska tvrđava, kao ni zvonik. Proteklih godina je tokom leta magla zabeležena i u primorskim mestima, piše Slobodna Dalmacija.
EKSTREMNI INCIDENT NA NEBU! Drama na letu iz Zadra za London: Mladić pokušao da otvori vrata aviona (VIDEO)
SKANDAL Trudnica sa suprugom i detetom izbačena iz poznatog restorana, razlog je BIZARAN
VELIKA TENZIJA ZAVLADALA U SISKU, HRVATSKA ZAVIJENA U CRNO: Župan uputio važan apel stanovništvu! (VIDEO)
Kako dolazi do ovog neobičnog letnjeg fenomena u Zagori ili na obali?
- Kod mirne ili stabilne atmosfere bez turbulencija vreme je na Jadranu uglavnom sunčano. Ipak to nije uvek slučaj. Retko se javlja, ali je i na Jadranu ponekad prisutna – magla! Češća je na severnom nego na južnom Jadranu.
Vrlo retko je dugotrajna i obično traje jednu noć i jutro, no ponekad zna da potraje i više dana što je retko. U Dalmaciji magla na moru nije česta pojava. Razlikuju se dve glavne vrste magle na moru, a to su radijacijska i advecijska.
Advecijska magla najčešća je u kasnu zimu i proleće. Nastaje kada topliji i vlažniji vazduh dolaze na ohlađenu morsku površinu. Tada se vazduh brzo hladi i u njemu se vodena para kondenzuje u sitne kapljice i stvara maglu.
Ona nastaje u kasno leto i jesen kada se u ohlađenom vazduhu nad toplim zagrejanim morem isparena voda po danu naglo kondenzuje i tako takođe stvara maglu, piše Slobodna Dalmacija.
Radijacijska magla je radijacisko ohlađivanje tla i prizemnog sloja vazduha. Takva magla je česta u kontinentalnom delu Hrvatske. Osim temperature i vlage za maglu bitan je i vetar. Zapravo najbolji uslovi za maglu su bezvetrica i tiho anticiklonalno vreme. Već kod brzine vetra većoj od 3 m/s magla se razbija. Ipak, to nije uvek slučaj, naročito na brdima i planinama.
U Dalmaciji najviše magle ima na zadarskom području i na otvorenom moru. Tako Zadar ima gotovo 6 dana prosečno godišnje sa maglom, Palagruža oko 5 dana, Split manje od dva dana, Dubrovnik oko jedan dan - navodi Crometeo.