PRESEO IM IZBORNI ŠAMPANJAC! Da li PUCA koalicija oko Spajića? Bečić mu okrenuo LEĐA, a Srbi i dalje u predvorju vlasti! Zdravkova čeda se nisu najbolje snašla
Sukob je dugo tinjao, a polako postaje sve žešći
Smena Zorana Brđanina sa mesta direktora Uprave policije u Crnoj Gori i postavljanje na njegovo mesto Aleksandra Radovića izazvala je tektonske poremećaje u vladajućoj većini.
DRAMA U CRNOGORSKOJ VLADI! Sednica trajala celu noć, ZAKON se kršio, a OVO je razlog svega
DRAMA U CRNOGORSKOJ VLADI! Sednica trajala celu noć, ZAKON se kršio, a OVO je razlog svega
MILANOVIĆ NE HAJE ZA ODLUKU SUDA! Oglasio se na mrežama posle zabrane kandidature, evo šta je poručio!
"KAD EVROPLJANI POHRLE KOD PUTINA JA NEĆI NI STIĆI NA RED" Dodik dao svoju prognozu za kraj rata u Ukrajini i ODBRUSIO austrijskim NOVINARIMA
Temeljni sukob između dva važna konstituenta vlasti Demokrata Alekse Bečića i Pokreta Evropa sad koji vodi premijer Milojko Spajić tinjao je duži period, a tiče se rukovođenja sektorom i službama bezbednosti u Crnoj Gori.
Naime, iako su Demokrate dobile ključne ministarske funkcije u tom sektoru (koordinaciono mesto, MUP, Ministarstvo odbrane) pokazalo se da Spajić ima nameru da zadrži važne poluge moći, postavljajući svoje ljude u "dubinu strukture". Tako je lider Pokreta "Evropa sad" odbio predlog Demokrata, tačnije ministra Šaranovića, za postavljanje njima bliskog Lazara Šćepanovića na poziciju vršioca dužnosti direktora Uprave policije.
Šaranović je revoltiran izjavio da je to kršenje zakona i da povlači za sobom odgovornost premijera. Međutim, njegovo zaoštravanje prema Spajiću, nije naročito dobro primljeno unutar sopstvene partije. Crnogorski mediji već danima pišu o raskolu u Demokratama i žestokoj podeli po pitanju odnosa prema koaliciji sa PES-om.
Portal Borba.me navodi da se jedno krilo partije okupljeno oko ministara Dragana Krapovića i Moma Koprivice protivi ponašanju Šaranovića i eventualnom raskidanju koalicije sa Spajićem. Sa druge strane stranačkog rova, prema njihovom pisanju nalaze se Aleksa Bečić i čovek koga mnogi smatraju sivom eminencijom Demokrata Boris Bogdanović, po čijim nalozima radi i ministar Šaranović.
Isti medij došao je do saznanja da jedan deo vrha partije koji se protivi Bečiću i Bogdanoviću nije došao na važan sastanak predsedništva Demokrata:
- Sve ovo potvrđuje da u Demokratskoj Crnoj Gori ima disonantnih tonova i da je sve više nezadovoljnih članova koji ne žele bez pogovora da izvršavaju naloge predsednika stranke Alekse Bečića i njegove desne ruke Borisa Bogdanovića. Njima je naročito neprihvatljiva suluda ideja napuštanja Vlade koja je u prethodnom periodu ostvarila zapažene rezultate. Razlike će se po ovom pitanju (napuštanja vlade) tek otvarati jer ovu Vladu Demokrate mogu da sruše jedino sa DPS-om. To su jednom uradili, pre dvije godine, jasno je da ako se nešto slično opet desi da to više ne bi bila slučajnost - piše Borba.
Ostaje da se vidi da li će ovaj sukob moći da se reši unutar stranačke strukture ili će se Bečićeva kula strušiti, kao da je od karata, otvarajući prostor drugim, sličnim partijama za rast na njihov račun.
Spajićeva pozicija uzdrmana
Sa druge strane moglo bi se reći da Spajić i dalje drži konce u svojim rukama iako se nalazi u poprilično nezavidnoj poziciji.
Naime, nakon napuštanja Pokreta Evropa sad od strane jednog od osnivača Jakova Milatovića, aktuelnog predsednika Crne Gore, Spajićev legitimitet u javnosti je doveden u pitanje. Takođe, reputacija "dobrih momaka" koju su nosili ova dva čeda Zdravka Krivokapića, dobrano je uzdrmana nakon žestokog međusobnog trvenja.
Spajićeva pozicija nestabilna je i zbog toga što još ništa nema od pompezno najavljivanog ekonomsko-socijalnog programa "Evropa sad 3".
Sa druge strane pritisak na njega raste i od opozicije, naročito od pokreta URA Dritana Abazovića, koji Spajiću ne može zaboraviti isključivanje iz vlade nakon prošlih parlamentarnih izbora.
Premijer sve bliži srpskim partijama
Našavši se u svojevrsnim kleštima između Demokrata, Milatovića i Abazovića, Milojko Spajić pokušava da napravi jaču konekciju sa srpskim političkim snagama Novom srpskom demokratijom i DNP-om.
To pokazuje i nedavna istrajna podrška Andriji Mandiću da ostane na poziciji predsednika Skupštine.
Podsećamo da je Mandića opozicija htela da smeni nakon sastanka sa Miloradom Dodikom.
Treba reći i to da ovakva pozicija premijera odgovara srpskim partijama koje se nadaju skorom ulasku u rekonstruisanu Vladu Crne Gore. Oni su dali manjinsku podršku vladi pri formiranju, uslovljavajući je ulaskom u rekonstruisani kabinet nakon određenog perioda.
Ako se to ostvari, a po najavama NSD-a i DNP-a hoće i to skoro, bio bi to prvi ulazak autentičnih predstavnika srpskog naroda u izvršnu vlast Crne Gore, što bi bilo od ogromnog suštinskog i simboličkog značaja za celokupan srpski narod. Taj ulazak u izvršnu vlast bio bi važan pokazatelj da je doba političke izolacije Srba u Crnoj Gori završeno i da je taj zasad Đukanovićeve politike napokon iščupan iz crnogorskog tla.
Izvor: Srbija Danas/M.B.