NOVA VLADA, STARI KURS: Hrvati bi da budu regionalna sila
Odnos prema BiH i Srbiji ne sme se pretvoriti u kočenje i usporavanje.
Za novu hrvatsku vladu Hrvati u Bosni i Hercegovini neće biti tek birački džoker. Zauzeće aktivnu ulogu prema BiH, čije je unutrašnje uređenje za hrvatske građane primer nefunkcionisanja državnog aparata.
Iznenađujuće, i hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović objavljuje da upravo to očekuje od Plenkovićeve garniture.
- Predsednica, jedna od kreatora spoljne politike, do sada je izbegavala uplitanje u region i insistirala je na drugim prioritetima, poput orijentacije Baltik—Crno more. HDZ se vraća pitanjima Balkana kao centralnim pitanjima spoljne politike - kaže Dejan Jović, profesor Fakulteta političkih nauka u Zagrebu.
On smatra da je izdvajanje BiH u odnosu na druge zemlje Zapadnog Balkana rizično i patronizirajuće. Iskusna političarka, bivša premijerka Hrvatske Jadranka Kosor, iznenađena zaokretom na Pantovčaku.
- Što se tiče bilo kakvog zadiranja u politiku susedne države, svi hrvatski političari moraju biti oprezni. Patroniziranje može loše da se tumači ne samo u toj zemlji, već i šire. Hrvatska mora da ima jedinstvenu politiku. Generalno je nisam videla u propaloj vladi HDZ-a i Mosta, kao ni u korelaciji sa Pantovčakom. To treba iskristalizovati i strogo pozicionirati u okvire Ustava koji kaže da Hrvatska mora posebno da se brine za Hrvate koji žive van Hrvatske - smatra Kosoreva.
- Čak i kad kažete ’dobar dan‘, neko to može smatrati neprimerenim. BiH je u svemu što je do sada Hrvatska radila, bez obzira kakve signale slala, uvek našla razlog za prigovor, jer je vrlo oprezna prema hrvatskoj ulozi. Za to postoje ozbiljni istorijski razlozi, ne samo iz devedesetih, već i iz četrdesetih. Svako relativizovanje NDH u Hrvatskoj, a HDZ je u tome šampion, u BiH izaziva uznemirenost. Zbog toga u Hrvatskoj moramo da budemo osetljivi kako postupamo. Ove najave neće doprineti smirivanju tenzija između Zagreba i Sarajeva - tvrdi Jović.
O redefinisanju Dejtonskog sporazuma sve se češće priča i u samoj Hrvatskoj, a Plenković je već ranije najavio pomoć u ustavnoj reformi BiH po načelima potpunog federalizma.
- Vreme Dejtonskog sporazuma ne treba zanemariti, njegova najveća vrednost je zaustavljanje rata i spasavanje života. Olako govoriti o tome nije dobro. Zanimljivo, mnogi koji naizgled brinu o sudbini BiH rado su se susretali sa Dodikom. Neprihvatljivo je održavanje kontakata na državnom nivou sa osobom koja ne priznaje BiH, kao ni Sarajevo kao glavni grad - kaže Jadranka Kosor.
- Tu Hrvatska ima pravo da bude lider u tumačenju situacije BiH koju mnogi u Evropskoj komisiji nedovoljno poznaju. Treba da se pozicioniramo kao država koja želi da pomogne BiH - kaže ona.
Međutim, profesor Jović smatra da se procesi evrointegracija redovno koriste kao alibi za uplitanje u politiku susednih država.
Jović o članstvu Hrvatske u EU
- Čini mi se da je Hrvatska ušla u EU samo zbog toga da bi HDZ unutar zemlje mogao da radi šta hoće, bez spoljnog prigovora ili eventualnog mešanja koje je do tada bilo snažno; od EU do Haškog suda i UN. U spoljnopolitičkom smislu, jedino što je HDZ u EU pokazao je to da ima negativnu politiku pritisaka i uslovljavanja prema Srbiji i politiku patronizacije prema BiH. Ne vidim ništa drugo u čemu je Hrvatska koju je vodio HDZ imala inicijativu unutar EU.
Za sada, Srbija se konkretno ne spominje u planovima nove hrvatske politike, ali Zagreb s vremena na vreme šalje poruku kako su BiH i Srbija unutar Unije hrvatski i evropski interes, Kosoreva kaže da je sadržaja premalo i da sve ostaje na površini.
Mnogo toga propušteno kada se bivši ministar spoljnih poslova Miro Kovač nije pojavio u Briselu u trenutku dok je Srbija otvarala pregovaračka poglavlja 23 i 24 - kaže Kosor i dodaje.
- Tamo je za stolom je trebalo da istakne sve naše dileme i uslove, posebno u vezi sa zakonom kojim Srbija proganja hrvatske branitelje i u vezi potrage za nestalima. Potraga je lako rešiv problem jer velik broj odgovora na goruća pitanja leži u arhivima neprijateljske JNA - smatra Kosoreva.
Ona tvrdi da Beograd igra dvostruku igru, jer bi otkrivanje pojedinosti otvorilo i pitanje krivične odgovornosti u Srbiji.
- Ali to Hrvatska treba suvislo i koncentrisano da artikuliše. Srbija, ako želi da bude članica EU, mora da prizna presude međunarodnih sudova, naprimer o genocidu u Srebrenici - kaže bivša predsednica hrvatske vlade.
Jović, sa druge strane, napominje da je Hrvatska prema Srbiji vodila isključivo politiku blokiranja ulaska u EU, a ta neuspela politika, smatra, glavni je razlog što Kovač više nije ministar. Nakon rafalne razmene protestnih nota koje su Zagreb i Beograd koristili u dnevnopolitičke svrhe, situacija nije bitno poboljšala.
- Nedefinisana je zbog delotvornosti Ministarstva spoljnih poslova i pale vlade u celini, ali i neobične politike koju paralelno vodi predsednica. Bivši ministar Kovač je čak zabranio da se govori ’regija‘, pa je moralo da se govori ’susedstvo‘. Ne smemo da se bavimo tricama, jer mi smo susedi i zauvek ćemo živeti jedni pored drugih - zaključuje Kosoreva.
- Ovo je možda šansa za novi početak u kojem će barem ton biti primereniji i neće se stvarati nezadovoljstvo javnog mnjenja prema onima sa druge strane. Plenković neće davati spektakularne izjave kakve je davao Milanović ili Kovač. Ali interesi koje je HDZ formulisao ostaju isti ili vrlo slični, pa se sama politika neće voditi bitno drugačije - zaključuje profesor Jović najavljujući nastavak patroniziranja BiH i skepse prema Srbiji.