SUD SE NAJZAD OBRATIO JAVNOSTI: Predsednica iznela svoju verziju događaja pre TROSTRUKOG UBISTVA U GRADČCU
Predsednica Opštinskog suda Slobodanka Kojić u Gradačcu obratila se javnosti povodom trostrukog ubistva koje je počinio Nermin Sulejmanović u tom gradu, kada je ubio svoju nevenčanu suprugu Nizamu i turske državljane Đenziga i Denisa O.
Ona je na konferenciji za medije rekla da je Nermin poznat od ranije sudu kao i da mu je sudila i odredila mu meru pritvora.
ON JE PRIMIO PRVI METAK: Tetka ubijene Nizame najzad progovorila o tome šta se ZAISTA DEŠAVALO TOKOM MASAKRA U GRADČCU
ŠOK OBRT U SLUČAJU POLICAJKE! Sumnja se da je odala lokaciju ubici, sada se vratila na posao u Gradačac
TRENUTAK KOJI SMO SVI PROPUSTILI Nermin u "lajvu" otkrio motiv za krvavi pir - samo nekoliko dana pre ubistva živeli su u ovoj kući (VIDEO)
Govoreći o dokazima koje je sud imao protiv Nermina nakon što je Nizama podnela prijavu, predsednica suda je rekla da su imali samo izjavu opštećene Nizame gde je ona "koristila blagodet svedočenja".
- Kad koristiite tu blagodet svaka odluka suda bi bila nezakonita. Ja sam rekla u saopštenju, dokaze za sud prikuplja policija i tužilaštvo. Sud ne prikuplja dokaze. Mogli su se saslušati policajci, to je trebalo policija da uradi. Sudija ne saslušava ni nasilnika ni žrtvu, već donosi odluku po tome šta je policijska stanica dostavila. Sudu se dokazi dostavljaju. To se radi u krivičnom postupku, kada sud traži neki dokaz, sud traži da se izvede veštačenje. Sud potvrđuje optužnicu prema dokazima koje dostavi tužilaštvo. Sud ne prikuplja dokaze po službenoj dužnosti. Sudija nije prihvatila policijsku zabelešku kao dokaz jer se to ne može tako ceniti. U službenoj belešci piše da je beleška sačinjena 27. jula 2023, ali to je tehnička policije. Po prijavi Nizame Hećimović, koja je prijavila svog nevenčanog supruga Nermina Sulejamanovića da ju je fizički napao 3. na 4. avgust 2023. u porodičnoj kući u Mionici 3 gde se od istog odselila, kad joj je isti uputio više pretnji, te je ista ugasila telefon, kako je više ne bi primala poruke, dana 4. avgusta 2023. godine oko 15.40 časova patrola je upućena da postupi po prijavi. Pronašli su Nermina Sulejamnovića koji negira navode prijave te navodi da nije upućivao pretnje niti da je imao ikakav kontakt sa njom. O svemu upoznat istražitelj koji je obavio sa prijateljicom razgovorom. To je službena beleška, a jel vi vidite šta je u toj belešci? - rekla je ona.
Svaljuje krivicu na policiju i tužilaštvo
- Je l vi znate da u spisu nije bio izvod iz kaznene evidencije? Mora postojati izvod iz kaznene evidencije, da bi se dokazalo, da bi se sudiji stavilo do znanja o kakvoj se osobi radi. U spisima toga nema - kaže predsednica suda Slobodanka Kojić.
- Uopšte ne bih komentarisala kolege advokate jer će oni komentarisati kako oni hoće. Podigneš optužnicu, imaš dokaze, oni kaže da nije kriv. Nije potrebno imati samo osnove sumnje, zašto sud onda postoji? To što je napisano u zahtevu nema dokaza da je to tako bilo. Sudac ne treba da zna da li je neko nasilnik - kazala je ona.
- Da vam kažem nešto, to što je javnost uznemirena, to je opravdano. Ja sad kad o ovome govorim, nemojte mislite da sam ja sazvala konferenciju radi ovih papira, jer sam sazvala zbog žrtava. Ne posmatram to tako, niti želim da komentarišem to. Ja bih volela da odete sa utiskom da bih sazvala konferenciju radi papira. Ja sam uznemirena. Ja sam sudila tom čoveku. Ja njega znam. Određivala sam mu pritvor. To što je uradio, on je mogao u sudnici da ubije sve ljude. On je takav čovek.
Da vam kažem nešto, saradnja suda, policije, tužilaštva, da kažem dobra. Nemate vi tu priči. Sud postupa samo po službenoj dužnosti. Sud mora postupiti po svakom zahtevu policijske uprave i tužilaštva. Vi ne možete sad reći mi sa njima ne sarađujemo dobro i nećemo postupiti. Postoji protokol. Postoji zakon i zna se šta je čija uloga - kaže ona.
Ona dodaje da dokaze za sud prikuplja policija i tužilaštvo.
- Sud ne prikuplja dokaze. Mogli su se saslušati policajci, to je trebalo policija da uradi. Sudija ne saslušava ni nasilnika ni žrtvu, već donosi odluku po tome šta je policijska stanica dostavila. Sudu se dokazi dostavljaju. To se radi u krivičnom postupku, kada sud traži neki dokaz, sud traži da se izvede veštačenje. Sud potvrđuje optužnicu prema dokazima koje dostavi tužilaštvo. Sud ne prikuplja dokaze po službenoj dužnosti. Sudija nije prihvatila policijsku zabelešku kao dokaz jer se to ne može tako ceniti - rekla je ona.
Krvavi pohod Nermina Sulejmanovića
Podsećamo, Nermin Sulejmanović koji je počinio trostruko ubistvo, počevši od svoje nevenčane supruge Nizame Hećimović, već je prijavljivan policiji za nasilje u porodici.
On je ubio je svoju suprugu ispred vikendice u mestu Sibovac, nedaleko od Gradačca, dok je njihova ćerka ležala u lokvi krvi i plakala.
Kako se moglo videti na uznemirujućem snimku koji je sada obrisan, on je pitao nesrećnu ženu zašto ga je prijavila policiji, a ona je odgovorila da se bojala za sebe i dete.
Nakon što je pretukao i ubio nevenčanu suprugu, Nermin je ubio još dvoje ljudi, oca i sina (23), turske državljane Džengiz Ondera i Džengiz Denisa. U krvavom piru je ranjena njihova majka i supruga, koja se nalazi u životnoj opasnosti na Klinici za anesteziologiju i reanimatologiju u Tuzli.