Obrisali srpske svetitelje, sad moraju da ih vrate: Ministarstvo u Skoplju naložilo sređivanje Osogovskog manastira
Predviđena su dalja istraživanja, kao i izrada projekta za konzervaciju i vraćanje originalnih natpisa i boja
Natpise na šest fresaka u Osogovskom manastiru kod Krive Palanke konzerviraće i vratiti u prvobitno stanje stručnjaci Nacionalnog konzervatorskog centra u Skoplju!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/08/profimedia-0286895277_1.jpg?itok=IEuRH00g)
Sud u Strazburu poništio odluku Hrvatske: Srbina otpustili na pravdi boga, sad da plate kaznu
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/08/1_5.jpg?itok=5DhdChiH)
ODNELA NAJVIŠE ŽIVOTA: Korona opasnija od svih drugih respiratornih virusa!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/28/profimedia-0556155706.jpg?itok=yVVUMcGd)
DOKAZANO DA ŠKOLE NISU ZARIŠTA KORONE: Najnovije istraživanje pokazalo da učenici nisu u riziku od infekcije!
To se navodi u odgovoru Ministarstva kulture Severne Makedonije Srpskom kulturno-informativnom centru "Spona", koji je potpisala ministarka Irena Stefoska, na apel upućen zbog skrnavljenja fresaka. Tada su u ovoj srpskoj svetinji, kojom sada gazduje kanonski nepriznata takozvana makedonska pravoslavna crkva, imena srpskih svetitelja i vladara preimenovana u imena opštehrišćanskih i vizantijskih svetitelja.
U preporukama Nacionalnog konzervatorskog centra predviđaju se dalja istraživanja, kao i izrada projekta za konzervaciju i vraćanje originalnih natpisa i boja. Precizira se, takođe, da je uvidom stručne ekipe 7. decembra 2020. utvrđeno da su natpisi na freskama u prvoj zoni u manastirskoj crkvi Osogovskog manastira delo zografa Dimitrija Andonova Papradriškog iz 1932. i 1933. godine vraćeni u prvobitno stanje "od strane imaoca, Kumanovsko-osogovske mitropolije".
Preimenovanje je u tajnosti i od nepoznatih počinilaca izvedeno na južnom zidu crkve na freskama na kojima su bili Sveti car Uroš, Sveti car Lazar, Sveti kralj Milutin i Sveti kralj Stefan Dečanski. Posle preimenovanja oni su postali Sveti car Vladimir Kijevski, Sveti car Jovan Milostivi, Sveti Konstantin Veliki i Sveti Nićifor Foka. Na severnom zidu isto je učinjeno na likovima Svetog Nikodima i Svetog Stefana Prvovenčanog, koji su preimenovani u Svetog Konstantina Kavasila i Svetog Justinijana Prvog.