OD STARČEVIĆA, PAVELIĆA, DO TUĐMANA: Kako nam se dogodila "Oluja" i koji su njeni koreni? Detaljan plan KONAČNOG REŠENJA
Kako su, preko noći, "praktično nestali" Srbi iz Krajine?
Navaršava se 25. godina od akcije "Oluja". Prošlo je četvrt veka od jednog od najvećih egzodusa srpskog naroda u 20. veku. Zaboravimo (samo na trenutak) svu patnju našeg naroda, nepregledne kolone vozila i krv prolivenu na Petrovačkoj cesti i zapitajmo se kako je došlo do ovakvog scenarija.
Koji su koreni "Oluje"? Kako su, preko noći, "praktično nestali" Srbi iz Krajine? Kako objasniti onoliku pompu i besnilo hrvatskog državnog vrha i hrvatskog naroda?
(UŽIVO) Jutro koje je naslutilo krv i smrt: Na Blagu Mariju počeo je progon Srba (FOTO/VIDEO)
"DANAS JE TEŽAK DAN, SUTRA JE TAKOĐE TEŽAK DAN" Brnabić: Obeležavanje Oluje na dva potpuno različita načina
BELI ANĐEO IZNAD SREMSKE RAČE: Ovako će Srbija i RS obeležiti 25 godina zločinačke "Oluje"
Odgovor na poslednje pitanje se može jasno definisati jednom činjenicom, a to je očigledni deficit istorije hrvatskog naroda. Oni se ne mogu pohvaliti bitkama koje su vođene za oslobođenje, već samo onim bitkama u kojima su ih vodili austrijski i mađarski oficiri. Tako da zbog tog manjka istorije, operacija "Oluja" zauzima najbitnije mesto u istoriji Hrvatske.
Nakon, i tokom "Oluje" u hrvatskom narodu se javlja još jedan fenomen, takozvani "negativni nacionalizam" koji traje do danas. On podrazumeva, ne veličanje pozitivnih osobina svog naroda, već negaciju svake sličnosti sa drugim, srpskim narodom.
Kako je do svega ovoga došlo?
Da bi jasnije shvatili hrvatsku ideologiju zasnovanu na negativnom nacionalizmu i manjku istorije, koja je rezultirala "Olujom", moramo se vratiti u devetnaesti vek. Godina je 1851. Svršeni profesor filozofije po imenu Ante Starčević dolazi u Beograd i pišući molbu na ćirilici konkuriše za mesto profesora matematike u jednoj beogradskog gimaziji. Naišavši na negativan odgovor, frustrirani profesor Starčević se zbog toga naoštrio protiv Srba. U svojim tekstovima je Srbe nazivao "pasjim kotom, nedostojnim sjekire", i vatreno je zastupao ideju o granici Hrvatske od Alpa do Timoka.
U Hrvatskom saboru je bio zagovornik hrvatske nezavisnosi, gradeći tako temelje za osnivanje nacionalističke Stranke prava, na čijem čelu je ostao do smrti. Stranka prava je zagovarala koncept Hrvatskog državnog prava, koji je baziran na ideji o stvaranju Velike Hrvatske. Ne obazirući se ni na istorijske i političke činjenice, Starčević i njegovi pravaši su tvrdili da postoje samo dva južnoslavenska naroda, Bugari i Hrvati.
Ante Starčević je često Srbe zvao različitim pogrdnim imenima, čime je potpirivao mržnju Hrvata prema Srbima. Pogotovo je u jednom periodu svog rada insistirao na mržnji i negaciji srpske nacije, pa su tako Srbi "remetilački opstruktivni faktor ", oni "opće nisu Slaveni "nego"potiču od varvarskog plemena Tribala".
- Oni ne znaju ni za kakve civilizacijske vrednosti, oni lažu, kradu, pljačkaju kuće, ubijaju i siluju. Oni su "niža pasmina"a Hrvati su "viša, gospodujuća pasmina - govorio je Starčević.
Kako je Starčević začetnik hrvatskog nacionalizma i prvi je pominjao istrebljenje Srba kao rešenje srpskog pitanja u Hrvatskoj, može se smatrati začetnikom ustaškog pokreta.
Advokat Stranke prava i naslednik i "poštovalac" dogme o satiranju Srba sa prostora Hrvatske bio je niko drugi do Ante Pavelić. Ekstremista od same svoje mladosti, postao je član organizacije znane pod imenom "Frankovci".
Ranih 1920-ih Pavelić je počeo da uspostavlja kontakte sa hrvatskom emigracijom u Beču i Budimpešti a kasnije i sa makedonskom terorističkom organizacijom VMRO. Godine 1927 je bio savetnik odbrane makedonskih terorista tokom skopskoga procesa.
Pavelić je bio na funkciji seketara Hrvatske stranke prava sve do 1929. i početka Šestojanuarske diktature. Otprilike u to vreme, Pavelić je počeo da organizuje ustaše. Zvaničan datum osnivanja je bio 7. januar 1929.
Vrhunac ustaškog terorizma je bilo ubistvo kralja Aleksandra u Marseju 1934. godine, koje su ustaše izvedele u saradnji sa VMRO teroristima.
Dana 10. aprila 1941. kada su nemačke trupe ušle u Zagreb, dočekane su od dela građana sa oduševljenjem i zasipane su cvećem. Ustaški eksponent Slavko Kvaternik proglasio je uspostavaljanje Nezavisne Države Hrvatske u ime Ante Pavelića koji je tada bio u Italiji.
Od tog trenutka počinje progon i istrebljenje Srba.
Autor ustaških projekta za rešavanje srpskog pitanja, bio je glavni ideolog ustaškog pokreta Mile Budak. Njegov plan je bio sledeći - jednu trećinu ubiti, drugu proterati, a treću pohrvatiti (pokatoličiti).
Kreće egzekucija plana - Jasenocac, Stara Gradiška, Jadnovo, Tenja, Lepoglava, Pag i još desetine drugih logora u kojima je počinjen genocid nad Srbima, zabrana ćirilice i svih mogućih prava, i na kraju unijaćenje, pod budnim okom i prećutnim odobrenjem kardinala Alojzija Stepinca.
Cilj je, reklo bi se ispunjen i niko nije naslutio da će doći do "Oluje" i ponavljanja istorije.
Okončanje i dešavanja nakon Drugog svetskog rata, samo će, što će se kasnije ispostaviti, gurnuti "konačno rešenje" srpskog pitanja pod tepih.
Franjo Tuđman biva "interesantan" kada počinju njegovi ekscesi u socijalističkoj Jugoslaviji. Među prvima je potegao priču isorijskog revizionizma u kojima je umanjivao ustaške zločine u Drugom svetskom ratu. Umanjivao je broj žrtava genocida, nakon čega biva izbačen iz Saveza komunista. Kad je 1972. započeo progon hrvatskih disidenata bio je zatvoren.
Nakon Titovog odlaska sa istorijske scene, ponovo je - u februaru 1981. - osuđen na tri godine zatvora i na zabranu bilo kakvog javnog delovanja u razdoblju od pet godina.
U predvečerje krvavog rata na prostoru bivše Jugoslavije osniva HDZ i nakon pobede na parlamentarnim izborima biva izabran za predsednika Predsedništva tada još Socijalističke Republike Hrvatske.
Nakon donošenja novog Ustava Republike Hrvatske od 22. decembra 1990. kojim su Srbi postali nacionalna manjina nakon vekovnog statusa ravnopravnog naroda sa Hrvatima, počinju masovna otpuštanja Srba s posla, miniranja kuća i dr.
Franjo Tuđman je svojim izjavama i delima pokazivao da za Srbe nema mesta u samostalnoj hrvatskoj državi.
- Sretan sam što nisam oženjen Srpkinjom ili Židovkom - izjavio je Tuđman 1991. godine.
U predvečerje "Oluje" Franjo Tuđman izgovara rečenicu koja korespondira sa "mislima" Starčevićeve Stranke prava, Budakovim "rešenjem" za Srbe, Pavelićevim "radnim logorima", a koja glasi:
- Zatvoriti im preostala troja vrata, ali im ne daš nigde izlaza da se izvuku, da pobegnu, nego ih prisiljavaš da se bore do kraja. Da nanesemo takve udarce da Srbi praktično nestanu!
"HOĆU DA ZNAM KUDA VODI OVAJ PUT" Vesna Damjanić: Posle 25 godina, prvi put imam snage da PROČITAM DNEVNIK IZ KOLONE
"Ne čuje se reč, plač deteta, ni uzdah, TIŠINA" Fotografija Gorana Vesića iz "Oluje" koju nikada niste videli (FOTO)
Pakao je počeo u zoru, a godinama Srbe peku suze: "Oluja" je prolila krv i odnela živote, a šta donosi budućnost?
Zbog čega je važna Sremska Rača? Zašto se tamo obeležava 25 godina od zločinačke akcije "Oluje"?
"Ćutali smo o Jasenovcu, pa se desila Oluja, ne smemo više da ćutimo" Vulin: Svaki fašizam je velika sramota