OFANZIVA NA SRPSKU U PUNOM JEKU: Kome smeta demokratske volja srpskog naroda?
Demokratija važi za sve, osim za Srbe.
Demokratija, kao najvažnije skup ideja i vrednosti koje promoviše zapadni svet uvek je prva i poslednja stavka koja se tražila od naroda na prostoru bivše Jugoslavije na putu ka evropskim integracijama.
Međutim, kada treba da dođe do izražaja demokratska volja srpskog naroda, demokratija odjednom prestaje da važi jer, kako drugačije objasniti negiranje legitimne volje srpskog naroda u BiH, jednog od dva konstitutivna naroda, da održi referendumom o - ni manje ni više - datumu proslave Dana Republike.
TAJNI PAKLENI PLAN HRVATSKE: Gomilaju vojnu tehniku na granici i uz podršku NATO PRETE SRBIMA
Ako je Srbima i ovo malo demokratije zabranjeno, čemu onda možemo da se nadamo?
Kako je sve počelo?
Odluka Ustavnog suda BiH o neustavnosti proslavljanja dana Republike Srpske 9. januara sa razlogom je uzburkala javnost u Republici Srpskoj i ujedinila vlast i opoziciju u stavu prema ovoj više nego skandaloznoj i političkoj odluci.
Prvo, van svake pameti je to da sam datum proglašenja RS postane predmet razmatranja suda i donošenja odluke. Drugo, "brilijantna" odluka koja je tada doneta, glasi ovako: RS može slaviti dan proglašenja sopstvene državnosti, koji jeste bio devetog januara, ali se može slaviti i na neki drugi datum jer je tada i slava Sveti Stefan.
VUČIĆ O REFERENDUMU U SRPSKOJ: Srbija je bila i biće uz RS (FOTO)
Ako vam je ova rečenica pomalo rogobatna i čudna, znajte da je to zaista odluka najviše pravne instance u BiH.
Kako izgleda Ustavni sud BiH?
U najvišoj zakonodavno telu BiH, koji treba da donosi odluke i prosuđuje u skladu sa Dejtonom, odnosno onim za šta se slože sva tri naroda, sede tri „stranca“ i dva Bošnjaka, člana SDA, da ne kažemo dva Izetbegovićeva jurišnika. Oni su do sad najčešće delovali kao „timski igrači“, a ne sudije Ustavnog suda.
Kada je, malo pre odluke o referendumu, Ustavi sud BiH pozvao Banja Luku da se izjasni o preduzetim merama da se ovo pitanje datuma reši, entitetski parlament je odlučio da će građani Republike Srpske, prvi put u svojoj istoriji, izaći na referendum i dati svoj sud o ovom pitanju.
Vlasti u Banjaluci odlučile su da se 25. septembra održi referendum o Danu Republike Srpske, a pitanje o kojem bi se građani izjasnili glasi "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike?".
PREMIJERKA SRPSKE: Hvala Srbiji što se neće mešati u sprovođenje referenduma
Šta kaže Ustav BiH?
Republika Srpska ima zakonsko pravo da održava referendume o pitanjima koja su u sklopu njenih nadležnosti kao entiteta i u skladu sa Ustavom BiH. Štaviše, u članu 6. tačka 2. tog istog Ustava piše da odluke Narodne skupštine ne mogu biti predmet ocene Ustavnog suda BiH.
Bez obzira na to, bošnjačka strana je najblaže rečeno burno reagovala na ovakav razvoj događaja, koja je u pomoć pozvala međunarodnu zajednicu.
Zbog usijane atmosfere i retorike koja se mogla čuti iz Sarajeva ovih dana, reagovali su ambasadori Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira u BiH koji su pozvali vlasti u RS da ne održe referendum o Danu Republike, jer će po njima to "destabilizovati BiH". Iako oni sami u svojoj odluci potvrđuju da referendum o entitetskim praznicima spada pod nadležnost jednog entiteta, ističu da se odluke Ustavnog suda BiH entiteti moraju poštovati i da je odluka RS o referendumu destabilizirajuća i podiže političke tenzije.
Kako je to da damokratska prava i odluke srpskog naroda jesu "faktor nestabilnosti", a kada su to ostali narodi tražili početkom 90-ih, što je i dovelo do krvavog raspada Jugoslavije, nisu? Šta je to što Zapad, koji je u oba slučaja odlučivao šta je ispravno a šta ne, pokušava da nam kaže? Slično, sa jednostranim odcepljenjem srpskog Kosova i Metohije, kako to da je demokratska volja Albanaca sa Kosova bila važnija od stavova Srba i nije pretila da region ponovo baci u nestabilnost?
O licemerju Zapada prema Srbima danas suvišno je govoriti.
Zašto 9. januar sporan?
Nije tajna da Bošnjaci doživljavaju Republiku Srpsku kao "genocidnu tvorevinu", jer je zapravo stala na put secesionističkim aspiracijama muslimana ka stvaranju unitarne i šerijatske Bosne i Hercegovine, što je bila ideja vodilja pokojnog ratnog lidera BiH i nikada osuđenog ratnog zločinca, Alije Izetbegovića.
Zato ih datum nastanka mrske Republike Srpske posebno živcira i danas ga pogrdno nazivaju "Danom početka genocida". U onome što otac nije uspeo, sin se danas okušava. Naim, odgovornost da reši "srpsko pitanje" na sebe je preuzeo Bakir Izetbegović (jedan od tri člana Predsedništva BiH koje upravlja zemljom) koji se često ponaša kao da je on sam BiH, iako se odluke moraju donositi zajednički, odnosno uz saglasnost srpskog i hrvatskog člana.
On koristi svaki trenutak da oposri legitimitet Republike Srpske i upravo je on taj koji je poveo ovu hajku protiv Dana RS i uspomoć svojih članova u Ustavnom sudu isposlovao krizu koja treba da pokaže svetu da su Srbi ti koji ne poštuju i ruše Dejton iako se za njega najviše bore jer garantuje njihov položaj i opstanak u BiH.
Za Srbe, 9. januar i Sv Stefan ostaje linija ispod kojeg Srbi neće ići jer je to dan kada je rečeno ne preglasavanju i secesionizmu koje je dolazilo iz Sarajeva. To ostaje dan kada je srpski rod u Bosni sačuvan i izbegao sudbinu Srba u Hrvatskoj.
Ako je Dan RS najveći problem koji pogađa Federaciju danas, onda jadne li države koja se brani gušenjem demokratije i sprečavanjem referenduma...