Opet na dnevnom redu: Poslanici u Hrvatskoj raspravljali o pravilniku koji je doveo do TRGOVINSKOG RATA
Uvedena stroža kontrola voća i povrća
Odbori za poljoprivredu i za privredu hrvatskog parlamenta, Sabora, danas su raspravljali o novom pravilniku Ministarstva poljoprivrede kojim se uvodi stroža kontrola voća i povrća koje se uvozi iz trećih zemalja, javila je agencija Hina.
Ta agencija je podsetila da je taj pravilnik izazvao reakciju zemalja u okruženju i pretnju protivmerama zbog povećanja naknade za inspekcijski nadzor s 90 na 2.000 kuna koje je u međuvremenu ukinuto i vraćeno na 90 kuna.
I RUMUNI BOLJI OD NJIH: Hrvatska se srozala - pretposlednji u standardu EU!
Sramota! Ako nećete da čekate, morate da PLATITE! Hrvati naplaćuju Srbima prelaz preko granice?!
Ministarstvo poljoprivrede donelo je u julu novi pravilnik kojim se uvodi kontrola većeg broja vrsta voća i povrća uvezenih iz zemalja koje nisu članice Evropske unije (EU), a naknada za inspekcijski nadzor povećana je s 90 na 2.000 kuna za svaki obavljeni inspekcijski pregled ili kontrolu i svaku pojedinu vrstu voća i povrća.
To je izazvalo burne reakcije u nizu susednih zemalja, a Srbija, Crna Gora, BiH i Makedonija su prošlog ponedeljka poslale ultimatum Hrvatskoj da do kraja sedmice ukine odluku o povećanju naknada za fitosanitarni nadzor voća i povrća ili će u suprotnom uvesti slične protivmere.
Ocenili su da je reč o nedopuštenom necarinskom nametu koji će dovesti do automatskog poskupljenja uvoznog voća i povrća i njegove cenovne nekonkurentnosti na hrvatskom tržištu, kao i da cena inspekcijskog nadzora treba da odgovara stvarnoj ceni troškova i da bude usklađena s prosečnom cenom u zemljama regiona i EU.
Predstavnica hrvatskog ministarstva Marija Vučković istakla je da je glavni cilj Ministarstva poljoprivrede u izmenama Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima bila zaštita potrošača u Hrvatskoj i EU.
Prema njenim rečima, pravnilnik će se dalje primenjivati u delu koji se odnosi na strože kontrole, dok je cena pregleda vraćena na prethodnu a analizama će se utvrditi "koliko ona uistinu stoji".
Zastupnici i drugi učesnici sastanka naglasili su u raspravi potrebu poboljšanja inspekcijskog nadzora poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji dolaze na hrvatsko tržište, posebno upozorivši na problem velikog uvoza iz EU koji guši domaću poljoprivrednu proizvodnju.