PAKLENA KOMBINACIJA: ZAPALJENJE SRCA I KOVID? Lekari u Hrvatskoj dali sve od sebe za spas mladića!
Ni u jednom medicinskom časopisu na svetu takav se operativni zahvat neće naći
Šanse da pacijent oboleo od covida s teškom bakterijskom upalom srčanog zaliska preživi u ovim okolnostima ravne su - nuli.
HRVATSKA SE PRAZNI! Masovni egzodus stanovništva briše sela sa karte
POČETAK KRAJA U HRVATSKOJ: KB Dubrava zatvorila Hitnu zbog korone, oglasili se ministar i lekari
LIDERI EU UJEDINJENI PROTIV KORONA VIRUSA: Najjači ljudi Evrope uputili jasnu poruku svetu
Ni u jednom medicinskom časopisu na svetu takav se operativni zahvat neće pronaći, a posebno ne onaj u kojem pacijent, ni pet dana nakon operacije, potpuno oporavljen hoda i razgovara kao da ništa nije bilo.
Ova, u pravom smislu božićna priča o ozdravljenju i novom životu zbila se prošli petak u zagrebačkom centru za oboljele od covida, KB-u Dubrava. Glavni su junaci 35-godišnjak oboleo od kovida, sada oporavljen, i hirurg Igor Rudež, načelnik Zavoda za kardio i transplantnuhirurgiju, koji ga je operisao.
Pacijent (čije podatke bolnica ne sme otkrivati) nije imao lagan put. Oboleo je od bakterijske upale srčanog zaliska, tzv. infektivnog endokarditisa, i završio pre koju nedelju u Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević".
Do toga može doći, kako je objasnio Rudež, ako srčani zalistak ima površinsko oštećenje, a u to se oštećenje smesti bakterija i onda se širi - poput mahovine. Ona doslovno "pojede" zalizak. Uglavnom, "Fran Mihaljević" je za njega bio samo prva stanica. Kad mu se stanje naglo pogoršalo, premešten je na u bolnicu Sveti Duh, gde je gotovo izgubio život.
Skafanderi za koronu
Pao je u stanje kliničke smrti, a reanimacijom su ga lekari uspeli vratili u život i u zadnjem je trenutku stavljen na respirator. Potom mu je, povrh svega, otkrivena i zaraza kovidom.
Lekarima nije preostalo drugo nego da ga prebace u KB Dubrava, specijalisti Rudežu. On je hirurg s dve specijalizacije, jednom iz opše hirurgije, a drugom iz kardijalne hirurgije i takvih je operacija srčanog zaliska u posljednjih deset godina napravio više od trista.
- Kada smo ga zaprimili, bio je u kritičnom stanju. Imao je četiri litre vode u toraksu, a bakterija mu je kompletno pojela srčani zalizak. Imao je, jednostavno rečeno, gnojnu rupu u srcu. Ovakvu kombinaciju bolesti - kovid i teški endokarditis - koliko ja znam, još niko nije preževo - rekao je Rudež.
Usprkos tome što je pacijent bio relativno mlad, zdrav i nije imao posebno teške simptome kovida, operaciju je, smatrao je Rudež, trebalo hitno obaviti jer, kako kaže, "kada se takav užas nakupi, ni najbolje zdravlje ne koristi".
- Sam postupak operacije nije bitno drukčiji od uobičajenih operacija endokarditisa. Jedino što smo u operacionoj sali morali imati posebne skafandere za covid, a na njih smo onda još dodatno oblačili hiruršku opremu i dodatne rukavice, kao Teletabisi, recimo - prepričava Rudež.
Ipak, o kompleksnosti takvog zahvata, koji obično traje do tri sata, svedoči i to da je u operaciji, osim njega, učestvovalo još sedam radnika KB-a Dubrava, među kojima i kardiokirurg Josip Varvodić, anesteziološkinja Verica Mikecin te instrumentarke Katarina Karimanović i Marina Tomić, tehničarka Ivana Biškup i dva perfuzionista (koji upravljaju organima srce - pluća) Marko Sentić i Luka Crnković.
Bilo alarmantno
Uglavnom, kada je pacijent završio na operacionom stolu na Odeljenju za srčanu i transplantacijsku hirurgiju, prvo je spojen na uređaj zvan srce - pluća. To je postrojenje za vantelesni krvotok, koji obavlja ulogu srca i pluća za pacijenta, a usto i filtrira krv.
- Vjerujem da su mu možda i ti filtri koje stavljamo za pročišćavanje krvi spasili život - govori Rudež, teško preuzimajući zasluge za spašavanje.
Rudež je morao izrezati sve što je bilo bolesno i inficirano te počistiti i zatvoriti rupu u kojoj se nakupio gnoj, a onda staviti i novi umetni srčani zalizak. Operacija je uspešno izvedena, a iako je pacijent još neko vreme ostao na aparatima bez svesti, ubrzo je počeo pokazivati znakove oporavka. Rudež kaže da je time bio zatečen.
- Nakon pet dana od operacije već je pri sviesti, razgovara normalno, a mogao je i malo hodati okolo. Malo me to, priznajem, iznenadilo - ističe Rudež.