PETAR PETROVIĆ NJEGOŠ JE POREKLOM IZ BOSNE: Preci najvećeg Crnogorca živeli u okolini Travnika
Piše Dušan Marić
Vladika Petar Petrović Njegoš, jedan od najvećih srpskih pesnika i filozofa, vladar Crne Gore i pravoslavni vladika, poreklom je iz Bosne i Hercegovine, slažu se brojni istoričari, ali i Vikipedija, najpoznatija planetarna internet enciklopedija.
U Vikipediji piše da Petrovići, rodonačelnici dinastije koja je najduže vladala srpskom Crnom Gorom, "vode poreklo iz centralne Bosne, iz okoline Travnika ili Zenice".
Autor se poziva na „predanja i mnoga istraživanja "koja se se bavila genezom njeguških Petrovića, posebno na ona koja su vršili Jovan Erdeljanović i Pavle Rovinski, kao i na
"sećanja najstarijih Petrovića, kao i samog crnogorskog vladike".
I dok među njima nema spora oko bosanskog porekla Petrovića, istoričari ne mogu da se slože oko vremena njihovog dolaska u Crnu Goru, pod planinu Njegoš.
Po Erdeljanoviću i Rovinskom , Petroviću su srednju Bosnu napustili početkom druge polovine petnaestog veka, kada su ti krajevi pali pod Turke. Jedno vreme su se zadržali na nevesinjskoj visoravni, a zatim se naselili u Crnu Goru, u podnožje planine Njegoš. U turskim arhivama piše da je područje Zenice osvojeno 1463. godine i priključeno u sastav vilajeta i kadiluka Brod.
Autori knjiga o istoriji Crne Gore navode da su se dogodila dva velika talasa doseljavanja stanovništva u Crnu Goru, jedan iz BiH, drugi iz Makedonije. Ovaj iz Bosne datiran je upravo
na drugu polovinu 15. veka.
Istoričari Risto Kovjanić, Andrija Luburić, Špiro Perović i Vojislav Miljanić takođe tvrde da Petrovići vode poreklo iz Bosne, od Zenice, ali da su se u Crnu Goru doselili još u
četrnaestom veku.
Risto Kovjanić smatra da istorijski izvori do kojih je došao ukazuju na to da su Petrovići bratstvo u sastavu plemena Herakovići, da se prvi poznati predak slavnog NJegoša zvao Bogut, da je njegov sin bio Đorđe i da je njihovo prisustvo u Muževicama ispod NJegoša zabeleženo još 1399.godine.
Po Kovjaniću Bogut je bio istaknuti vlastelin, čije se ime pominje u hronikama Bitke kod Velmužda i izgradnji Manastira Visoki Dečani, s tim što nije jasno da li se on u tim događajima pojavljuje kao neko ko živi u Bosni ili se već bio preselio u Muževice.
Bitka kod Velmužda vođena je 1330. godine između srpskog kralja Stefana Dečanskog i njegovog sina Dušana, kasnijeg cara, s jedne i bugarskog kralja Mihaila Šišmana, s druge strane.
U delu „Detalji iz života Predaka Petrovića Njegoša", čiji je autor Vojislav Miljanić, prve dve rečenice glase: „Preci pripadnika državotvorne crnogorske dinastije Petrović-Njegoš na Njeguše su došli iz sela Muževice, ispod planine Njegoš. Prema predanju, ali i zapisima nekih istoričara, tamo su stigli iz Bosne, krajem 14. veka".
Istoričari Andrija Luburić i Špiro Perović u svojoj knjizi „Poreklo i prošlost dinastije Nemanjić" tvrde da su Petrovići u Crnu Goru stigli za Drobnjacima, koji su u to vreme bili najbrojnije srpsko pleme u Bosni, nastanjeno "oko Travnika", da bi nešto kasnije "prešlo u Hercegovinu i naselilo na banjskoj visoravni.“
Odatle su, pišu dvojica autora, u zajednici sa još nekim srpskim plemenima, potisli starosedelačko stanovništvo, tako da im je pripalo prostrano zemljište kojem je sem Drobnjaka u današnjim granicama pripadao deo Korjenića, Pive, Gornje Morače, Nikšićkih Rudina i veliki dio Nikšićkog polja. Kasnije se pleme razdvojilo na dva dela, tako da je manji deo, koji
nas ovde interesuje, zauzimao zemljište između Banjana i starih Riđana.
Uporedo sa doseljavanjem drugih porodica, i dužim ili kraćim zadržavanjem u Banjanima, doselili su se i preci Petrovića – Njegoša. Oni su se naselili u Muževicama (tada pripadale Drobnjacima),
ispod planine NJegoša, prema predanju, ne mnogo kasnije posle boja na Kosovu.
Publicista iz Beograda Slobodan Jarčević, autor više knjiga o srpskoj istoriji, nekadašnji ministar spoljnih poslova ratne Vlade RSK, u svojoj knjizi „Bivši Srbi“ takođe tvrdi da je
Njegoš poreklom od Zenice. On navodi da postoje pisma koja je vladar Crne Gore pisao skadarskom veziru Osman paši Skopljaku, s kojim je bio u stalnom ratnom sukobu, a u kojima se poziva na njihove zajedničke srpske korene i bosansko poreklo.
Osman paša je potomak čuvene loze Sulejmanpašića iz Bugojna, koji su se pre prelaska na islam prezivali Despotovići.
BONUS VIDEO: Pogledajte kako izgledaju NAJBRUTALNIJE vojne vežbe na svetu