Pljevljaci umiru od raka: Ovo je razlog zašto dobijaju tu opaku bolest
Nadležni ne reaguju kako bi to sprečili
Najzagađeniji grad u Evropi postaje sve opasniji za život. Država zarađuje milijarde, a građani sve bolesniji. Pedijatri upozoravaju na povećanje broja urođenih anomalija. Kako su procenili stručnjaci, samo ugalj na nalazištima u okolini grada vredi celih pet milijardi evra. Nepregledne površine pod šumama, struja koja se proizvede u ovdašnjoj termoelektrani, rude olova i cinka zaokružuju sliku s koje bi neupućeni posmatrač mogao da "pročita" da su Pljevljaci bogati ljudi.
SKANDALOZNIM izjavama ponovo ubijaju srpske žrtve: Srbi su UMISLILI da je Orić zlikovac?
- Umesto da Pljevljake zaspe blagostanje, zasipaju ih ogromne količine pepela, raznih otrova i kancerogene prašine kojima se inače svakodnevno i u talasima zasipa grad - ogorčen je poslednjim zbivanjima na deponiji Maljevac predsednk OO DNP Vladislav Bojović, koji godinama upozorava vlasti na katastrofu koju doživljavaju grad i njegovi mirni žitelji.
- Svako je mogao da se uveri u to zbog čega imamo toliko prevremenih smrti i porast broja obolelih od različitih bolesti - kaže Bojović, ističući da Tužilaštvo i inspekcijski organi ne preduzimaju ništa.
U Pljevljima ništa novo, kažu građani, zapanjeni još jednom "peščanom" olujom koja je zatrpala grad, iz koga godišnje "ode" struje u vrednosti 100 miliona evra i uglja za 50 miliona evra. S druge starne, država je ukinula ekološku taksu, pa Pljevljacima od silnog bogatstva ostaju - boleštine.
Upozorenje pedijatra iz Pljevalja dr Veselinke Ječmenice na povećanje broja urođenih anomalija, odnosno na činjenicu da u industrijskim centrima dolazi do mutacije gena, tako da se iz godine u godinu povećava broj malignih oboljenja i da u Pljevljima treća generacija odrasta u ovakvim uslovima, nije uzbudilo nadležne.
- Ne postoji sistem organa koji nije pogođen aerozagađenjem, ali najveći problem se pravi kod respiratornog sistema - deo je stava dr Ječmenice, koja je istakla da se procenat respiratornih infekcija među decom uzrasta od četiri do šest godina kreće oko 65 odsto.