POJAVIO SE NOVI SOJ KORONA VIRUSA KOD KOMŠIJA? Ovakve promene kod pacijenata nisu zabeležene nigde u svetu
Stručnjaci još uvek ne mogu sa sigurnošću da kažu da je reč o novom soju!
Otkrili smo dve promene u "potpisu" virusa, koje ne postoje u bazi podataka iz celog sveta. Uzorak je jako intrigantan, pokazuje dve nepoznate izmene na vrhu proteina, koje još nigde u svetu nisu opisane. Možda je reč o novoj, hrvatskoj varijanti virusa, ili nečem drugom, saopštila je dr. sc. Olivera Vugreka, direktorka Laboratorije za naprednu genomiku Instituta Ruđer Bošković.
POSLEDNJA FOTOGRAFIJA "BESMRTNOG" VLADIKE ATANASIJA: Sa Hristom i u Hristu do poslednjeg daha (FOTO)
DA LI BISTE RADIJE SEDELI PORED ROMA, HOMOSEKSUALACA ILI SRBINA? Zadatak u Hrvatskoj podigao Srbiju na noge! (FOTO)
PUCNJAVA U GLAVNOM GRADU: Ubijeni mladići, napadač sasuo rafal u parkiran auto, Skoplje na nogama
Inače, naučnici iz ovog instituta su ovu promenu na virusu otkrili su na uzorku zaražene osobe iz Zagreba. O njoj, niti simptomima ne znaju ništa drugo, bitno im je samo da je osoba, kako to pojednostavljeno kažu, "jako pozitivna", odnosno da u sebi ima visoku koncentraciju virusa.
Iduće nedelje nastavljaju s istraživanjem, jer im se nažalost pokvario jedan od aparata za sekvenciranje, pa čekaju da ga poprave, ali pouzdano znaju da su na tragu nečeg novog, još neopisanog.
- Videćemo što će to biti i ima li još takvih slučajeva, kao ovaj jedan. Možda je reč o mutacijama koje postoje samo u tom uzorku, odnosno samo u toj zaraženoj osobi i nisu se dalje širile, ali to još ne znamo sigurno - kaže dr Vugrek.
Dakle, ovo može da bude specifična hrvatska varijanta, ali i ne mora.
- Da bi se promena na virusu nazvala novom, potrebno je da unutar neke populacije postoji više uzoraka koji je potvrđuju. Osim toga, ona mora da se "odomaći" na nekom području i da se broj zaraženih tom varijantom u ukupnom broju zaraženih povećava - objašnjava a prof. dr. sc. Kristian Vlahoviček iz Zavoda za molekularnu biologiju zagrebačkog PMF-a, koji takođe radi na sekvenciranju korona virusa.
Kolokvijalno se zato varijante nazivaju po državama u kojima su prvi put potvrđene, kaže, i nema pravila koliko slučajeva mora da bude da bi se neka mutacija na virusu nazvala novom varijantom. Neke iste mutacije su zabeležene istovremeno i na britanskoj, brazilskoj i južnoafričkoj varijanti, mutacija 484.