POSKOK VIĐEN U OVOM NASELJU! Evo šta morate znati ako se susretnete sa najopasnijom evropskom zmijom otrovnicom
Opasna otrovnica snimljena je u banjalučkom naselju Borik.
Prema tvrdnji čitaoca ATV u pitanju je poskok zbog roga na glavi i nije prvi put da ga meštani ovog naselja vide. Zbog toplijih dana kao i perioda u kojem se ova otrovnica pari, treba biti oprezan naročito na mestima gde se nalaze dečija igrališta, prenosi Srpskainfo.
"Bez razmišljanja sam skočila" Hrabra Banjalučanka skočila u ledenu reku - morala je da izvuče devojčicu, ona joj je bila jedina nada
"MAĐARE NE SLUŽIMO" Hrvatski ugostitelji doneli RADIKALNE MERE - njih ne žele da vide, a za sve je kriv samo ON (FOTO)
POZITIVNE REAKCIJE VERNIKA NA ABAZOVIĆEVE IZJAVE: Crna Gora i SPC sve bliže potpisivanju Temeljnog ugovora
Zbog mogućih novih susreta, dobro je znati šta učiniti kada se susretnete sa najotrovnijom evropskom zmijom, kao i šta u slučaju da vas ujede.
Poskok je jako otrovan i poneki ugriz, posebno ako se ne leči, zna završiti i smrću. Otrovi naših zmija uglavnom su hemotoksični – direktno razaraju tkiva i izazivaju poremećaje u krvnom toku.
Prvi simptomi nakon ugriza su bol od uboda zuba i oticanje. Ono se ubrzano širi od mesta ugriza te može zahvatiti čitavu ruku ili nogu. Kasnije dolaze krvni podlivi, nesvestica, povraćanje, a ponekada i “žmarci” na mestima udaljenim od ugriza.
Ako se ubrzo nakon ugriza javi nesvestica, ubrzan rad srca, oticanje usnica, područja oko očiju ili čak gušenje ugriženog treba odmah prebaciti doktoru, po mogućnosti u najbližu bolnicu.
Statistički, oko 1/3 ugriza otrovnica su takozvani suvi ugrizi, to jest otrovnice ne ubrizgaju otrov. Znaćete po otoku. Ako do nje dođe ranu zamotajte u prvi zavoj i pravac doktor. Često se može pročitati da ranu treba zarezati i isisati. Potpuno pogrešno!
Zarezivanjem se samo pogoršava stanje. Alkohol širi krvne žile i samo ubrzavanja širenje otrova. Ne pijte nikakav alkohol nakon zmijskog ugriza, čak ni za hrabrost! Što se tiče brzine reakcije na ugriz otrovnice, ključna riječ je “brzo”.
Čak i ugriz vrlo otrovne zmije, kakvih u Evropi nema, može se preživeti uz adekvatnu lekarsku negu s relativno malo posledica. Ako zmija nije otrovnica, ranu treba obilno isprati vodom, namazati antibiotskom mašću i zamotati zavojem.
Treba proveriti kada je osoba zadnji put vakcinisana protiv tetanusa, te je, ako je prošlo više od 5 godina, potrebna je vakcinacija.
Kod sumnje na zmiju otrovnicu ugrižena osoba mora strogo mirovati, tj. treba izbegavati i najmanji pokret, a ruku ili nogu na kojoj je ugrizna ranica treba mobilisati. Ne preporučuju se pokušaji isisavanja otrova na mestu ugriza! Podvezivanje iznad ugrizne rane također nije preporučljivo i ne primenjuje se jer može dovesti do komplikacija. Eventualnu kompresiju izvode posebno edukovani zdravstveni radnici u vanrednim slučajevima, piše Večernji.