"OVO BI MOGLO DOVESTI DO NOVOG RATA NA BALKANU" Da li će Janez Janša u Briselu otcepiti Republiku Srpsku od BiH?
Tanja Fajon smatra da bi "neodgovorno ponašanje Janeza Janše moglo dovesti do novog rata na Balkanu"
Evroparlamentarka Tanja Fajon je, komentarišući navodno postojanje "non papera" slovenskog premijera Janeza Janše, poručila da bi neodgovorno ponašanje u vezi s tzv. dovršetkom plana o mirnom raspadu BiH moglo dovesti do novog rata na Balkanu.
SLOVENCI PLANIRAJU OTCEPLJENJE SRPSKE? Oglasio se Janša, ambasadorka Slovenije pozvana na "raport" u Sarajevo!
EVROPA "ŠUŠKA" O RASPADU BiH: Borut Pahor nehotice otkrio šta se "kuva", Dodik odmah reagovao!
DA LI ĆE SE PRENETI I NA SRBIJU: Počelo nevreme na Jadranu, u Bosni žuti meteo alarm
- I mene su ovih dana preplavili pozivi i brojne zabrinute poruke iz BiH koje upozoravaju da premijer Janša pokušava dovršiti plan Milošević-Tuđman za formiranje velike Srbije i Hrvatske predlogom za mirni raspad BiH. Takvo neodgovorno ponašanje moglo bi dovesti do novog rata na Balkanu - napisala je Fajon.
Ona je nakon informacija o "non paperu" putem Twittera pitala Janšu da objasni šta se nalazi u tom dokumentu koji bi Slovenija trebalo da preda predsedniku Evropskog veća.
- Ako su izveštavanje medija iz BiH i izjave diplomata u regiji istinite, to može biti vrlo štetno za Sloveniju - smartra Fajon.
Nakon informacije da je premijer Slovenije Janez Janša uputio u Brisel neslužbeni dokument "non paper" koji se poziva na raspad BiH, a on zatim negirao navode, slovenački mediji javljaju da dokument verovatno postoji.
S obzirom na to da se radi o neslužbenom dokumentu postoji velika mogućnost da tajni dokument zaista postoji, ali da je navodno dostavljen mimo uobičajenih diplomatskih kanala. Takođe, mediji u Sloveniji tvrde da dokument nisu videli ni najviši zvaničnici Slovenije. U dokumentu se, prema spomenutom izvoru, poziva i na povratak bivšeg premijera Severne Makedonije Nikole Gruevskog u zemlju, te fokus nije samo na BiH.
Slovenački europarlamentarci Klemen Groselj i Irena Joveva odgovorili su na sve veće glasine o planovima za mirni raspad BiH rekavši da bi Slovenija trebala prvenstveno podržati daljnji proces integracije zemalja Zapadnog Balkana u EU i igrati ulogu iskrenog posrednika.
Nakon Janšinog "non papera" o navodnom raspadu BiH na raport kod Komšića pozvana je i ambasadorka Slovenije u BiH.
Član Predsedništva BiH Željko Komšić potvrdio je da je predsednik Slovenije Borut Pahor, prilikom nedavne posete BiH, rekao da su sve češći glasovi u Evropi o tome da treba dovršiti raspad Jugoslavije te upitao tročlano bosanskohercegovačko predsedništvo:
- Možete li se vi u BiH mirno razići?
Kako navodi Komšić, on i Šefik Džaferović rekli su da mirno razdruživanje nije moguće, dok je predsedavajući Milorad Dodik iznio suprotan stav.
I ova izjava naišla je na burne reakcije, pa je tako iz stranke SBB rečeno kako činjenica da su članovi Predsedništva Željko Komšić i Šefik Džaferović dozvolili da se prilikom posete predsednika Slovenije uopšte razgovara o protivustavnim i antidržavnim opcijama, kakva je "mirni razlaz", zvanično potvrđuje da je zloćudno ćutanje Komšića i Džaferovića, doživelo potpuni domaći, regionalni i međunarodni fijasko.
Bosna i Hercegovina sve češće je tema evropskih zvaničnika. Tako je potvrđeno kako su pre nekoliko dana nemačka kancelarka Angela Merkel i ruski predsednik Vladimir Putin razgovarali o ovoj državi.
U razgovoru vođenom pre četiri dana, navodi se, kako su Merkel i Putin su naglasili da je potrebno očuvati stabilnost BiH, iako ostali detalji konverzacije nisu poznati javnosti.
Janša je juče na tviteru demantovao glasine da je poslao "non-paper" dokument o promeni granica na Balkanu u Brisel, retvitujući tvit u kome se tvrdi da je aferu podigao PR i nekadašnji zastupnik upravo stranke SBB koju predvodi kontraverzni bosanski tajkun Fahurdin Radončić, bivši ministar za bezbednost.