REZULTATI NA IZBORIMA ZA ČLANOVE PREDSEDNIŠTVA BiH: Bećirović pobedio Izetbegovića, Cvijanović i Komšić dobili ubedljivu podršku većine
Građani Bosne i Hercegovine širom zemlje danas su birali političke predstavnike za naredne četiri godine u kantonalnim skupštinama preko entitetskih i državnog parlamenta do članova Predsedništva BiH.
U trci za Predsedništvu Bosne i Hercegovine, ubedljive pobede su odneli Željka Cvijanović za člana Predsedništva BiH iz reda srpskog naroda i Željko Komšić za člana Predsedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, dok trka za za člana Predsedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda je bila malo neizvesnija između kanditata Denisa Bećirovića i Bakira Izetbegovića.
Željka Cvijanović je imala ubeljivu prednost i pobedila je sa skoro 57,4 odsto, kao i Komšić koji je pobedio sa 70 odsto.
KO JE DENIS BEĆIROVIĆ KOJI POBEĐUJE IZETBEGOVIĆA? Poltički veteran koji dolazi iz Tuzle ubedljivo vodi na izborima
CIK OBJAVIO IZLAZNOST NA IZBORIMA U BIH: Evo koliko građana je iskoristilo svoje pravo
BIRAČKA MESTA ZATVORENA U 19 ČASOVA: 2,2 odsto manje glasača nego na prošlim izborima
Nakon početka prebrojavanje u prvi mah je Izetbegović imao ubedljivo vodstvo, ali ga je Bećirović pobedio sa 60 odsto glasova na kraju.
Prema članu V Ustava BiH, Predsjedništvo se sastoji od 3 člana: jednog Bošnjaka i jednog Hrvata iz Federacije BiH i jednog Srbina iz Republike Srpske. Njihov zajednički mandat traje 4 godine, s tim što se predsjedavajući rotira svakih 8 mjeseci.
- Vođenje spoljne politike Bosne i Hercegovine;
- Imenovanje ambasadora i drugih međunarodnih predstavnika Bosne i Hercegovine, od kojih se sa teritorije Federacije ne bira više od dve trećine;
- Predstavljanje Bosne i Hercegovine u međunarodnim i evropskim organizacijama i institucijama i traženje članstva u onim međunarodnim organizacijama i institucijama u kojima Bosna i Hercegovina nije član;
- Pregovaranje o zaključenju međunarodnih ugovora Bosne i Hercegovine, otkazivanje i, uz saglasnost Parlamentarne skupštine, ratifikovanje takvih ugovora;
- Izvršavanje odluka Parlamentarne skupštine;
- Predlaganje godišnjeg budžeta Parlamentarnoj skupštini na preporuku Savjeta ministara;
- Izveštavanje po zahtevu, najmanje jedanput godišnje, Parlamentarne skupštine o troškovima Predsjedništva;
- Koordinaciju, prema potrebi, sa međunarodnim i nevladinim organizacijama u Bosni i Hercegovini;
- Vršenje drugih funkcija koje mogu biti potrebne za izvršenje njegovih dužnosti, koje mu može dodeliti Parlamentarna skupština, ili za koje se slože entiteti.