ŠMIT SE NE SMIRUJE: Visoki predstavnik nameće mere za ponovno funkcionisanje FBiH
Šmit ima podršku ključnih zemalja članica Veća za sprovođenje mira.
Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit uputio je na adrese ambasada u BiH nacrt odluke o izmeni Izbornog zakona u odnosu na funkcioniranje domova, izbor rukovodstva Federacije BiH, izbor sudija Ustavnog suda FBiH kao i brojne izmene koje bi trebalo da obezbede integritet izbornog procesa.
Kako je sarajevskoj N1 TV potvrđeno iz više diplomatskih izvora, Šmit će do 1. avugusta nametnuti mere za ponovno funkcioniranje Federacije BiH i one će stupiti na snagu sa danom objavljivanja u Službenom listu BiH.
MUČI VAS ZAPUŠEN NOS? Dr Vujović, ORL specijalista otkriva kako to da sprečite!
BEZ OVOGA NE KREĆITE NA NOVI AUTO-PUT DO PODGORICE: Evo zbog čega gore automobili na "Princezi Kseniji" (VIDEO)
"DA LI STE POVEZALI SKAJ APLIKACIJU SA MILOM ĐUKANOVIĆEM?" Trese se Crna Gora, Knežević ŽESTOKO odbrusio Dritanu
U nacrtu odluke uz ostalo je navedeno kako će se "prohodnost zakona poboljšati propisom kojim je svaki dom (Zastupnički dom i Dom naroda) dužan da odbaci ili usvoji zakon u tačnom roku nakon što je zakon odobren u drugom domu.
Definicija vitalnih nacionalnih interesa će, navodi se, biti pojednostavljena. Rasprava o formiranju vlasti obaviće se sukcesivnim smanjivanjem biračkog praga za imenovanje kandidata za Predsedništvo Federacije BiH ukoliko delegati ne predlože kandidate u zadatim rokovima. Predviđena je i promena raspodele mandata u Domu naroda Federacije BiH, a u Izbornom zakonu će biti uključen zaštitni mehanizam kako bi se osiguralo da svi kantoni budu zastupljeni u Domu naroda.
Ovo pravilo, navodi se, podjednako štiti Bošnjake, Srbe i Hrvate koji žive u kantonima u kojima su brojčano manjina.
Odluka se tiče i deblokade postupka imenovanja sudija Ustavnog suda Federacije BiH, a uvodi se i rok za predsednika i potpredsednika Federacije BiH u toku kojeg će imenovati Vladu Federacije BiH.
Funkcionalnost institucija FBiH mora se ponovo uspostaviti kako bi se izbegao scenario gde jedna ili više stranaka blokiraju institucije. Zbog toga je neophodno da konstitutivni narodi imaju čvrste ustavne garancije prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, istovremeno osiguravajući da se te garancije ne mogu zloupotrijebiti za paraliziranje sistema, navedeno je u obrazloženju mera.
Za navedene mere visoki predstavnik, kako je potvrđeno iz više izvora, ima podršku ključnih zemalja članica Veća za sprovođenje mira.
BONUS VIDEO: Kanader iznad Šibenika u akciji gašenja požara