Sportista sam i spreman, a umalo da UMREM u akva parku: Zaronio sam, a onda nisam mogao da isplivam
Struja ga odvukla ispod platforme
Plutajući vodeni parkovi na moru među najboljim su mestima za letnju zabavu, ali zbog konstrukcija koje uključuju podvodne pregrade i gomilu užadi, potencijalno su prilično opasna mesta, posebno za decu.
Pročitajte i:
Preduzetnik iz Hrvatske Ivan Matijašević je doživeo pravu dramu kad ga je morska struja, nakon što je zaronio, odvukla ispod plutajuće platforme.
- Plivam od svoje četvrte godine, dakle 30 godina. Visok sam 193 centimetra, imam 87 kilograma, u dobroj sam formi. Iako dobro poznajem lokaciju na kojoj je park smešten, umalo da učinim smrtnu grešku - napisao je Matijašević nakon posete akvaparku blizu mesta u kom živi. Na poslepodnevnu igru vodio je svoju ćerku i njenu drugaricu, obe sedmogodišnjakinje i obe plivačice.
Užas na Jadranskom moru: Platio kaznu 1.600 dinara, a dete su ušivali na hirurgiji 3 sata
- Devojčice su se igrale na strani vodenog parka suprotnoj od one na kojoj sam bio ja. Da brže dođem do njih, zaronio sam ispod bazne ograde. Ograda se ispod površine vode proteže još otprilike pola metra. Išao sam na to da je preronim, što je vrlo jednostavan i normalan potez, kao da idete ispod bova kojima je označen kraj plaže - priča Matijašević i dodaje da je, skladno tome, uzeo relativno kratak dah jer je bio uveren da će vrlo brzo izroniti. - Kada sam zaronio, struja me povukla ispod platforme za penjanje. Zamahivao sam rukama, no nisam uspevao da isplivam. Hteo sam da izronim, pa sam udario glavom o platformu.
Platforme su teške, čak i usidrene lancima i užadima, pa nema šanse da je podignete ili da na neki drugi način dođete do vazduha ako ste ispod nje. Izgubio sam osećaj za orijentaciju i uspaničio se, pa sam čak zaboravio otvoriti oči da pogledam iz kojeg smera dolazi svetlost - objašnjava preduzetnik, koji, kako kaže, ni ne zna koliko je dugo bio pod vodom. Ipak, nakon nekog vremena skupio je snagu i, na sreću, uspeo izroniti. Nakon kratke vrtoglavice, uspeo je doći k sebi te je prošao bez ikakvih posledica. Nezgoda ga je podstakla na razmišljanje šta bi se dogodilo da je na njegovom mestu bilo neko dete.
SVE BLOKIRANO! Snažna EKSPLOZIJA kod vrtića i škole u Dubrovniku: Bačena bomba na automobil?
- I da nisam zaronio ispod ograde, mogao sam pasti u more. Na vodenim parkovima puno je pregrada, užadi, klizavo je i lako je pasti, a kad padneš bez prsluka, automatski si pod vodom. Detetu je dovoljan jedan udah pod vodom da počne da tone. Kada smo stigli, pitali su nas znaju li deca da plivaju, a s obzirom na to da znaju, nošenje prsluka je opciono. Smatram da bi trebalo biti obavezno, čak i za odrasle, a vodeni bi parkovi trebalo da imaju strože propise. Prijatnije je bez prsluka, ali je opasno i u sekundi može postati dramatično.
Ako padneš u more sa zaštitom na sebi, plutaš i ništa ti se ne može dogoditi - objašnjava 34-godišnjak i dodaje da je situacija često slična i kad je reč o drugim vodenim sportovima - na primer, na džet skijevima svi izbegavaju prsluk, kacige i drugu opremu radi boljih doživljaja, a u poslednje vreme i boljih fotografija.