Suđenje optuženima za terorizam u Crnoj Gori ODLOŽENO za septembar
Odbrana je navela da nije u prilici da na adekvatan način brani svoje branjenike
Nakon nešto manje od sat vremena, u nastavku suđenja optuženima za terorizam u Crnoj Gori na dan vanrednih parlamentarnih izbora prošle godine, sudija Suzana Mugoša je proglasila polučasovnu pauzu kako bi se sud odredio prema podnesku odbrane koja ponovo traži odlaganje postupka.
Odlučuje se o sudbini šefa srpske žandarmerije: Počinje suđenje za pokušaj terorizma u Crnoj Gori
U nastavku suđenja odbrana optuženih iznela je, naime, da smatra da nema uslova za održavanje današnjeg pretresa, zatraživši da sudsko veće pogleda podnesak u kome traže dokaze da nisu prisluškivani.
Odbrana je navela da nije u prilici da na adekvatan način brani svoje branjenike.
- Dovodimo u opasnost svoje branjenike - kazao je jedan od advokata odbrane.
Specijalni tužilac Milivoje Katnić, čije izuzeće je odbrana optuženih tražila, kazao da ni prema jednom akvokatu, od osnivanja SDT-a pre dve godine, nije određena mera tajnog nadzora.
- Ono što je objavljeno, objavljeno je da bi se videlo kršenje kodeksa advokata - rekao je Katnić i naveo da su pritom poštovani Ustav i zakone.
Optuženi Milan Knežević traži od suda da mu saopštio ko je odredio prisluškivanje njega i Andrije Mandića.
- Ako se ne prisluškuju advokati, onda se prisluškujemo mi - kazao je Knežević.
Optuženi Andrija Mandić kaže da se na saju SDT-a nalaze njegovi prisluškivani razgovari koji su, kako navodi, montirani. I Mandić traži da im sud dostavi informacije ko i od kada ih prisluškuje.
Inače, juče, prvog dana suđenja, pretres je odložen na zahtev odbrane za izuzećem glavnog i specijalnog tužioca, ali je Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković taj zahtev odbio, pa je pretres danas nastavljen.
Zahtev za izuzeće podnela su trojica branilaca okrivljenih u predmetu koji se po optužnici Specijalnog državnog tužilaštva vodi pred Višim Sudom u Podgorici.
Viši sud je početkom juna potvrdio optužnicu protiv 14 okrivljenih koji se terete da su učestvovali u pripremi više terorističkih napada na dan parlamentarnih izbora.
Optužnicom Specijalnog državnog tužilaštva obuhvaćena su dvojica ruskih državljana, Eduard Šišmakov i Vladimir Popov, srpski državljani Miloš Jovanović, Nemanja Ristić, Predrag Bogićević, Bratislav Dikić, Kristina Hristić, Branka Milić, Milan Dušić, Dragan Maksić, Srboljub Ðordević, te trojica crnogorskih državljana- lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević, kao i Mihailo Čadenović, službeni vozač DF-a.
Protiv Podgoričanina Ananija Nina Nikića, vodi se odvojeni postupak. On je uhapšen u regiji Rostov, ali crnogorske vlasti nisu upoznate da li je i dalje u ekstradicionom pritvoru i kada će biti izručen našoj državi.
Prema navodima iz optužnice, na čelu kriminalne organizacije bila su dvojica ruskih obaveštajaca Eduard Šišmakov i Vladimir Popov, kojima se sudi u odsustvu.
Šišmakov i Popov se terete da su oformili grupe na teritoriji Crne Gore, Srbije i Rusije s ciljem "vršenja neodređenog broja krivičnih đela terorizam" i krivičnih đela "ubistvo najviših predstavnika Crne Gore".
Među optuženima su i penzionisani general srpske Žandarmerije Bratislav Dikić i srpski državljani Nemanja Ristić i Predrag Bogićević, koji su optuženi da su pomagali Rusima u pripremi terorističkog plana.
Dikić je od oktobra prošle godine u pritvoru, dok je Ristića i Bogićevića Srbija odbila da izruči Crnoj Gori. Rusija negira bilo kakvu umešanost u slučaj.
Advokati Andrije Mandića i Milana Kneževića ranije su poručili da je optužnica politička i da je iskaz svedoka saradnika u postupku Saše Sinđelića lažan.