Sutra građani BiH izlaze na IZBORE: Epilog NAJNEIZVESNIJI od završetka rata!
U toku je izborna tišina, a biračka mesta zatvaraju se sutra u 19 sati
U Bosni i Hercegovini će sutra biti održani izbori, osmi po redu na svim nivoima vlasti od proglašenja nezavisnosti te države 1992. godine.
Svečano otvorena bolnica "Srbija" u Istočnom Sarajevu
Predizborna tišina počela je jutros u 7:00 sati, i trajaće do zatvaranja biračkih mesta u nedelju u 19:00 časova.
Izbori će biti sprovedeni bez prethodne promene Izbornog zakona, koji je, inače, proglašen neustavnim, što ove izbore, prema oceni stručnjaka, svrstava u najnezvesnije od završetka rata. Osim neizmenjenog izbornog zakonodavstva, tamošnji mediji kao problem navode i biračke spiskove koji nisu prečišćeni, pa je u njima i veliki broj umrlih ili raseljenih. Upozoravaju i da su najveće zloupotrebe moguće prilikom glasanja u inostranstvu.
Bakir preko Šefika Džaferovića pokušava da sakrije politička ubistva i teške ratne zločine
Takođe, ovi izbori kao i prethodni se održavaju bez sprovedene presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, pa predstavnici nacionalnih manjina neće moći biti da budu birani prvenstveno za članove Predsedništva BiH i delegate u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, na indirektnim izborima koji se sprovode nakon opštih.
Poslednje istraživanje o izlaznosti na predstojeće izbore pokazalo je da će ona biti manja u odnosu na sve dosadašnje, do 50 odsto. Odziv na opštim izborima 1996. godine bio je 83 odsto. Mladi u biračkom spisku BiH čine jednu petinu, a apstinenata je gotovo 50 odsto.
U postojećim okolnostima procenjuje se realnim da BiH novu vlast nakon izbora dobije do proleća naredne godine. Za izbore su se prijavile 72 političke stranke i 39 nezavisnih kandidata.
U Centralnom biračkom spisku, sa stanjem na dan 23. augusta 2018, u BiH je upisano 3.278.908 građana sa pravom glasa. Broj registrovanih glasača u Federaciji BiH bio je 2.092.336, a u Republici Srpskoj 1.260.597.
Patrijarh Irinej: Molim se da pobede razum i Srpska!
Deo regionalnih medija smatra da bi nakon izbora mogla da usledi velika politička kriza u celoj državi, a pre svega u Federaciji BiH.
Vodeći ustavni sutračnjak u BiH Nedim Ademović je upozorio da će u tom većem entitetu BiH izbori biti sprovedeni, rezultati proglašeni ali će, kaže, nakon toga nastupiti kriza.
- Neće znati kako da formiraju vlast jer sukobljene političke grupacije imaju različite stavove. To državu vodi u blokadu, čak bi mogao biti ugrožen mir, a u tom će slučaju reagovati visoki predstavnik UN i možda će intervenisati i vojne snage ako dođe do problema - rekao je Ademović.
Inače, opšta ocena posmatrača i predstavnika međunarodne zajednice je da je predizborna kampanja bila razočaravajuća, budući da nije bilo razgovora o pitanjima koja su zaista važna za građane kao što su ekonomija i vladavina prava.
Ocenjeno je i da građanima nedostaje politička stabilnost, vladavina prava, izgledi za posao, pouzdana infrastruktura, kvalitetno zdravstvo i mnogo drugih stvari koje Evropljani često uzimaju zdravo za gotovo.
Analitičari smatraju da je u BiH evidentno visoko nepoverenje građana, ali i stranih investitora u institucije države.
Zbog toga su, smatra se, predstojeći opšti izbori u BiH važni za sudbinu te države, jer pravilnim izborom bez straha građani mogu na demokratski način da izaberu pojedince i političke opcije, koje će obezbediti prosperitet zemlje i da zaustave masovni odlazak najvitalnijeg dela stanovništva, pre svega mladih, u države EU.
Pratite nas na našem instagramu Srbijadanas.