U Jablanici kamenolom: Selo Zlate pogođeno poplavama, sumnja se na ljudski uticaj zbog ilegalne seče šume
Selo Zlate u Jablanici takođe je pogođeno katastrofalnim bujičnim poplavama. Porodice kojima su uništene kuće su evakuisane, a materijalna šteta je ogromna. I u ovom selu se govori o mogućem ljudskom uticaju na tragediju koja ih je zadesila. Godinama unazad iznad sela se ilegalno seče šuma.
Odroni kamenja i balvana nošeni bujicom u selu Zlate odneli su dva života i ostavili 11 porodica bez doma. Poginula je Ajla Begić u osmom mesecu trudnoće, a uništeno je 11 kuća, od kojih su neke potpuno sravnjene sa zemljom.
- Tu su stepenice od komšije, tu je bila jedna kuća, a 100 metara gore je bila druga kuća koja je totalno srušena. Iz te kuće je stradala jedna trudnica - kaže Dženan Šašić za Žurnal, dok pokazuje nanose kamenja koji su se srušili na selo Zlate.
- Bujica je krenula oko dva sata ujutro, dok smo spavali. Nanosi stijena i vode izbacili su ljude iz kreveta, a bujica ih je nosila po nekoliko metara dalje. Samo srećom su se spasili - pričaju meštani.
Porodice čije kuće više nisu sigurne za život smeštene su u Jablanici. Dženanova kuća nije oštećena, iako je i njegova porodica zbog najavljenih padavina bila evakuisana. Vratili su se u selo da pomognu u čišćenju. Njegovi rođaci nisu imali tu sreću. Njihove kuće više nisu sigurne za život, a neke su još zatrpane kamenjem koje nije moguće ukloniti bez teške mehanizacije.
U selu je nekoliko bagera, kamiona i mašina za odvoz otpada, među kojima je i mehanizacija privatnih firmi.
- Ovde ima struje, voda je trenutno u popravci i trebala bi doći tokom dana. Nama fali mehanizacija da odveze krupni otpad i da se raščisti. Želimo se zahvaliti Civilnoj zaštiti i svima koji su nam došli pomoći, navijačima Red Army, Manijacima, svi su bili ovde. Bio je čovek iz Posušja koji je došao s mašinom da pomogne. Opštinske službe i načelnik nas nisu posetili. Trebao je da poseti ljude - kaže Denis Šašić, predsednik Mesne zajednice Zlate.
Teška mehanizacija je očistila put kroz selo, a na terenu se sada čiste nanosi krupnog kamenja i balvana, što je moguće samo s bagerima. U iščekivanju dodatne mehanizacije, meštani čiste što mogu.
Meštanima i volonterima koji čiste selo, Pomozi.ba dovozi obroke i potrebne stvari. Uklanjanje srušenih objekata i sanacija putne infrastrukture će potrajati, a šteta je ogromna.
I u selu Zlate govori se o mogućem ljudskom uticaju na tragediju koja ih je zadesila. Godinama unazad iznad sela se nelegalno seče šuma.
- Meni ništa u životu nije bilo teže nego sada napustiti kućni prag i smatram da je vrlo neodgovorno što pojedinci rade i šire netačne informacije u javnost. Izjave tipa da je brdo iznad nas puklo i da ovde više život nije siguran, nužno je da struka proceni sigurnost na ovom području - kaže Dženan Šašić.
Iako su zadovoljni prvobitnom reakcijom nadležnih službi, meštani sada strahuju da li će se njihove kuće moći obnoviti. Navode da „kod naroda postoji opravdana sumnja da će se donacije pokrasti, što ima smisla ako uzmemo u obzir šta se dešavalo u ratu, u poplavama 2014., u koroni, stoga su odlučili da objave lične žiro-račune ljudi koji su imali materijalnu štetu, kako bi se donacije uplaćivale direktno njima.
Izvor: Srbija Danas/Bosna.ba