UZ LEKOVE POTREBNI I VITAMINI: Koliko košta terapija za zaražene korona virusom koji se leče kod kuće
Građanima se za jačanje imuniteta savetuje uzimanje vitamina D i C, kao i cinka
Poslednjih meseci društvenim mrežama kruže razni saveti šta građani treba da rade kako bi poboljšali svoj imunitet tokom aktuelne pandemije korona virusa. S obzirom na to da ove preporuke često potiču od nepoznatih izvora, novinari su pitali stručnjake da objasne kako da se zaštititmo u vremenu kada je uporedo sa epidemijom nastupila i sezona respiratornih virusa i kada svi više vremena provodimo u zatvorenom prostoru.
Prelazak na online trgovinu – jedina nada za vašu firmu?
HRVATI U NEVERICI! ISPLIVALI DOKAZI: Čiji je zapravo Dubrovnik prema istorijskim činjenicama?
INCIDENT KAKAV SE NE PAMTI: Nožem pretio putnicima u tramvaju, policija munjevito reagovala
Lekari savetuju raznovrsnu ishranu bogatu vitaminima i mineralima, dovoljno sna, izbegavanje stresnih situacija i umerenu fizičku aktivnost.
Specijalista porodične medicine, doktor Mladen Šukalo iz banjalučkog Doma zdravlja, preporučuje da se za jačanje imuniteta uzimaju vitamin D, C i cink čime se umanjuje rizik od akutno respiratornih inefkcija.
- Uvek je bolje da ta vitaminska terapija bude u vidu namirnica, a to su kao izvor vitamina D - riba, punomasni mlečni proizvodi; bogat izvor vitamina C i cinka su pomorandže, limun, grejpfrut, kivi, bobičasto voće, brokoli, karfiol, zelena salata, paprika, spanać, kupus... Nije na odmet svakako ni uzeti preparate bogate ovim vitaminima - precizira on.
Alternativne metode
Na društvenim mrežama kruže saveti da je za suzbijanje virusa korisno ispijati toplu vodu. Koliko ima istine u tome?
- S obzirom na to da se radi o novonastaloj infekciji, virusu sa kojim nemamo iskustva, koji svakim danom iznenađuje po svojim specifičnostima, građani iz preteranog straha neretko posežu za raznoraznim metodama, mogu reći i alternativnom lečenju, za koje medicina, struka i istraživanja nisu pokazali validnost u uspehu. Preporuke Svetske zdravstvene organizacije, nadležnih Insistuta za javno zdravlje ne predlažu te opcije tretmana, izuzev sredstava protiv temperature i bolova, hrane bogate vitaminima i mirovanja - odgovara doktor Mladen Šukalo.
Ukoliko građani ipak dobiju neki od simptoma uobičajenih za ovo doba godine - lagano povišenu temeperaturu, kijanje, sekreciju iz nosa - to ne zahteva u istom trenutku lekarski pregled, testiranje ili RTG pluća, ističe Šukalo. U kućnoj apoteci zato treba imati paracetamol protiv temperature i bolova, koji mogu koristiti i odrasli i deca, a ako nema rezultata, prelazi se na jača sredstva: diklofenak, voltaren, brufen.
- Potrebno je strpljenje, to su infekcije koje traže vreme, ne treba očekivati pregled istog dana, to nije medicinski opravdano, niti je fizički izvodljivo. Obaveza je kontaktirati porodičnog doktora koji će pratiti nadzor nad stanjem obolelog i davati jasne preporuke sa kojim simptomima je opravdano proslediti osobu na pregled, na dalju dijagnostiku, testiranje, konsultaciju infektologa - napominje Šukalo.
Lekarski pregled nepohodan je kod pogoršanja tegoba, povišene temperature koja traje, teškog disanja, ako se javlja opšta slabost i nedostatak vazduha.
Ipak, većina građana zaraženih korona virusom šalje se na kućno lečenje. Doktora Šukala novinari su pitali šta se propisuje ovim pacijentima.
- Kućno lečenje sprovodi se kod osoba koje su relativno dobrog opšteg stanja i imaju blagu kliničku sliku, blago povišenu temperaturu, simptome laganog zamora, gubitak čula ukusa i mirisa. Preporuka je da se po potrebi uzima paracetamol, sredstvo protiv temprature i bolova uz vitaminsku terapiju, namirnice bogate vitimanima, redovni obroci, te dovoljno odmora i mirovanje. Ako tegobe traju, nakon pregleda lekara će uslediti preporuka da li treba uvođenje antibiotika ili sve završava na toj takozvanoj simptomatskoj terapiji u kućnim uslovima - zaključio je Šukalo.
U apotekama su rekli da terapija za zaražene korona virusom koji se leče kući košta od 20 do 50 evra, a jače doze znaju da pređu i ovu cifru. Građanima se najčešće izdaju vitamin D, C, cink, probiotik, kombinacija više vitamina i minerala, a po potrebi i antibiotici.