VELIKO NEVREME POGODILO SPLIT: Od jačine grada izgledalo kao da je sneg pao
Poplavljene ulice.
Split je oko 13.00h zahvatilo kratko nevreme s grmljavinom, a bilo je i grada. Zbog vekike količine grada u Splitu je pobelela zemlja kao da je pao sneg. Takođe, zbog jake kiše poplavljene su prometne gradske ulice.
INCIDENT U PODGORICI: Muškarac POLOMIO LOBANJU policajcu, i to u STANICI
HOROR BLIZU KUĆE ANDREJA PLENKOVIĆA! Stigle velike snage hrvatske policije, nezapamćena tragedija!
OBJAVLJEN SNIMAK ZA ODRASLE: Vlasnici čuvene klinike se HITNO oglasili
Podsetimo, DHMZ je najavio da će u subotu u Hrvatskoj biti promenljivo sa sunčanim periodima i mestimično s kišom. Kako smo ranije pisali, kiše će biti uglavnom na Jadranu i predelima uz njega, poslepodne i u centralnim predelima. Duvaće slab vetar, ponegde umeren jugozapadni i južni, a na moru pretežno umeren južni vetar. Najniža jutarnja temperatura biće od 3 do 8, uz obalu i na ostrvima od 8 do 12 °C. Najviša dnevna temperatura uglavnom od 13 do 18 °C.
U nedelju će, međutim, biti delimično, ponegde na severu i pretežno sunčano. Na kopnu je ujutro moguća magla, a na Jadranu i okolnim područjima uz prolaznu oblačnost lokalno će padati malo kiše, uglavnom prijepodne. Uveče naoblačenje sa zapada. Vetar, slab do umeren, južni i jugozapadni. Na moru će južine snažno jačati, prema noći i olujno. Najniža temperatura vazduha od 4 do 8, uz primorje od 9 do 13 °C. Najviša dnevna temperatura od 14 do 19 °C, dodaju iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Podsećanja radi, meteorolog Zoran Vakula saopštio je u petak da je, prema preliminarnim analizama, koje treba da provere i potvrde klimatolozi DHMZ-a, prosečna mesečna temperatura vazduha ovogodišnjeg februara širom Hrvatske rekordno visoka. Odstupanja od prosečnih vrednosti iz perioda 1991 - 2020. uglavnom su od 4 do 6°C na Jadranu i od 6°C do čak 8°C u kontinentalnom delu Hrvatske. Takođe, kako piše meteorolog Vakula za HRT, svi dani u mesecu u gotovo svim mestima bili su bar malo topliji od proseka. Istovremeno, u većem delu Hrvatske zabeležen je manjak padavina u odnosu na prosek, ponegde je bio i znatan, osim na sjevernom Jadranu i delu Gorskog kotara, gde je februar imao oko 80% više padavina od proseka.
Natprosečne vrućine u februaru i pozitivno odstupanje od prosečne temperature vazduha u januaru i posebno decembru doprineli su srednjoj sezonskoj temperaturi vazduha, što je retko, ponekad i nikada ranije bilo u poznatoj istoriji zvaničnih meteoroloških merenja, koja je počela u našim region sredinom 19. veka. Odstupanja od proseka su uglavnom od 3 do 5°C. „Dugoročne prognoze za mart su i dalje stabilne – postoji prilično velika verovatnoća da će u već dugoj seriji koja traje od juna 2023. godine, u delu Hrvatske čak i od maja, još mesec bar malo topliji od proseka. Naime. , poslednji u Hrvatskoj hladniji mesec od proseka bio je april prošle godine“, priseća se Vakula. Naravno, ostvarenje ove prognoze pozitivnog odstupanja srednje mesečne temperature vazduha u martu ne znači izostanak povremenih hladnijih perioda.
Uostalom, mart je, podseća Vakula, poznat po promenljivosti, kao i po mrazevima, i to ne samo blagim. I dok mnogi kažu da je to posle tako toplog februara i cele zime nesporno i da „mora doći do značajnog zahlađenja” koje bi bar „izjednačilo” ovu toplinu zimskih meseci, Vakula podseća na slučajeve iz prošlosti kada su ovo nije bio slučaj. Na primer, u 2014. godini, uprkos tome što je februar bio znatno topliji od proseka, takav je bio i mart, ponekad i bez temperaturnih minusa ili samo sa „blagim“ minusima.
Ukratko, Vakula ističe da „određene prognoze” ne postoje. Preporučuje praćenje prognoze 7 do 10 dana unapred, s naglaskom da se ne oslanjamo samo na proračun jednog atmosferskog modela, već na ansambl prognozu – skup proračuna više različitih modela, na osnovu kojih stručnjaci DHMZ-a pripremaju prognoze. svaki dan. „I ne samo za mart, već i za celo proleće i leto, u dugoročnim prognostičkim proračunima postoji umerena do velika verovatnoća – štaviše, u većini slučajeva čak i veća od 80 odsto – da će srednja sezonska temperatura vazduha biti bar nešto veći od proseka iz poslednje klimatološke serije od 1991. do 2020!Naravno, prognoze mesečnih i sezonskih količina padavina su manje pouzdane.Ako se ostvare aktuelne, tokom proleća lokalno značajne količine na mesečnom nivou su i dalje moguće, ali je u letnjim mesecima povećana verovatnoća suše - kaže za HRT drugi poznati meteorolog.