ŽELJA ZA ČLANSTVOM POBEDILA: Makedonija spremna da uđe u NATO pod nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija
Totalno neočekivana odluka
Makedonija je spremna da uđe u NATO pod nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija (BJRM) pod kojim je primljena i u članstvo UN, rekao je danas makedonski šef diplomatije Nikola Dimitrov.
On kaže da je Skoplje, saglasno Privremenom sporazumu o uređenju međusobnih odnosa sa Grčkom, spremna da za ulazak u NATO prihvati privremenu referencu koja se koristi u UN.
TRI PITANJA za Zaeva na koje Srbi u Makedoniji NESTRPLJIVO čekaju ODGOVORE!
OGLASIO SE ZAEV I PORUČIO: Laž je da tražimo da Srbi budu osuđeni za genocid nad Albancima!
- Ubeđeni smo da će to doprineti razumevanju u našoj javnosti jer kada blokirate svog suseda dugi niz godina, reakcija je defanzivnost - rekao je Dimitrov uoči sutrašnje posete Makedoniji šefa grčke diplomatije Nikosa Kocijasa.
On navodi da učlanjenje u NATO ne zavisi samo od Grčke, već i od toga koliko će brzo Makedonija uspeti da otkloni kritike koje je dobila na Samitu u Varšavi u delu odgovornosti, vladavine prava i slobode medija.
Dimitrov je najavio da će Makedonija, koja sebe vidi kao članicu Alijanse, u narednom periodu uvećati svoje učešće u međunarodnim mirovnim misijama za 20 odsto, a budžet za odbranu za 0,2 odsto, sa željom da dosadašnji jedan odsto BDP na kraju mandata ove Vlade dostigne 1,8 odsto BDP-a.
Grčki šef diplomatije doputovaće sutra u Skoplje, gde će se, osim sa Dimitrovim, sastati i sa predsednikom Makedonije Đorđom Ivanovim, premijerom Zoranom Zaevim i potpredsednikom Vlade za odnose sa EU Bujarom Osmanijem, kao i sa predstavnicima parlamentarnih stranaka.
Zbog spora sa Grčkom u vezi sa imenom Makedonija, koja tako naziva svoju istoimenu oblast na severu svoje teritorije, Makedonija je u UN primljena pod imenom BJRM.
Makedonija i nakon punih 25 godina od proglašenja samostalnosti još nije postala članica EU i NATO.
Iako je ispunila sve kriterijume za punopravno članstvo u NATO-u na Samitu Alijanse u Bukureštu u aprilu 2008. godine, Makedonija je dobila samo uslovni poziv, nakon što je Grčka zbog spora sa imenom blokirala prijem.