DUH GADAFIJA SE NADVIO NAD LIBIJOM: Feldmaršal Haftar i vlada iz Tripolija strahuju, "Mač islama" dolazi po njih!
Zemlja je na ivici haosa
Predsednički izbori zakazani za 24. decembar u Libiji neće biti održani. Sada je izvesno. Čeka se samo zvanična izjava Državne visoke izborne komisije. Već u narednih nekoliko sati Hnec će podići belu zastavu. Libija rizikuje vakuum vlasti, jer bi i premijer Abdelhamid Dbeibah i šef države Mohamed Junis Ahmed al-Manfi pali sa svojih funkcija u slučaju izbora. Njihov mandat je završen i povezan sa izbornim konsultacijama.
LIBIJA U HAOSU! Tripoli pod kontrolom raznih milicija i vojske, Haftarove snage LNA zauzele grad Sebu, ništa od izbora!
HUTI LANSIRALI BALISTIČKE RAKETE NA SAUDIJSKU ARABIJU: Gađani vitalni objekti kraljevine, to je osveta za počinjene zločine
ASAD I ERDOGAN NA PRAGU ISTORIJSKOG DOGOVORA: Na pomolu obnova Adanskog sporazuma, Kurdima se ne piše dobro!
Kandidatura Saifa al Islama al Gadafija uništila je ionako nesigurnu ravnotežu između frakcija koje se bore za vlast u Libiji. Zemlja je podeljena na tri velike oblasti uticaja. Tripolitanija je u velikoj meri pod zaštitom turske vlade, Kirenaika – trenutno jedini "mirni" region – kojim upravlja Libijska nacionalna armija (LNA) koju predvodi general Kalifa Haftar je pod uticajem je Rusije i Egipta.
I konačno, Fezan, rezervoar većeg dela libijskog bogatstva sa 70 odsto ugljovodonika. Upravo u izbornoj jedinici Seba, najvažnijem gradu Fezana, Saif al Islam al Gadafi (Mač islama) je predstavio svoju kandidaturu za predsednika Libijske Republike.
Pritisci međunarodne zajednice da se izađe na izbore su zastali zbog trvenja između različitih delova libijskog sveta i zbog objektivne činjenice. Da je glasanje zaista slobodno, Libija bi nesumnjivo izabrala Saifa al Islama za novog šefa države. To je rezultat svih predizbornih anketa koje su mediji i operateri društvenih mreža sproveli poslednjih nedelja.
Gadafijevo ime bi pobedilo svakog konkurenta i bio bi to epohalni poraz Ujedinjenih nacija i novih lidera Libije posle 2011. godine.
Postoje jasni signali sa političkog i vojnog polja. Tripoli je prošle nedelje ponovo došao pod kontrolu naoružanih milicija. Brigada Al Samoud pukovnika Salaha Badija pokazala je potpunu nedoslednost dvojca Dbeibah-Menfi. Za nekoliko sati, vozila pukovnika Badija stavila su pod kontrolu ključne tačke moći u Tripoliju, od predsedničke palate do Ministarstva odbrane.
U isto vreme, Libijska nacionalna armija je opsedala grad Sebu. Cilj trupa generala Haftara bio je da stave 116. brigadu pod svoju kontrolu. Misija je ostvarena. Haftarova vojska sada kontroliše dva od tri glavna libijska regiona.
Ono što se čini kao uvod u građanski rat je zapravo "riziko igra" koja služi za repozicioniranje snaga na terenu i uspostavljanje stabilne ravnoteže. Za Dbeibaha i Al Menfija nema nade da će ostati na čelu zemlje posle 24. decembra. Veliki radnik je Akvila Saleh, bivši šef države u Libiji između 2014. i 2015. godine.
Nakon što je napustio funkciju u korist Fajeza Al Seradža (predsednika koji je Libiji nametnula međunarodna zajednica), Saleh je nastavio svoj politički rad iz Tobruka. Kandidat na izborima 24. decembra, libijski političar je uspeo da pronađe rešenje koje zadovoljava sve snage na terenu. "Jedinstveno" rešenje koje se sastoji u tome da se svi udruže protiv povratka Gadafija na vlast.
Tako je večitim rivalima predodređeno da se u bliskoj budućnosti pretvore u zgodne saveze. Salehov plan uključuje stvaranje nekih garancijskih cifara. Sa starijim liderom poreklom iz grada Al Kuba kao predsednikom nacije, vođenje vlade bi bilo povereno proturskom Fati Bašagi, bivšem ministru unutrašnjih poslova vlade Al Seradža.
Priča Saleh-Bašaga nije ništa novo. Njih dvojica su se zajedno predstavili na završnim izborima u Forumu za libijski politički dijalog u Ženevi (LPDF, serija unutarlibijskih sastanaka započeta krajem 2020. godine, sa ciljem da brzo dovede do libijskih izbora i do demokratskog legitimiteta libijskih institucija).
Na glasanju 18. januara 2021. godine, Saleh i Bašaga (obojica podržani od strane američkog Stejt departmenta) poraženi su sa pet glasova od dva praktično nepoznata političara: aktuelnog premijera Dbeibaha i predsednika Al Manfija. Libijska vlada će imati i dva potpredsednika. Jedno ime je sigurno: Kaled Al Misri, jedan od vođa Muslimanskog bratstva u Libiji. Al Misri je mesecima najavio da Bratstvo neće učestvovati na izborima.
Ostaje da se razjasni koju ulogu dodeliti trećem glavnom libijskom igraču: generalu Haftaru. Saleh je igrao posredničku ulogu između komandanta Libijske nacionalne armije i bivšeg ministra unutrašnjih poslova Bašage. Haftar, ili ko već za njega, imaće zadatak da koordinira vojni sistem odbrane cele Libije.
Pre samo godinu i po dana, Haftarove milicije i trupe nacionalne vlade (podržane od turskog kontingenta) sukobile su se u operaciji "Vulkan besa" za osvajanje Tripolija. Od tada je prošlo dosta vremena. Gadafijev duh, simbolično oličen u njegovom najstarijem sinu, toliko je zastrašujući da primorava dva stara rivala da sklope novi savez.
Sporazum je prošao i kontrolu turske vlade, koja je dala zeleno svetlo. Kada stupi na dužnost, vlada Saleh-Bašage moraće da odredi novi datum izbora. Ali biće dugo vremena. Prvo, potrebno je jednom zauvek obračunati se sa starim neprijateljem svih vremena: duhom Gadafija.
Vesti iz Sirije, Iraka, Jemena i Libije možete pročitati OVDE.