GODIŠNJICA AMERIČKE INVAZIJE NA IRAK: Džordž Buš je ovako govorio dok su bombe padale na glavu ljudima
Početna faza sukoba trajala gotovo dva meseca
Eksplozije su odjekivale Bagdadom, glavnim gradom Iraka 19. i 20. marta 2003. godine, dok su američke snage bombardovale prestonicu.
ŠTITI ORGANIZAM I JAČA IMUNITET: Evo zbog čega svakodnevno morate da uzimate SELEN!
SUDBINA GADAFIJA MOGLA BITI DRUGAČIJA? Zapad imao druga rešenja pre ubistva libijskog lidera
"POGODAK VISOKE PRECIZNOSTI" Gori naftno postrojenje u Saudijskoj Arabiji
- Trenutno su američke i koalicione snage u ranoj fazi vojnih operacija za razoružavanje Iraka, oslobađanje ljudi i odbranu sveta od velike opasnosti - rekao je tada Džordž Buš, tadašnji američki predsednik.
Tako je započela invazija na Irak koju su vodile SAD, što je dovelo do svrgavanja režima Sadama Huseina i dugogodišnjih sukoba koji su odneli stotine hiljada života (precizan broj i dalje je u velikoj meri osporavan).
Buš je naveo da SAD veruju da će kampanja "šoka i strave" irački rat brzo dovesti do završetka. Ali nakon osam godina borbe, hiljade izgubljenih života pripadnika vojne službe i nepoznatog broja civilnih žrtava, ogromna većina američkih građana rat u Iraku shvatila je kao tešku spoljnopolitičku grešku.
Koalicija država (Ujedinjeno Kraljevstvo, Australiju i Poljsku) poslala je 177.194 vojnika, uglavnom američkih.
Početna faza sukoba završila se 1. maja. Tada je Buš održao još jedno televizijsko obraćanje, dok je iznad njegove glave stajao transparent "Misija ostvarena" iznad njegove glave.
- Velike borbene operacije u Iraku su završene - rekao je on.
Pravdanje sukoba rečima da Sadim Husein skriva ili pravi oružje za masovno uništavanje naišlo je na podelu mišljenja, jer takve tvrdnje predsednika Buša i tadašnjeg premijera Ujedinjenog Kraljevstva Tonija Blera nikada nisu bile potkrepljene.
Iako je američki predsednik Buš izjavio da je rat u Iraku "deo rata protiv terorizma", mnogi stručnjaci smatraju da je invazija bila motivisana drugim razlozima, pogotovo zato što oružje za masovno uništenje nikada nije pronađeno.
Neki smatraju da je glavni razlog bio kontrola bogatog izvora nafte u Iraku.
Američke snage svrgnule su Sadamov režim ubrzo nakon invazije 2003. godine, a sam Sadam mrtav je već 2006.godine.
Obamina administracija proglasila je zvanični kraj Iračkom ratu u oktobru 2011. godine.
Vesti iz Sirije, Iraka, Jemena i Libije možete pročitati OVDE.