Pet ključnih detalja američkog napada na Siriju (FOTO/VIDEO)
Zapadni vojni saveznici ispalili više od 100 krstarećih raketa na Damask i Homs
SAD su u subotu zajedno sa britanskim i francuskim snagama započele "precizne vazdušne napade" na Siriju.
Pročitajte i:
Napad je organizovan zbog navodne upotrebe hemijskog oružja od strane vladinih snaga u gradiću Dumi. Evo glavnih činjenica o intervenciji.
Jedna od meta bio je naučni kompleks u Barzehu u blizini Damaska. Zapad tvrdi da je kompleks uključen u proizvodnju hemijskog i biološkog oružja. Sirijska vlada izjavila je da je bombardovanje uništilo obrazovni centar i naučne laboratorije, a da nije bilo ljudskih žrtava.
Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopštilo je posle napada da je na meti četiri aviona Tornado GR4 bila bivša raketna baza dvadesetak kilometara zapadno od Homsa. Ministarstvo tvrdi da sirijska vlada drži zalihu hemijskog oružja na toj lokaciji.
Ruska vojska je saopštila da je dvanaest krstarećih raketa bilo usmereno na vazdušnu bazu Al-Dumair istočno od Damaska. Sirijci su koristili sovjetske S-120 i S-200 i Buk protivavionske sisteme tvrdeći da su presreli sve rakete.
SAD nisu precizirale vrste oružja korišćenog u napadima.
Tokom prošlogodišnjeg bombardovanja sirijske vazduhoplovne baze Šeirat ispaljen je veliki broj tomahavka. Američki sekretar za odbranu Džejms Matis rekao je da je noćas ispaljeno duplo više raketa nego prošle godine.
Rusko ministarstvo odbrane je saopštilo da su SAD i njeni dvojni saveznici ispalili više od 100 krstarećih raketa sa dva američka broda u Crvenom moru i iz strateških bombardera B-1 Lanser iz vazdušnog prostora iznad Mediterana.
Početak američko-britansko-francuskog napada usledio je samo nekoliko sati nakon što su stručnjaci UN za zabranu hemijskog oružja u subotu posetili predgrađe Duma u Damasku kako bi utvrdili da li se prošle sedmice tamo koristilo hemijsko oružje.
Bela kuća je najavljujući napad saopštila da veliki broj pripadnika "pouzdane inteligencije" i "korisnika društvenih mreža i nevladinih organizacija" implicira da je sirijska vlada odgovorna za navodni napad na Dumu. Vašington se takođe pozvao na sumnjive tvrdnje da je "sirijski režim više puta koristio hemijsko oružje kako bi kompenzovao nedostatak vojne radne snage".
Ranije je američki Stejt department tvrdio da ima dokaz da je sirijska vlada odgovorna za navodni hemijski napad u Dumi. Moskva je više puta odbacila tvrdnje rekavši da je napad bio orkestriran. Ruska vojska je ranije upozorila na "provokaciju" koju su planirali militanti.
Sirijska vazdušna odbrana učinila je sve što je mogla da zaštiti zemlju.
Pojavili su se snimci koji pokazuju odgovor na napad. Ruska vojska je rekla da su sirijske jedinice za vazdušnu odbranu uništile 71 od 103 krstareće rakete koje su pokrenule SAD i njeni saveznici.
Damask je strogo osudio bombardovanje i saopštio da nikad neće dozvoliti zapadnim zemljama da povrede suverenitet Sirije. Predstavnik Sirije u UN Bašar Džafari optužio je SAD, Veliku Britaniju i Francusku da očigledno krše povelju te organizacije:
- Ja bih pojasnio da je istorija ove tri države izgrađena na korišćenju laži i izmišljenih priča, kako bi se vodili ratovi i kako bi okupirali države, iskoristili njihove resurse i promenili vlade - rekao je Džafari.
Vazdušni napadi izazvali su ogorčenje u Moskvi iako nijedna krstareća raketa koju su ispalile SAD i njeni saveznici nije došla do ruskih zona.
Portparol ruskog ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova izjavila je da su vazdušni napadi pogodili ratom razorenu zemlju "koja već dugi niz godina pokušava da preživi terorističku agresiju". Zaharova je uporedila napad sa invazijom na Irak 2003. godine koja se zasnivala na lažnim tvrdnjama da za zemlja razvija oružje za masovno uništenje.
Amerika je noćas krenula u vojni napad na Siriju, zajedno sa Francuskom i Velikom Britanijom, po naređenju Donalda Trampa, kada je ispaljeno više od 100 projektila na Damask i Holms. Pratite detaljno sve najnovije događaje o Siriji OVDE.