Putin TRIJUMFOVAO na Bliskom istoku: Rusija dobija još MOĆNIH saveznika, a Ameri u panici
Veliki uspeh Rusije
Rusija preko Irana neguje dobre odnose sa libanskim Hezbolahom. Pored toga, Moskva već neko vreme i za palestinski Hamas ima samo lepe reči. Sve se to radi sa konkretnim političkim ciljem, piše Dojče vele.
Pogledajte razgovor dvojice najvažnijih komandanata LEGENDI sirijske vojske, generala Isama i Hasana
Tenkovi sirijske vojske nezadrživo nadiru prema Deir ez Zoru: Borbe su KRVAVE i ŽESTOKE!
Ruski ambasador u Iranu Luan Jagarjan uputio je početkom avgusta lepe reči za palestinski Hamas: to nije teroristička organizacija, to je nacionalni pokret i jedan od političkih predstavnika svih Palestinaca.
Jagarjan je to izjavio u prisustvu Haleda Kadumija, predstavnika Hamasa u Teheranu. Te reči bile su u stvari upućene arapskoj javnosti, uvek solidarnoj sa Palestincima ili njihovim islamskim predstavništvima. Tako se osvaja politički kapital.
Oslobođen poslednji grad pred ulazak u Deir ez Zor: Sirijske trupe hrle braći u ZAGRLJAJ! (VIDEO)
Pre tih reči, Rusija se pokazala i na delu: zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Mihail Bogdanov susreo se u avgustu 2016. u Dohi sa Haledom Mašalom, najvišim liderom Hamasa.
Njih dvojica razmenili su mišljenja o dešavanjima na Bliskom istoku. Nije poznato da li je tu bilo još nečeg, ali već i sama činjenica da su se njih dvojica sreli, šalje jaku poruku. Mašal je godinu dana pre toga razgovarao i s ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovim.
U Hami oslobođen grad Ukajrbat od džihadista: Pogledajte šta im samo Rusi rade (VIDEO)
U ovom novom, brižljivo pripremanom jedinstvu Rusije i Hamasa, korist nalaze i jedna i druga strana. Hamas to vidi kroz popravljanje svog imidža na međunarodnoj pozornici, a njegove političke vođe nadaju i konkretnoj političkoj podršci.
- Zbližavanje Rusije i Hamasa pokazuje da Moskva, jedan od najvažnijih glavnih gradova sveta, na taj način drži na distanci užasne Sjedinjene Američke Države, ali i odvraća napade Izraela - izjavio je nakon tog sastanka diplomatski savetnik palestinske vlade u Gazi Tajsir Mohaisen.
Isamovi junaci Deir ez Zora OSOKOLJENI dolaskom Asadovih vitezova čiste šire područje grada! (VIDEO)
S druge strane, koristi od tog prijateljstva za Moskvu su očigledne. Rusija u Hamasu vidi važnog partnera koji ima uticaj na Palestince.
I još nešto, dodaje Mohaisen, "čini se kao da predsednik Putin želi da, barem delimično, obnovi sovjetsku imperiju i da misli da su dobri odnosi s Palestincima i Hamasom jedna od karata za ulaz na Bliski istok".
MASOVNI napad na militante iz TRI PRAVCA, istočni Damask preživljava PAKAO
Upravo zato Rusija, za razliku od SAD i Evropske unije, Hamas nije okarakterisala kao terorističku organizaciju.
Studija korporacije "Rand" pokazuje da je Rusija manje uzdržana u spoljnoj politici od Zapada. To joj omogućava fleksibilnu putanju kojom se kreće uz pomoć "kratkoročnog pragmatizma", što bi se još moglo nazvati i "oportunizam".
Istovremeno međutim, Rusiji nedostaje ekonomska i vojna snage da bi izdržala nekakve dugoročne strategije. Zato ona koristi svaku političku priliku, gde god da se ona pojavi. Čini se da Rusija prati ovaj kurs i u ophođenju s Hamasom. Za razliku od Zapada, Moskva prema toj organizaciji ne pokazuje nikakvu političku distancu.
Još malo i GOTOVO: Sirijska vojska obezbedila rudnik kod Deir ez Zora, naredni dani KLJUČNI
- Ako Rusija poboljša svoje odnose s Hamasom, automatski će imati pristup i ostalim islamističkim pokretima - ocenjuje politikolog Abdul Satar Kasem sa Univerziteta Nablus za internet-portal Al-Monitor.
Nije nikakva slučajnost to što je ruski diplomata u Teheranu koristio baš takav rečnik, kaže Satar Kasem. On smatra da je ta izjava u stvari indirektna pozivnica Hamasu da se pridruži šiitskom antiizraelskom centru na čijem je čelu Teheran. A to što je Hamas sunitska organizacija, manje je važno u toj računici. Savez sa Hamasom i vojna saradnja sa Iranom - za Rusiju je šansa da višestruko poveća svoju teg na vagi političkih odnosa u regionu.
Hamas, koji se u suštini definiše kroz oružani otpor prema Izraelu, značajno će ojačati zbog dobrih odnosa sa Rusijom. S druge strane, to će povećati i snagu Rusije u odnosu na Izrael, a posredno i u odnosu na njegovu zaštitnicu - SAD.
Ruski ambasador u Izraelu Aleksandar Šein takođe je sredinom juna izjavio da njegova država ni Hezbolah, a ni Hamas ne smatra terorističkim organizacijama.
Više informacija o borbama za sirijski Deir ez Zor možete pronaći OVDE.
Ostale vesti iz Sirije, Iraka i Jemena možete pročitati OVDE.