Rusi grade novo VOJNO UPORIŠTE u Sredozemlju: Niče BAZA koja će biti strah i trepet za NATO i SAD
Sredozemlje dobija novog neprikosnovenog gospodara
Ruska Državna duma ratifikovala je sporazum o proširenju baze Ratne mornarice Rusije u sirijskoj luci Tartus. Sporazum će biti na snazi 49 godina, a njime je predviđeno da u luci Tartus istovremeno može da se nalazi 11 ruskih ratnih brodova, uključujući i brodove na nuklearni pogon.
Pročitajte i:
Kako je rekao zamenik ruskog ministra odbrane Nikolaj Pankov, sporazum omogućava širenje teritorije logističkog centra na 24 hektra, a Rusija će moći da koristi elemente infrastrukture luke Tartus, uključujući stacionarna pristaništa, skladišta i pretovar robe različite namene.
Dogovor će se primenjivati od trenutka njegovog potpisivanja, a predviđena je mogućnost njegovog produžavanja na period od 25 godina, ukoliko nijedna od dveju strana ne obavesti drugu stranu godinu dana unapred o svojoj želji da raskine ugovor.
Jeziva ispovest Iračanina o STRADANJU CIVILA u Mosulu: Vlasti SKRIVALE pravu cifru o poginulima
Sporazum između Rusije i Sirije potpisan je 18. januara i, kako se ističe, nosi odbrambeni karakter i nije usmeren protiv drugih zemalja.
Kako objašnjavaju vojni eksperti, to znači da je ovim sporazumom punktu za materijalno-tehničku podršku u Tartusu faktički podignut status u vojno-pomorsku bazu.
Podsetimo, punkt za materijalno-tehničku podršku u Tartusu otvoren je 1977. godine, a nova baza u toj sirijskoj luci jedino je uporište ruske Ratne mornarice u Sredozemnom moru i uopšte u inostranstvu.
Donedavno se „baza“ u Tartusu sastojala od jednog plovećeg pontona za osnovni remont brodova, a prema novom sporazumu, Rusija će moći na tom mestu da sagradi kompletnu bazu i da istovremeno razmesti 11 brodova.
Očekuje se da će u naredne dve-tri godine tu biti izgrađena značajna vojna infrastruktura: pristaništa, kasarne, štab, skladišta municije. Broj vojnika će se, smatraju eksperti, određivati u zavisnosti od potreba i broja brodova koji budu razmešteni u Tartusu.
Osoblje baze, članovi posade i sâm punkt, prema sporazumu, uživaće određene povlastice i imaće puni imunitet u odnosu na sirijsku jurisdikciju. Osim toga, Rusija dobija i mogućnost da izvan punkta razmešta privremene mobilne jedinice za zaštitu i odbranu luke Tartus.
Sirijski FSA militanti opet PARADIRAJU zaplenjenim vladinim ORUŽJEM, a u BOJU ni da GUKNU (FOTO)
Rusija će bazu u Tartusu štititi iz vazduha i s mora, a Sirija s kopna. Ruski eksperti navode da će nebo iznad baze štititi raketni sistemi S-300, a sa mora obalski raketni sistemi „Bastion“. Ta baza, kako kažu, ima zadatak da obezbedi stalno prisustvo Rusije u Sredozemnom moru i da blokira sve pretnje koje nose međunarodni terorizam i dejstva NATO-a na južnom krilu.
- Brodovi ruske Ratne mornarice stacionirani su u Sredozemnom moru i njima je potrebna sigurna zaštita. Ova baza će omogućiti Rusiji da ima dobro zaštićenu i efikasnu grupu brodova i podmornica. A pošto su skoro svi ruski brodovi i podmornice naoružani krstarećim raketama "Kalibar", to znači da smo spremni za bilo kakvu pretnju iz pravca Severne Afrike, Bliskog istoka ili južnog krila NATO-a. Od vazdušnih pretnji bazu u Tartusu štite sistemi S-300, a sada je neophodno instalirati protivbrodske raketne sisteme poput "Bala" ili "Bastiona", kako bismo obezbedili zaštitu baze i sa mora - kaže član civilnog saveta pri Ministarstvu odbrane Rusije, pukovnik u penziji Igor Korotčenko.
Munjevito, BEZ MILOSTI: Desetine vazdušnih udara ruskih bombardera iznad severne Hame
Eksperti ističu da je stvaranje ruske baze od ogromnog značaja, pre svega za samu Siriju. Vojno-pomorska baza u Tartusu i vazdušna baza Hmejmim jesu garanti bezbednosti, mira i stabilnosti toj zemlji, ali i celom regionu, koji je prilično trusno područje.
- Rusija stvara vojnu bazu u inostranstvu, što zahteva modernizaciju infrastrukture, logističku i tehnološku podršku. Politički, to je važan signal o Rusiji u Siriji na duže staze, a Rusija namerava da vojno bude prisutna u Sredozemnom moru. To je važno i za podsticanje mirovnog procesa u Siriji i za formiranje nove sirijske države. Sjedinjene Države i njihovi saveznici reagovaće na ovo veoma burno, ali u praksi ne mogu ništa da učine, tako da će samo protestovati i propagirati protiv ruske baze. Druga stvar je što baze same po sebi nisu dovoljne - to znači da moramo ojačati političko i ekonomsko prisustvo u Siriji, što će, naravno, izazvati nezadovoljstvo Vašingtona - rekao je politikolog Dmitrij Jevstafjev.
Huti opet ŠAMARAJU agresivne Saudijce: Pogledajte šta radi ARTILJERIJA pobunjenika (VIDEO)
Bivši načelnik Generalštaba ruske mornarice admiral Viktor Kravčenko ovog meseca je izjavio da je modernizacija luke u punom jeku, a da će u bliskoj budućnosti brodovi svih klasa početi da stižu u Tartus - od minolovaca do nuklearnih krstarica.
Osim toga, u ruskom Parlamentu se čuo još jedan novi predlog - šef komiteta Državne dume za odbranu Vladimir Šamanov predložio je i da se u Siriji naprave baze za odmor ruskih vojnika koji se nalaze u Hmejmimu i Tartusu, kao i članova njihovih porodica.
Autor: Olivera Ikodinović
Vesti iz Sirije, Iraka i Jemena možete pogledati OVDE.