RUSI POKRENULI VELIKU OFANZIVU? Moćna flota prošla kroz Gibraltarski moreuz, brodovi se kreću ka Siriji
Ruska vojska u Siriji sledi uputstva svojih vrhovnih komandanata
Izvori sajta BulgarianMilitari.com izveštavaju o prolasku četiri ruska ratna broda kroz Gibraltarski moreuz. U pitanju je korveta Bojkij i tri desantna ratna broda Kalinjingrad, Koroljev i Minsk.
DAJ ŠTA DAŠ, SAUDIJCI SE HVATAJU ZA SLAMKU: Objavili nove video snimke "uspeha" u borbi protiv Huta (VIDEO)
KURDI OPKOLILI NAJVEĆI KAMP ISIS-a! Više ni muva ne može da prođe, SDF punktove naoružao do zuba, imaju plan!
POSLE AJN ISE, KLANICA I KOD TEL TAMRA: Turci napali hrišćansko uporište, pa dobili surov odgovor! (FOTO)
Prema izvorima ruske novinske agencije Aviapro, četiri ratna broda krenula su prema istočnom Mediteranu u pravcu Sirije. Trenutno se tamo nalazi nekoliko podmornica ruske mornarice naoružanih krstarećim raketama Kalibar. Vojni analitičari se pitaju da li je ova iznenađujuća ruska ofanziva signal predstojeće pomorske vežbe ili napada na severozapadni deo Arapske Republike. Nema zvanično potvrđenih informacija Ministarstva odbrane za ratne brodove. Postoje spekulacije da mogu da isporuče i borbenu opremu, uključujući tenkove, za predstojeću kopnenu ofanzivu protiv proturskih džihadista.
Ruska novinska agencija objavila je svoj grafikon trenutnog smeštaja ruske mornarice u blizini obale Sirije i odnosa ostalih plovila iz drugih zemalja.
Ruska vojska u Siriji sledi uputstva svojih vrhovnih komandanata. Poslednje dve ili tri godine pokazale su da se Rusija nalazi u obe krajnosti u sirijskom ratu. Kada "ćuti", radi to mesecima. Kada napadne, čini to brzo, iznenađujuće i snažno. Primer potonjeg je analiza Sirijske opservatorije za ljudska prava sa sedištem u Londonu (SOHR).
Sirijska opservatorija za ljudska prava je 11. marta ove godine pružila statistiku ruskih aktivnosti u Siriji. Prema izveštajima, Rusija je izvela 280 vazdušnih napada za 96 sati (četiri dana). Prema SOHR-u, ruske jedinice izvele su skoro polovinu njih (130) u poslednja 24 sata.
SOHR takođe kaže da je sirijska vojska takođe povećala svoju aktivnost. Za 24 sata Sirijska arapska vojska ispalila je 225 artiljerijskih granata i projektila.
Ruske vazduhoplovne snage pogodile su istočnu pustinju Hama, blizinu Al-Rahjan-Atarije, trougao Alepo-Al-Raka-Hama i pustinju Palmiru u istočnom Homsu. Gađani su ne samo stavovi Islamske države već i jedinice koje podržavaju tursku okupaciju Sirije. Prema SOHR-u, broj žrtava Islamske države je 43.
Sirijska arapska vojska borila se uglavnom u Džabal Ez-Zaviji u provinciji Idlib, koncentrisana u Al-Fatira, Safokhin, Kansafra, Al-Ruvaiha, Benin, Flifel i periferiji al-Barahe.
Da li Moskva sprema moćan udarac? Već je isporučila lovce-bombardere Su-34. Kao što smo izvestili pre nekoliko dana, Moskva je isporučila četiri lovačka bombardera vazduhoplovnoj bazi Hmejmim u Siriji. 19. marta 2021. isporuka je izvršena nakon što je pet vojno-transportnih aviona Tu-154 sletelo u bazu.
Analitičari kažu da je izgled Su-34 vrlo neobičan, posebno za vojnu akciju u Siriji. Neki sugerišu da će ruski Su-34 biti borbeni avioni koji će se "boriti" protiv turskih oklopnih vozila u Idlibu i Latakiji. Izvor iz ruskog Ministarstva odbrane, koji se nalazio na jednom od pet transportnih aviona, rekao je da su poletjeli sa aerodroma Volga u blizini Astrahana i preleteli Kaspijsko more.
U ruskim medijima postoje dve verzije. Prvi će biti odgovor Moskve Ankari nakon što je Erdogan počeo da šalje masivna turska oklopna vozila u Arapsku republiku. Druga verzija je da je reč o rotaciji ruskih trupa na teritoriji Sirije. Videli smo slične američke procese, koji rotiraju svoje trupe u Iraku i Siriji gotovo svaka tri meseca.
U februaru 2020. Turska je izgubila najmanje 62 vojnika ubijenih u Siriji. Skoro 100 vojnika je ranjeno, snage koje podržava Sirija uništile su desetine turskih oklopnih vozila, a oboreno je više od deset dronova, uključujući dronove. Vašington je više puta optuživao Moskvu za umešanost u smrt turskih vojnika, Rusija odbacuje ove navode.
Početkom marta predsednici Rusije i Turske Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan složili su se da je u zoni deeskalacije Idliba na snagu stupio prekid vatre. Sirijski predsednik Bašar al-Asad je kasnije rekao da će, ako američka i turska vojska ne napuste zemlju, Damask koristiti moć.
Povod za rusko-turske pregovore bilo je naglo zaoštravanje situacije u Idlibu, gde je u januaru započela velika ofanziva sirijske vojske na položaje oružane opozicije i terorista. Vladine snage zauzele su gotovo polovinu zone deeskalacije Idliba i ostavile nekoliko turskih osmatračnica. Nakon toga, Ankara je naglo povećala svoj vojni kontingent u regionu i pokrenula operaciju "Prolećni štit" za potiskivanje sirijskih trupa. Militanti su lojalni Ankari i podržavaju Tursku.
Više vesti o Siriji, Libiji, Jemenu i Iraku, pročitajte OVDE.