PODMUKLI PLAN ALBANACA: Evo šta se zaista krije iza OTIMANJA Trepče!
Bezbednjak i analitičar Božo Spasić ocenjuje odluku prištinskih vlasti da bukvalno otmu Rudarsko-metalurški kombinat “Trepča“ kao još jedan od niza pokušaja prisvajanja srpske imovine.
Spasić kaže za portal SrbijaDanas.com da je interesantno što je situacija oko "Trepče" nastupila mesec dana nakon što je prištinska vlada potpisala ugovor sa Veslijem Klarkom za gradnju termoelektrane na Kosovu:
- Ovo je uzimanje nečeg što je od najvećih industrijskih kombinata na ovim prostorima i čitavom Balkanu. Interesantno je to što je otimanje nastupilo jedno mesec dana nakon što je tzv. prištinska vlada potpisala jedan ugovor sa američkim bivšim generalom Veslijem Klarkom koji je učestvovao u bombardovanju Jugoslavije, tako da računam da je ovo sada realizacija - kaže Spasić.
Kako je objasnio, penzionisani američki general Vesli Klark i Albanci su potpisali ugovore, i sada se dešava to da Albanci nemaju imovinu nad onim što su obećali, a u pomenutom ugovoru stoji da Klark ima pravo na 1.000 godina istraživanja i kopanja rude na Kosovu.
- Svakom analitičaru bi palo na pamet da je to jedan od razloga zašto se ovako brzo i hitno u noćnim satima, mračnim putem došlo do zakona koji će omogućiti sada da tzv. kosovske vlasti predaju to što su obećali... Da otmu i predaju Trepču – rekao je bezbednjak.
Hoće li zbog "Trepče" doći do konflika između Albanaca i Srba?
Srbi sa Kosova povodom novonastale situacije najavili su da neće sedeti skrštenih ruku već da će masovno izaći ispred “Trepče“ i svojim telima sprečiti da u nju uđu samoprozvani novi vlasnici. Više o tome čitajte KLIKOM OVDE!
Na pitanje da li se može očekivati da dođe do konflikta između Albanaca i Srba naš sagovornik smatra da do sukoba neće doći, jer bi ratovanje bila suluda ideja. Ono što je moguće je to da može doći do demonstracija sa srpske strane, pošto su većinski narod, a da tu nema Albanaca koji bi demonstrirali, a za to postoji i razlog.
- Ne treba zaboraviti da je veliki broj Albanaca zaposlen u Trepči, koji zajedno sa Srbima rade. Činjenica je da i oni žive od svega toga, tako da ni Albancima ne odgovara nejasna situacija. Kao krajnji potrez koji Srbija može preduzeti u krajnjoj liniji je sabotaža rada Trepče.
Spasić je izjave Srba sa severa Kosova, da će životima braniti Trepču, prokomentarisao emotivnim, te poručio da sada treba biti mudre glave i videti kako se iz ovoga izvući.