OVO JE PRAVA ISTINA O SASTANKU MILOŠEVIĆA I JELJCINA PRE BOMBARDOVANJA! Jeljcin imao poseban zadatak, a prisustvo JEDNOG ČOVEKA i danas je MISTERIJA
Nakon sastanka dva predsednika potpisala su zajedničku izjavu.
Poštovani čitaoci, danas vam predstavljamo tekst koji je za portal Kosovo Onlajn napisao publicista i diplomata Dragan Bisenić. Radi se, zapravo, o jednom u nizu feljtona o krizi na Kosovu i Metohiji (1998-1999) sa fokusom na pregovore u Rambujeu.
OTVORIO MU DUŠU UZ FLAŠU VISKIJA: Šta je Milošević vlasniku TV Palma van kamera rekao o ubistvu Stambolića, Dejtonu i Deda Avramu (VIDEO)
OVO ĆE PROMENITI ISTORIJU RATA U JUGOSLAVIJI! Objavljeni razgovori Helmuta Kola i Kučana: EVO ko je razbio zajedničku DRŽAVU
"MAMA, SPASI NAS! MAMICE" Jelka Jovandić je imala PETORICU sinova, svi su ZVERSKI pobijeni, u snu joj se pre toga JAVIO Sveti Jovan
U današnjem delu je Bisenić obradio temu Miloševićevog odlaska u Moskvu u junu 1998. godine kada su na Kosovu i Metohiji trajali napori da se suzbije teroristički rad takozvane OVK.
Bisenić u tekstu piše:
- Boraveći u Moskvi, Milošević se 16. juna sreo s predsednikom Jeljcinom i ministrom spoljnih poslova Jevgenijem Primakovim, sa kojima je održao konfernecije za štampu, a na kraju s ruskim predsednikom potpisao Zajedničko saopštenje.
Predsednik Jugoslavije je na konferenciji za novinare, posle razgovora sa šefom ruske diplomatije Primakovim, izjavio da je za mirno rešenje kosovskog problema, da na Kosovu nema etničkog čišćenja i da nema povlačenja VJ jer je pokrajina deo jugoslovenske teritorije.
Jeljcin i Milošević potpisali su Zajedničku izjavu o Kosovu, u 9 tačaka, kojom se insistira na očuvanju teritorijalnog integriteta i poštovanju suvereniteta SR Jugoslavije, i osuđuje svaka forma terorizma i separatizma. Zajedničkom izjavom Milošević se, između ostalog, obavezao na rešavanje problema Kosova političkim sredstvima i nastavak pregovora sa liderom kosovskih Albanaca, Ibrahimom Rugovom.
U zajedničkoj izjavi koju je potpisao sa predsednikom Borisom Jeljcinom, a još direktnije lično, odgovarajući na pitanja na konferenciji za novinare, Milošević je jasno stavio do znanja da je za mirno rešenje kosovskog konflikta, da na Kosovu nema etničkog čiščenja, već samo suzbijanja terorizma, da nema povlačenja armije jer je i pokrajina deo jugogoslovenske teritorije, a da će specijalne policijske snage moći da se povlače u svoje baze srazmerno smanjivanju teroristickih akcija. Posredno je taj stav, na pres konferenciji, potvrdio i šef ruske diplomatije Jevgenij Primakov, rekavši da moskovski pregovori predsednika Jeljcina i Miloševića stvaraju mogućnosti za mirno rešenje konflikta i čitave situacije oko Kosova. "Lopta je sada na delu terena kosovskih Albanaca", rekao je Primakov, na šta je Milošević dodao "Spasibo" (Hvala).
Ruski predsednik Boris Jeljcin izrazio je nadu da će njegovi razgovori sa Miloševićem doprineti okončanju krize na Kosovu.
- Mislim da će zadatak koji nam je poveren oko razgovora sa Miloševićem biti ostvaren - rekao je Jeljcin. Jeljcin i Milošević razgovarali su jedan sat nasamo u predsedničkoj rezidenciji u Kremlju uz prevod Miloševićevog brata, Bore Miloševića a zatim su im se pridružili ministar inostranih poslova Jevgenij Primakov, ministar odbrane, Igor Sergejev, i šef spoljne obaveštajne službe, Vjačeslav Trubnjikov.
Posle jednoičasovnog susreta sa Jeljcinom, Milošević je vodio i tročasovni razgovor u dve runde sa Primakovom, u kojem su učestvovali i ministar odbrane, maršal Igor Sergejev, šef Obavestajne službe, Vjačeslav Trubnjikov i Jeljcinov spoljnopoliticki savetnik, Sergej Prihodko.
Učešće Trubnjikova u razgovorima izazvalo je iznenađenje među novinarima, pošto se on do sada nikada nije pojavljivao u grupi Jeljcinovih saradnika koji obično prisustvuju razgovorima sa inostranim državnicima. Prisustvo "čoveka izuzetno inteligentnog lica", kako se Trubnjikov često opisuje, u obaveštenim krugovima u Moskvi se ocenjuje kao pokazatelj da je u razgovorima sa Miloševićem Kremlj koristio i neke "nestandardne prilaze, koji se, inače, ne koriste otvoreno u razgovorima sa stranim državnicima".
U zajedničkoj izjavi, dvojica predsednika potvrđuju da se mora očuvati teritorijalni integritet i poštovati suverenitet SR Jugoslavije (Srbija se ne pominje), osuđuju sve oblike terorizma, separatizma i borbenih dejstava koja pogađaju civilno stanovništvo. U interesu stabilizacije situacije na Kosovu, Milošević je spreman da sve probleme rešava političkim sredstvima i bez odgađanja nastavi pregovore sa kosovskim Albancima koji bi - ističe se u izjavi - uključili i autonomiju u skladu sa važećim međunarodnim standardima. Naglašava se da neće biti preduzimane nikakve represivne akcije protiv mirnog stanovništva, što, naravno, ne obuhvata snage Kosovske oslobodilačke armije.
Dva predsednika se izjašnjavaju za jačanje mera poverenja između vlasti u Beogradu i lokalnog stanovništva, obezbediće se puna sloboda kretanja na celoj teritoriji Kosova, a neće biti nikakvih ograničenja za strane diplomate i predstavnike međunarodnih organizacija. Jedan od ključnih stavova izjave je da se garantuje povratak izbeglica bez ikakvih prepreka i da će država pružiti pomoć u obnovi poruđenih kuća i naselja. Najvažniji stav, koji se neposredno dodiruje sa pozicijom koju je Kontakt grupa zauzela u Londonu, tiče se akcija specijalnih policijskih snaga. Ove snage će se povući sa teritorije van mesta svog stalnog baziranja srazmerno obustavljanju terorističke aktivnosti. Što se pak povratka Misije OEBS-a tiče, Milošević je objavio da je spreman da počne pregovore koji bi obuhvatili istovremeno povratak i misije i Jugoslavije u tu organizaciju. Za pregovore je rečeno da su bili otvoreni i sadržajni.
Budući da su se kasnije ministri spoljnih poslova evropskih država pozivali na ovu izjavu, verovatno je da je ona bila usaglašena prethodno u Kontakt grupi i da je ruska strana uzela na sebe da je u najvažnijim crtama predstavi predsedniku Srbije, koji je trebalo da obeća odricanje od nasilja, ostavljajući rezerve koje je Rusija, inače, imala u celokupnom odnosu prema ovom pitanju - navodi Bisenić.
Ostatak feljtona kao i ostale delove mozaika "Kosovske krize" možete pročitati na sajtu Kosovo Onlajn.
(Srbija Danas)