10.000 LJUDI KLICALO SI ĐINPINGU I PANČEN LAMI: Kina obeležila veliki JUBILEJ - 70 godina od oslobođenja TIBETA!
Dalaj Lama je u egzilu u Indiji i ne sme ni da pomisli da se vrati u Kinu
Kina je danas obeležila 70. godišnjicu od osnivanja Autonomne regije Tibet, uz poziv Tibetu da prihvati vladavinu Komunističke partije.
Da li ste znali da iz Srbije možete da trgujete cenom akcija kompanija Adidas i Najk?
ZELENSKI NASTAVLJA DA PROVOCIRA: Otkrio šta će prvo da uradi kada "povrati" Krim, Putin mu neće ostati dužan
PUTIN REŠAVA PROBLEM U AVGANISTANU: Obavio hitne telefonske pozive sa čak dva predsednika, Rusija je spremna
Tibet je od 1951. godine pripojen Kini, nakon što je kineska vojska umarširala na Tibet i preuzela kontrolu u, kako Kina naziva, "miroljubivom oslobađanju", preneo je Rojters.
- Tibet se može razvijati i prosperirati samo pod partijskim vođstvom i socijalizmom - rekao je Vang Jang, lider jedne nacionalne organizacije odgovorne za ujedinjenje svih rasa i partija pod liderstvom Komunističke partije.
Vang je ovo izjavio tokom proslave u glavnom gradu Tibeta, Lasi. Proslava, na kojoj je učestvovalo blizu 10.000 ljudi, održana je ispred palate Potala, svetog budističkog mesta, tradicionalnog sedišta dalaj lama.
U TV prenosu tog događaja, koji se prenosio uživo širom zemlje, prikazan je i portret kineskog predsednika Sija Ðinpinga. Portret je visok oko 12 metera.
Kineska vladajuća Komunistička partija tvrdi da je "mirno oslobodila" tibetanske seljake od ugnjetavajuće teokratije i obnovila kinesku vlast nad regionom koji je bio pod pretnjom spoljnih sila.
Kritičari, međutim, navode da akcije ka kulturnoj asimilaciji nagoveštavaju propast tradicionalne budističke kulture Tibeta i da je Tibet većinu svoje istorije bio praktično nezavisan.
Peking smatra aktuelnog Dalaj Lamu, koji je izgnan u susednu Indiju, kao opasnog separatistu i umesto toga priznaje aktuelnog Pančen Lamu, koga je postavila partija, kao najveću religioznu figuru na Tibetu.