AMERI BACILI OKO NA NOVE TERITORIJE: Hoće po svaku cenu da prošire uticaj, dve zemlje su im najveći trn u oku!
Jedna država im može biti veliki saveznik u tome, ali je uporno odbacuju od sebe
Kako bi sprečile dominaciju Rusije i Kine u Srednjoj Aziji nakon povlačenja snaga iz Avganistana, Sjedinjenim Američkim Državama potrebna je podrška regionalnih država, piše "Nešenal interest".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/24/sofija_sapega_foto_instagram.jpg?itok=shNH3zgL)
ZBOG DEVOJKE BLOGERA ROMANA MORAO DA SE OGLASI LAVROV: Ko je Sofija Sapega, uhapšena studentkinja iz Rusije?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/24/gradevina_otac_i_sin_foto_profimedia_facebook.jpg?itok=2E7oiJvW)
DA SE NAJEŽIŠ: Otac i sin poginuli na građevini, na isti način u razmaku od svega nekoliko dana!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/04/profimedia-02958094741.jpg?itok=4ABTcan_)
DRAMA U MINSKU: Mejlom poslata pretnja - biće terorističkog napada, nemački avion meta?! Otkriveni novi detalji
Prema mišljenju profesora sa Univerziteta u Luizvilu Čarlsa Zigera, nova administracija američkog lidera Džoa Bajdena će sačuvati većinu karakteristika spoljne politike bivšeg predsednika Donalda Trampa.
Međutim, ekspert upozorava da se SAD nalaze pred teškim izborom – konkurisati Rusiji i Kini, ili napustiti region.
Ekspert ističe da je Moskva vrlo odlučna da sačuva i proširi prisustvo u Centralnoj Aziji putem Evroazijskog ekonomskog saveza (EAES), Organizacije Ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) i Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS), kao i da će verovatno nastaviti da se zalaže protiv američkog prisustva uz podršku Kine. Pored toga, Rusija ima vojnu prednost u regionu, dodaje Ziger.
Uprkos činjenici da nije došlo do ozbiljnih promena u američkoj politici prema Srednjoj Aziji u prvim mesecima Bajdenove vladavine, spremnost novog predsednika da se suprotstavi Moskvi i Pekingu mogao bi da pojača regionalnu napetost, smatra ekspert.
"Nešenal interest" piše da bi Vašington trebalo da postane faktor ravnoteže, fokusirajući se na Kazahstan, Uzbekistan i Indiju.
Poseban fokus na Indiji
Autor apeluje na SAD da posebnu pažnju posvete Nju Delhiju. Prema njegovom mišljenju, interesi i ciljevi Indije se najviše poklapaju sa američkom politikom.
- Indija ima duge istorijske veze sa Centralnom Azijom. Zainteresovana je za stabilizaciju situacije u Avganistanu, suprotstavljanje uticaja Pakistana u toj zemlji koji razdire rat i za konkurenciju sa Kinom - piše on.
Prema pisanju autora, upravo će uspešna američka strategija povlačenja iz Avganistana omogućiti da se očuva uticaj Vašingtona u Srednjoj Aziji. On takođe smatra da tesni odnosi Indije sa Rusijom i Iranom mogu da doprinesu realizaciji ciljeva Vašingtona.
Njegov stav je da bi Amerikanci trebalo da pomognu Indiji u prevazilaženju unutrašnje krize zbog pandemije virusa korona, kao i da prestanu da prete sankcijama zbog kupovine ruskih protivavionskih raketnih sistema S-400 i da ukinu ograničenja koja je uvela Trampova administracije zbog uvoza iranske nafte.
SAD bi trebalo kreativno da razmisle o potencijalu Indije u svojstvu medijatora u regionu, a ne da se refleksno protive njenoj saradnji sa Moskvom i Teheranom.
Podsetimo, ranije je direktor Spoljne obaveštajne službe Rusije Sergej Nariškin upozorio da SAD nameravaju da rasporede snage koje povlače iz Avganistana u susedne zemlje, ali da se Rusija nada da njeni saveznici iz ODKB neće izaći u susret Amerikancima.