Američki dan državnosti uz kineski vatromet
Amerika je juče obeležila 4. juli, nacionalni praznik odnosno Dan nezavisnosti te zemlje. Praznik je obeležen uz parade, koncerte, takmičenja i naravno vatromet.
Ovakav koncept obeležavanja praznika Dana državnosti primenjuje se u ovoj zemlji godinama unazad, a zbog trenutnog trgovinskog rata između Amerike i Kine, postavlja se pitanje ko preteže na vagi kada je u pitanju industrija proizvodnje vatrometa.
SAD i Kina su prošle godine krenule u trgovinski rat uzajmnim uvođenjem carina, ali su se predsednici dogovorili da od 1. januara suspenduju dodatna povećanja carina dok traju pregovori o rešavanju trgovinskog spora. Američki predsednik Donald Tramp je početkom aprila izrazio optimizam da će uskoro biti postignut sporazum koji će okončati devet meseci trgovinskog rata između Vašingtona i Pekinga, dok je njegov kineski kolega Si Đinping pozvao na brzo okončavanje pregovora.
Bolji odnosi NI NA VIDIKU! Tramp poručio: "Videćemo ŠTA ĆE BITI SA IRANOM!"
PORUKA IZ MOSKVE ODVRATIĆE SVE AGRESORE: "Rusija će ojačati oružane snage Venecuele"
Umalo DIPLOMATSKA SVAĐA: Nisu znali da je Gandi bio protiv alkohola!
A onda se početkom maja sve promenilo i odnosi su još više zahladneli, pa su usledile nove carine. Najnoviji potez američkog predsednika Donalda Trampa bio je taj da naloži pokretanje procesa povećanja carine na "svu preostalu kinesku robu" u vrednosti od 300 milijardi dolara.
SAD su povećale carinu na kinesku robu vrednu 300 milijardi dolara, sa 10 na 25 odsto dok su pregovori o trgovinskom sporazumu zastali nakon što je Peking vratio neke od uslova nacrta sporazuma. Ovaj događaj je ostavio prostora i za druge poteze slične vrste, a mnoge države i njihovi građani strahuju kako bi ovo moglo da se okonča, ali i kakva šteta i po koga može da proizađe iz ovakve nezavidne situacije.
Cilj Donalda Trampa je očigledan - izbaciti Kinu iz svih polja u kojima prednjači kao proizvođač i povećati američku proizvodnju.
Međutim, kada je u pitanju proizvodnja vatraometa Kina je godinama broj jedan na svim svetskim listama. Pirotehnika je za proizvođače u Kini više od načina da zarade za život, jer proizvodnja koja traje godina za njihove vlasnike postala način života.
Pre proslave Dana državnosti Forbs je objavio tekst u kome su se zapitali odakle dolazi sav vatromet koji je pušten na proslavi 4. jula. Iako su američki mediji objavili informaciju da se sav vatromet koji je bio ispaljen ispred Bele kuće proizvodi kompanija Bellport fireworks koja postoji od 1850. godine, Forb se zapitao da li oni zapravo mogu da proizvedu tu količinu vatrometa, pozivajući se na činjenicu da je prethodnih godina uvoz vatrometa u SAD nadmašivao domaću proizvodnju, a kao najvećeg uvoznika izdvojili su Kinu.
Prema njihovim statističkim podacima, kada je u pitanju pirotehnika koja se prodaje u Americi, u 2018. godini čak 90 odsto proizvedeno je u Kini, što je iznosilo 325 milona dolara.
Ovi podaci govore da Amerika zavisi od ove industrijske proizvodnje zemlje sa kojom je trenutno u trgovinskom ratu, a da su na uvoz pirotehnike iz Kine stavljene Trampove nove carine, Amerikanci bi ostali bez tradicionalne proslave koja podrazumeva "usijano" nebo, navodi Forbs.
Prošle godine Vašington post, objavio je da je jedan čovek ključan za trgovinu vatrometom i da je on upravo kineski biznismen Ding Ian Zong, poznatiji u SAD kao "gospodin Ding". Veruje se da 70 posto svog vatrometa koji ulazi u SAD kontroliše upravo on.
U proizvodnji vatrometa Kina je uvek prednjačila u odnosu na SAD. Tramp uvođenjem carina Kini pokušava da našteti kineskim industrijskim proizvođačima i da proba da povrati udeo na tržištu za američke proizvođače. Teško da će mu to poći za rukom, jer je Amerika poslednjih decenija prepustila veliki broj radnih mesta i veliki broj industrijskih delatnosti Kinezima. Tramp sada trgovinskim ratom pokušava da sačuva radna mesta prvenstveno u industrijskom sektoru kako ga Kina ne bi pretekla u narednim decenijama i postala najača ekonomska sila na svetu.
Uoči proslave Dana nezavisnosti: Komunisti palili američku zastavu ispred Bele kuće! (FOTO)
PUTIN UPOZORAVA: "Ceo svet će biti POGOĐEN, mora se rešiti pitanje TRGOVINSKOG SPORA!"
ŠTA KUVAJU AMERIKANCI? GVAIDO OKRENUO PLOČU! Dao izjavu koju niko nije očekivao
Da bi SAD preuzele primat mnogih finalnih industrijskih proizvoda od Kine, Americi će trebati godine i decenije, a čak se postavlja pitanje da li će u tome uspeti.