Amerika PRIPREMA TEREN za rat sa Iranom: Dobro poznat scenario, da li će svet i ovaj put BITI PREVAREN (VIDEO)
Taktika "Oružja za masovno uništenje" ponovo stupa na scenu
Američka UN ambasadorka predstavila je tokom jučerašnjeg dana "konkretan dokaz" da Iran krši rezoluciju UN-a i dostavlja oružje pobunjenicima u Jemenu.
Pročitajte i:
- U ovom skladištu nalaze se konkretni dokazi ilegalne iranske oružane proliferacije, prikupljeni su s mesta direktnih vojnih napada na naše partnere u regiji - poručila je Hejli stojeći pored ostatka balističke rakete veličine automobila u američkoj vojnoj bazi Anacostia–Bolling u Vašingtonu.
Upirući prstom u masivnu raketu iza nje poručila je kako je potrebno uvesti strože međunarodne sankcije protiv Irana.
- Ovo su prikupljeni ostaci rakete koju su Huti militanti ispalili iz Jemena na Saudijsku Arabiju - poručila je Hejli.
- Meta ove rakete bila je civilna vazdušna luka u Rijadu kroz koju dnevno prolaze desetina hiljada putnika. Probajte samo zamisliti da se ovakva raketa ispali na vazudšnu luka u Parizu, Londonu ili Berlinu. Borba protiv iranske agresije je globalna borba - istaknula je Holi sugerišući kako bi se zbog priložene demonstracije ceo svet sada trebao udružiti u borbu protiv Irana, sankcijama ili žešće.
Nafta kao političko i ekonomsko oružje: Kako je crno zlato uzdrmalo svet
Na ovoj poprilično bizarnoj izložbi takođe su pokazani i manji dronovi te protivtenkovsko oružje.
Ovo upotrebljeno oružje su Pentagonu s Bliskog istoka dostavile Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Podsetimo, Iran, na temelju nuklearnog sporazuma sa svetskim silama, ima zabranu prodaje oružja ukoliko prethodno za to ne dobije odobrenje UN Saveta bezbednosti.
Ali, što se zapravo nalazilo iza leđa američke ambasorke? Iransko oružje ili "verovatno iransko oružje"? Ono što je zanimljivo u ovoj priči je to da američki predstavnici, prenosi The New York Post, priznaju kako "ne mogu definitivno potvrditi" kada je oružje dato jemenskim pobunjencima. Dalje, "ne mogu potvrditi" ni "ko je to oružje napravio" ni "kako je to oružje iskorišćeno". Uprkos tome, ambasadorka Holi je uverena da je krivac Iran.
Šta je INTIFADA i ko je bio pobednik u dosadašnjih 6 sukoba između Izraela i arapskih zemalja?
- Ovo je iranska proizvodnja, ovo je poslano iz Irana, ovo je dato iz Irana - zaključila je.
Navodno na jednom ostatku rakete ima i oznaka na kojoj se ističe proizvođač - iranska kompanija Shahid Bagger Industries.
Nekoliko zanimljivosti, odnosno činjenica, možemo istaći u ovoj priči. Kao prvo, nije tajna da su jemenski šiitski pobunjenici naklonjeni Iranu i nije tajna da ih Iran itekako simpatizuje, ne samo zbog toga što su šiitski pobunjenici već i zbog činjenice da ratuju protiv njihovog glavnog neprijatelja, odnosno rivala, Saudijske Arabije.
Kao drugo, može se pretpostaviti da Iran pomaže Hute, ali magnituda te podrške može uvek biti i veća i manja nego što se tvrdi. S jedne strane Iran tvrdi kako uopšte ne šalju oružje, s druge strane Saudijci tvrde kako je to rat kojeg vode Iranci.
Čija je SLAVA: Vašington neće da prizna pobedu Rusije u Siriji, Amerika ima PORUKU za Putina i Asada
Rekavši to, tu ima dosta toga što američka ambasadorka ne spominje. Na primer, ko kaže da su Saudijci dostavili autentično upotrebljeno oružje, a ne kakvu "repliku"? U interesu im je ocrniti Iran, kao i SAD, a samim time nisu verodostojni akteri ni jedni ni drugi.
Nadalje, poprilično je čudno - ne i nemoguće, ali svakako čudno - da Iran jemenskim pobunjenicima šalje rakete s jasno istaknutim oznakama proizvodnje. Zar to nije na neki način pucanje u vlastitu nogu? Naime, ako zaista žele raketno naoružati Hute, bilo bi logično da to rade maksimalno inkognito jer u suprotnom mogu postati mete sankcija na temelju UN sporazuma kojeg su i sami potpisali.
Iranski ministar spoljnih poslova, Javad Zarif, odbacio je optužbe koje je iznela Holi te je njenu demonstraciju uporedio sa američkim tvrdnjama 2003. kada su uveravali svet da Irak ima "oružje za masovno uništenje". Da, ta komparacija svakako stoji - i tada su američki predstavnici birali reči poput "uvereni smo", "krajnje smo uvereni" itd.
Ta američka "uverenost", kako smo se i mi uverili, može lako rezultirati s milion mrtvih ljudi koliko ih je prema pojedinim izvorima ubijeno u američkoj invaziji na Irak.
Nadalje, ono što Holi definitivno zaboravlja spomenuti je činjenica da nije Jemen napao Saudijsku Arabiju već je Saudijska Arabija napala Jemen, a u saudijskim vazdušnim napadima ubijene su na hiljade civila. Ne spomenuti to znači voditi potpuno jednostranu agendu, ali ništa drugo nije se moglo ni očekivati od ovog performansa.
Kada već govorimo o izlaganju korišćenog naoružanja, bilo bi zanimljivo videti sličnu izložbu američkog upotrebljenog oružja - od belog fosfora, osiromašenog urana pa do raznih drugih bombi, raketa i sredstava ratovanja i ubijanja.
Još 10 KILOMETARA deli Teheran od Bejruta: Sirijska vojska GRMI na poslednja UPORIŠTA ISIS-a!
U jemenskom napadu na Rijad, prema dostupnim informacijama, nije stradao niko jer je raketu oborila protivvazdušna obrana. U saudijskim napadima na Jemen stradale su hiljade, a u američkim napadima na Irak, Afganistan, Libiju, Somaliju, Siriju, pa i Jemen, stradale su možda i stotine hiljada.
Saudijska Arabija ne može podnijeti činjenicu da nisu u stanju kontrolisati prostor kojeg smatraju svojim "dvorištem", a neuspeh njihove vojne kampanje u Jemenu novi saudijski prestolonaslednik, princ Salman, smatra vlastitom sramotom jer je upravo on i pokrenuo taj rat dok je još bio ministar obrane.
Sada Saudijska Arabija poseže za svojim američkim saveznikom, pa čak i za Izraelom, te želi po svaku cenu napraviti da, nekako, kampanja u Jemenu završi njihovom pobedom. Uviđajući da to neće moći sve dok je Irana, traži se konačna bliskoistočna konfrontacija - napad na Iran, nešto o čemu neprijatelji Irana maštaju još od 1979.
Hariri ODLUČAN: Neću prihvatiti stavove Hezbolaha, Liban treba da bude NEUTRALAN
No, može li SAD, 15 godina nakon, ponovno svetu prodati priču zasićenu svojom "uverenošću", kao što su i 2003. kada je trebalo napasti Irak? Izgleda da će probati, ali u isto vreme izgleda da im ne veruju baš svi.
Konkretno, Francuska je skeptična. Zamenik ministra spoljnih poslova, Aleksandar Giorgini, rekao je kako predočene informacije "tek treba razmotriti".
Ali, koliko to znači? I ne baš previše - podsetimo, Francuska se i 2003. protivila napadu na Irak pa znamo da to protivljenje nije nešto konkretno promenilo.
Scenario za obračun s Iranom gradi se, malo po malo, a trenutak kada se počnu koristiti ovakve demonstracije pokazuje nam da se ušlo već i u višu fazu. U isto vreme Donald Tramp i njegova administracija od sredine ove godine ponašaju se kao da "moraju" s nekim zaratiti, pošto poto, a klatilo agresije njiše se od Irana pa sve do Korejskog poluostrva.
Samo za njihove uši: Putin i Tramp telefonirali o GORUĆIM svetskim pitanjima
Ipak, možemo se samo nadati da je svet nešto i naučio u ovih 15 godina, da je shvatio koji su rezultati američkih agresija i da iza njih definitivno ne stoji "promovisanje demokratije" - jer bi se u protivnom prvo fokusirali na svoje bliskoistočne "partnere" koji im šalju zgužvano železo preko pola sveta.