PAKLENE SCENE U SAD: Ne znaju odakle im udara, upozorenja sa svih strana
Nedelja opasnog vremena će se nastaviti širom SAD, pošto se julska upozorenja o klimatskoj krizi pojačavaju.
Jedan deo SAD je pod jakim poplavama usred obilnih kiša, a na drugom kraju hara toplotni talas zbog kog je izdato više upozorenja stanovnicima.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/07/11/natoza.jpg?itok=8Y_Gn7z5)
SIJARTO O ISTORIJSKOM SASTANKU: Erdogan i Orban pričali o članstvu Švedske u NATO
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/02/11/profimedia-0255845736.jpg?itok=TXGstLYg)
TEŠKE OPTUŽBE NA RAČUN VARŠAVE: Moskva objasnila zašto Poljska ne želi Ukrajinu u NATO
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/07/11/337279379_894407458481081_5501819211628351891_n.jpg?itok=ZePo7K7U)
"TURSKU NIKO NE ŽELI U EVROPI" Kremlj poručio: "Ne posmatrajte svet kroz ružičaste naočare"
Upozorenja o naglim poplavama i dalje su bila na snazi u delovima Vermonta, pošto je Monpelje, glavnog grada te američke savezne države, bio pod vodom, a zvaničnici strahuju i da bi lokalna brana mogla da popusti prvi put otkako je izgrađena, preteći dodatnom bujicom. S druge strane, veći deo juga i zapada Sjedinjenih Država pogodio je toplotni talas. Ovim je, kako se navodi, počela "nedelja opasnog vremena".
Spasilački timovi u Vermontu imali su pune ruke posla nakon jake kiše koja je tokom noći natopila delove Nove Engleske i severoistok, isprala puteve, primorala evakuaciju i zaustavila putovanja avionom. Vermont, inače, nije bio poznat po velikim poplavama.
Jedna osoba je poginula u severnom delu Njujorka dok je pokušavala da napusti svoj dom, a neki stanovnici okruga Ulster rekli su da su poplave bile najgore koje su videli od uragana Ajrin iz 2011. godine, koji se naziva najgorim vremenskim događajem u istoriji tog okruga.
Američki naučnici za atmosferu upozorili su da, iako bi uništenje u američkim državama moglo izgledati daleko i nepovezano u odnosu na ogromne poplave u Indiji, Japanu, Kini i Turskoj ove godine, one imaju ovo zajedničko: oluje se formiraju u toplijoj atmosferi, stvarajući ekstremne padavine. Dodatno zagrevanje za koje naučnici predviđaju da dolazi samo će pogoršati situaciju.
- Kako klima postaje toplija, očekujemo da će intenzivne kiše postati sve češće, to je veoma čvrsto predviđanje klimatskih modela - rekao je Brajan Soden, profesor atmosferskih nauka na Univerzitetu u Majamiju, dodajući:
- Nije iznenađujuće videti ove događaje, to je ono što modeli predviđaju od prvog dana.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/07/10/untitled_design_2.jpg?itok=E5uL6RGT)
PRONAĐENO OBEZGLAVLJENO TELO DETETA: Horor u poznatom letovalištu, turisti odmah udaljeni sa plaže
Toplija atmosfera zadržava više vlage, što dovodi do toga da oluje bacaju više padavina koje mogu imati smrtonosne posledice. Zagađivači, posebno ugljen-dioksid i metan, zagrevaju atmosferu. Umesto da dopuste toploti da zrači sa Zemlje u svemir, oni je zadržavaju.
Iako klimatske promene nisu uzrok oluja koje oslobađaju padavine, ove oluje se formiraju u atmosferi koja postaje sve toplija i vlažnija.
Rodni Vin, meteorolog iz Nacionalne meteorološke službe u Tampa Beju, rekao je:
- Topao vazduh se širi, a hladan se skuplja. O njemu možete razmišljati kao o balonu – kada se zagreje, zapremina će postati veća, pa stoga može zadržati više vlage.
Klizište tokom vikenda u južnoj Kaliforniji koje je izazvalo prinudnu evakuaciju možda je izazvala jaka kiša.
U međuvremenu, desetine miliona ljudi od Floride do Kalifornije pripremaju se za još toplotnih talasa.