LAKO MU JE DA GLUMI SILU DOK DRUGI POMAŽU: Pršte pretnje Azerbejdžana!
Bakuu je lako da naglašava da može da napada šta god hoće kada pomoć stiže sa svih strana
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana i Državna granična služba te zemlje saopštili su u zajedničkoj izjavi da Azerbejdžan može da uništi bilo koji vojni objekat koji ugrožava njegovu teritoriju, bez obzira na to gde se objekat nalazi.
KO TEBE MIROM, TI NJEGA GRANATOM! Vatrena razmena projektila u Nagorno-Karabah: Na udaru naseljena mesta
JERMENSKI PREMIJER IZRIČIT: Ni SAD ne može suzbiti buktanje sukoba u Nagorno-Karabahu
OVAKO SE BRANI OTADŽBINA: Supruga premijera Jermenije juriša u vojničkoj uniformi!
- Azerbejdžan, pridržavajući se novog humanitarnog prekida vatre, suzdržan je prema neprijateljskim provokacijama duž čitavog fronta i preduzima samo adekvatne mere. Koristeći ovo, Jermenija namerno pogoršava situaciju na različitim pravcima fronta, posebno na obnovljenim deonicama državne granice, pripremajući teren za svoje dalje provokacije - navodi se u izjavi.
Ministarstvo odbrane i Granična služba ističu da se mora obezbediti nepovredivost državne granice.
- Svaka provokacija u ovom pravcu smatra se činom agresije na naš teritorijalni integritet. Uzimajući to u obzir, Azerbejdžan ima pravo da uništi svaki legitiman vojni objekat koji ugrožava njegovu teritoriju, bez obzira na njegovu lokaciju - zaključuje se u izjavi.
Kratak osvrt na sukob u Nagorno-Karabahu:
Borbe na kontakt liniji u Nagorno-Karabahu (Jerm. Arcah) počele su ujutru 27. septembra. Baku i Jerevan međusobno se optužuju za izbijanje sukoba. U Jermeniji je objavljeno ratno stanje i opšta mobilizacija, dok je u Azerbejdžanu uveden policijski čas i delimična mobilizacija.
U Moskvi su 9. oktobra održani pregovori ministara spoljnih poslova Jermenije i Azerbejdžana koji su trajali više od deset sati i završeni usvajanjem sporazuma o prekidu vatre od podneva 10. oktobra u humanitarne svrhe, radi razmene ratnih zarobljenika i drugih pritvorenih osoba i tela mrtvih. Međutim, istog dana strane su počele da se međusobno optužuju za kršenje primirja.
Drugi pokušaj organizovanja humanitarnog prekida vatre učinjen je u noći između 17. i 18. oktobra, ali već nekoliko sati nakon što je primirje stupilo na snagu, Jermenija i Azerbejdžan međusobno su počeli da se optužuju da ga druga strana nije ispoštovala.
Američki Stejt department objavio je u nedelju zajedničko saopštenje ministara spoljnih poslova Jermenije i Azerbejdžana, Zograba Mnacakanjana i Džejhuna Bajramova o humanitarnom primirju od 5 časova po srednjoevropskom vremenu.