BITKA SVIH BITAKA: Iračka vojska opkoljava SRCE DŽIHADIZMA!
Iračke snage pokrenule su danas operaciju oslobađanja grada Kajaraha, koji se nalazi pod kontrolom IS-a. Kajarah, na obali reke Tigar, poslednja je strateška tačka pre Mosula, jednog od najvećih uporišta džihadista.
Kajarah se nalazi oko 60 kilometara južno od Mosula. U ovoj akciji iračke snage imaju podršku iz vazduha od koalicije predvođene SAD-om. Mosul je pao u ruke IS-a pre dve godine. Upravo u tom gradu je vođa IS-a Abu Bakr al Bagdadi 2014. godine proglasio "kalifat" na delovima teritoriji Sirije i Iraka, koju su njegove snage zauzele tog leta. Iračke snage veruju da bi do kraja godine mogle da oslobode Mosul.
General Najim ali Džoburi kaže za CNN da je stranih boraca, koji su bili većina u redovima IS-a, sve manje i da danas njihove jedinice čini mešavina stranih i domaćih boraca. Da bi stvorili drugačiji utisak, pripadnici IS-a dižu u vazduh tankere sa benzinom koji stvaraju velike guste oblake crnog dima.
(MAPA) KRVAVA BITKA ZA FALUDŽU: Džihadisti IS gube jedno od poslednjih utočišta u Iraku (VIDEO-FOTO)
Uprkos tome, iračke snage napreduju sve više ka Mosulu. U julu su irački vojnici zauzeli treću najveću avio bazu "Kaiarah". Ta baza bi trebalo da bude od vitalnog značaja za iračke i američke trupe.
RUSKA RAPSODIJA OD STRATEŠKOG ZNAČAJA: Pogledajte kako RUSKO NAORUŽANJE satire TERORISTE U SIRIJI!
Krajem jula, irački ministar odbrane Haled el Abadi izjavio je da su vođe IS-a i njihove porodice prodale svoju imovinu i napustile Mosul upravo zbog vojne akcije koju sa severa i istoka predvode Pešmerge, a sa juga iračka vojska.
- Jedan broj vođa IS-a je prodao svoju imovinu i sa porodicama napustio Mosul i otišao ka Siriji, koja je od Mosula udaljena oko 100 kilometara - rekao je Abadi iračkoj državnoj televiziji.
Pre početka rata, Mosul je imao oko dva miliona stanovnika, čiji su veliki deo bili i hrišćani. Danas, u regionu u kome se nalazi Mosul, prema procenama nalazi se oko milion ljudi.
IRAN SE VRATIO U MEĐUNARODNU ARENU: Evo šta to znači za ceo svet!
Poznato je da IS koristi civile kao živi štit. Kako se steže opsada, tako su i džihadisti sve suroviji prema onima koji tamo žive. Oni koji su uspeli da pobegnu uglavnom su smešteni u privremenim kampovima za raseljena lica. Kampovi su u suštini šatori, postavljeni u pustinji nedaleko od Mosula.
Najveći problem za ljude koji ovde žive je nedostatak pijaće vode i osnovih higijenskih uslova. Više od 1.000 ljudi ima svega dva toaleta, a ishrana im se svodi na pasulj i sočivo dva puta dnevno. Iako su iračka vlada i nekoliko međunarodnih organizacija obećavale pomoć, ona i dalje ne stiže.
ZAHAROVA JASNA: Saradnju u SIRIJI koče NEISPUNJENE OBAVEZE VAŠINGTONA
Humanitare organizacije već su upozoravale na moguću "humanitarnu katastrofu". Kampovi koji se nalaze u neposrednoj blizini ne mogu da prime više izbeglica.
Kamp Debaga koji se nalazi u iračkom delu Kurdistana danas ima pet puta više stanovnika nego u aprilu prošle godine. Iako je kamp u međuvremenu proširivan, teško da bi mogao da primi sve izbeglice. Međunarodni komitet Crvenog krsta upozorio je nedavno da bi broj raseljenih u Iraku, posebno u Mosulu, mogao da se poveća na skoro milion ljudi.