Bivši japanski premijer RASKRINKAO Terezu Mej: Otkrio planove britanske premijerke
Slučaj Skripalj ne prestaje da privlači pažnju javnosti
Velika Britanija je inicirala slučaj trovanja bivšeg pukovnika GRU Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije, smatra bivši japanski premijer Jukio Hatojama.
Pročitajte i:
- Ako malo razmislite, pre četiri godine, neposredno pre Olimpijade u Sočiju, Zapad je nezakonitim metodama svrgao proruske vlasti u Ukrajini. Kao rezultat toga je Krim, u kojem živi mnogo Rusa, na referendumu doneo odluku o pridruživanju Rusiji - podsetio je japanski političar.
- Ovog puta, neposredno pre početka Svetskog prvenstva u Rusiji, Engleska je opet inicirala incident sa nervnim gasom A-234, a odnosi Zapada i Rusije su se pogoršali - dodao je Hatojama.
On je precizirao da „Rusija tvrdi da nema motiva za uklanjanje Skripalja, kao i da nema zalihe A-234 u skladu sa Konvencijom o zabrani hemijskog oružja“.
- Istraga o incidentu još uvek traje. Zašto je engleska premijerka Tereza Meja kritikovala Putina? - pita se Hatojama na svom nalogu na Tviteru i objašnjava: „Zato što je to i bila svrha“.
U britanskom gradu Solsberiju 4. marta su otrovani bivši pukovnik Glavne operativne uprave Rusije (GRU), Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obaveštajne službe, i njegova ćerka Julija. Britanska strana tvrdi da je u trovanje Skripaljevih supstancom A-234 umešana Rusija.
S tim u vezi, britanska premijerka Tereza Mej objavila je da će preduzeti niz mera protiv Rusije, među kojima su proterivanje 23 ruskih diplomata u roku od nedelju dana i zamrzavanje svih bilateralnih kontakata na visokom nivou.
Za primerom Velike Britanije pošle su i druge zemlje EU, uključujući Nemačku, Francusku i Poljsku. Neprijateljskim koracima prema Moskvi pošle su Sjedinjene Američke Države, Kanada, Australija, Ukrajina i Gruzija. Ruske vlasti negiraju optužbe na svoj račun i zahtevaju da im se daju dokazi.
Jukio Hatojama nalazio se na čelu japanske vlade od septembra 2009. do juna 2010. godine. On je, takođe je upamćen po tome što je u martu 2015. godine, uprkos protestima japanskog ministarstva spoljnih poslova, posetio Krim. Nakon svoje posete on je novinarima izjavio da stanovnici poluostrva žive srećnim i mirnim životom.