BLINKEN IMA ISTE STAVOVE KAO BAJDEN PO PITANJU SRBIJE? Državni sekretar SAD više puta radio Beogradu "o glavi"
Imenovan je za državnog sekretara u januaru 2021. godine
SAD prate dijalog Beograda i Prištine i ohrabruju njegov nastavak, a američki državni sekretar Entoni Blinken neće oklevati da se direktno uključi u razgovore predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera privremenih institucija na KiM Aljbina Kurtija, ako to bude potrebno, saopštio je portparol Stejt departmenta Ned Prajs, a prenosi vašingtonski portal "Pavlović tudej".
Prema pisanju portala americki-izbori.rs, Entoni Blinken je izdanak poznate diplomatske porodice u kojoj su pored njega na visokim diplomatskim pozicijama bili i njegov otac Donald (ambasador SAD u Mađarskoj od 1994. do 1998.) i stric Alan (ambasador SAD u Kraljevini Belgiji od 1993. do 1997. godine).
"NIKO NE TREBA DA SUMNJA U ISKRENU POSVEĆENOST SRBIJE MIRU" Vučić odlučno odgovorio savetniku Blinkena, a jedina tema bilo je Kosovo
NADMETANJE RUSIJE I ZAPADA SE PROŠIRILO NA JOŠ JEDAN KONTINENT: Blinken započeo važnu turneju samo zbog ovog razloga?!
SKANDAL NA SAMITU ASEAN-a! Blinken sve vreme ignorisao Lavrova, Kinez i Japanac razmenili teške reči!
Osnovne studije završio je na Harvardu, dok je titulu doktora prava (Juris doctor) stekao na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku. Pre ulaska u državnu službu, u vreme prve Klintonove administracije, bavio se pravom u Njujorku i Parizu, a takođe i novinarstvom.
Po okončanju službe u Stejt departmentu na funkciji pomoćnika državnog sekretara za evropske i kanadske poslove, radio je u kancelariji Saveta za nacionalnu bezbednost od 1994. do 2001. godine obavljajući tokom prve četiri godine funkciju direktora za strateško planiranje i glavnog pisca govora predsednika Klintona.
U vreme bombardovanja naše zemlje, pa do kraja Klintonovog mandata, bio je direktor za evropske poslove u Savetu za nacionalnu bezbednost, odnosno glavni savetnik predsednikaza politiku SAD prema evropskim zemljama, EU i NATO.
Posle poraza Ala Gora na predsedničkim izborima, godinu dana će provesti u Centru za strateške i međunarodne studije (Center for Strategic and International Studies, CSIS), uglednom američkom tink-tenku iz Vašingtona. Ipak brzo će se vratiti državnim poslovima i od 2002. do 2008. godine biće glavni stafer Demokratske stranke u senatskom Komitetu za spoljne odnose, gde će ostvariti blisku saradnju sa Džozefom Bajdenom, istaknutim članom i jedno vreme prvim čovekom ovog važnog tela.
Stavovi prema Srbiji i regionu
Kad je u pitanju naš region i Srbija sasvim je jasno da je više nego dobro upoznat sa svim dešavanjima ovde, s obzirom na činjenicu da je bio zadužen za odnose SAD, EU i NATO u vreme ratova na prostoru bivše Jugoslavije.
O njegovoj kontinuiranoj involviranosti, ali i živom sećanju na ratove 90-ih, govori i činjenica da je bio pozvani govornik na obeležavanju petnaestogodišnjice zločina u Srebrnici održanoj u Muzeju holokausta u Vašingtonu (DC). Dodatno, početkom 2020. godine vodio je pregršt razgovora sa Amerikancima bosanskog porekla kako bi ih pridobio na Bajdenovu stranu. Zabeleženo je i da je snažno podržavao članstvo Kosova* u Organizaciji Ujedinjenih nacija za obrazovanje nauku i kulturu (UNESKO).
Blinkenovi stavovi prema Srbiji su podudarni, ako i ne identični, sa razmišljanjima aktuelnog američkog predsednika. Evropsku uniju vidi kao predvodnika u razgovorima o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine, a SAD kao državu koja može da pomogne i dijalog i napredak Srbije i Kosova*. Pozitivno je to što je pozdravio Vašingtonski dogovor iz septembra 2020. godine, signalizirajući time da je „sporazum” još uvek živ, piše portal americki-izbori.rs.
BONUS VIDEO: SKANDAL U AVIONU Posada u obroku pronašla GLAVU ZMIJE