BLISKOISTOČNI PIONI: Ko ubrzava sukob Irana i Saudijske Arabije?
U Hladni rat koji sunitska Saudijska Arabija i šiitski Iran vode za prevlast u regionu i islamskom svetu odnedavno su se uključili i iranski Kurdi ohrabreni autonomnim zonama koje su njihova braća izvojevala po Siriji i Iraku.
Na severozapadu Irana, gde živi najveći broj od oko deset miliona Kurda, došlo je do oružanih okršaja između boraca Demokratske partije iranskog Kurdistana (PDKI) i pripadnika revolucionarne garde u kojima je bilo mrtvih na obe strane.
U Teheranu veruju da Rijad stoji iza odluke kurdske opozicione grupe da prekrši primirje i da se prvi put posle 20 godina oružjem suprotstavi iranskim vlastima.
ŠEF CIA UPOZORIO: Bila bi "velika ludost" kada bi Tramp prekinuo sporazum Vašingtona i Teherana
Mohsen Rezai, bivši komandant Revolucionarne garde, procenjuje da iranski Kurdi dobijaju novac iz Saudijske Arabije i da Rijad u pokušaju destabilizacije Irana na pobunu podstiče i druge sunitske manjine.
Istovremeno, Rijad godinama optužuje Iran da saudijske šiite na istoku kraljevine koristi da bi oslabio režim po istoj matrici po kojoj je šiite u Jemenu podigao na pobunu protiv centralne vlasti, ili pobunio većinske šiite u Bahreinu. Teheran to demantuje.
Posle Drugog svetskog rata Kurdi su u oblasti oko severozapadnog iranskog grada Mahabada nakratko uspostavili nezavisnu republiku koja je imala podršku SSSR-a. Nakon Islamske revolucije 1979. godine obnovljeni su sukobi sve dok PDKI nije 1996. proglasio unilateralni prekid vatre, ali tenzija nikada nije popuštala.
Najnovija faza oružanih dejstava i angažovanje iranskih Kurda protiv vlasti u Teheranu nesumnjivo je u funkciji iransko-saudijskog konflikta.
RUSIJA I IRAN: Pregovori o isporuci vojnog naoružanja vrednog 10 milijardi dolara
Saudijci su, uprkos svim američkim uverenjima da nema razloga za zabrinutost, procenili da raste opasnost od Irana.
Zašto onda Saudijci ne bi pokušali da igraju na kurdsku kartu? Rijad je ne jednom sumnjičen za podršku raznim radikalnim islamističkim grupama. Bilo kakva destabilizacija vlasti u Teheranu bila bi najlepša vest za Saudijsku Arabiju.
Iako zvaničnici PDKI ponavljaju da se autohtono bore za politička prava u Iranu i da nemaju nikakve zvanične veze sa Saudijcima ili sa sunarodnicima po Iraku, Siriji i Turskoj, očito je da se u vremenima bliskoistočnog haosa svi bore za naklonost Kurda – mahom da bi ih upotrebili za sopstvene ciljeve.
Amerikanci i Rusi oslanjaju se na sirijske Kurde u borbi protiv islamista, ali je pitanje da li ih neće „prodati“ da ne bi kvarili odnose sa Turskom koja ne dopušta bilo kakav rast kurdske moći.
Činilo se 2015. da će Kurdi kapitalisati na bliskoistočnom haosu. U Iraku su i ranije obezbedili autonomiju koja je na korak od nezavisnosti. U Turskoj je jedna prokurdska politička stranka prvi put ušla u parlament. U Siriji su se oružjem izborili za delove severa.
Da li su sada i Kurdi u Iranu pioni jedne od regionalnih tabli? Iranski Kurdi, koji najavljuju da će nastaviti da se oružjem „štite i brane“, mogli bi da se sete kako je Turska upotrebila Kurde za masakr nad Jermenima 1915, a posle im uskratila sva prava. Takvu sudbinu sada im režiraju Saudijci.