DOK BOGATI "GRABE" VAKCINE, SIROMAŠNI NEMAJU ČIME DA SE VAKCINIŠU: U jednu zemlju stiglo samo 25 vakcina
U Gvineju stiglo samo toliko vakcina Sputnjika V da se može vakcinisati 25 ljudi, u bogate zemlje otišlo 39 miliona doza
Svetska zdravstvena organizacija saopštila je u januaru da je u 49 bogatijih zemalja otišlo više od 39 miliona vakcina, dok je jedna siromašnija nacija imala samo 25 doza.
POČELO TESTIRANJE JOŠ JEDNE VAKCINE NA TINEJDŽERIMA: Uskoro ispitivanje i na trudnicama
NEKE VARIJANTE KORONE MOGU DA ZARAZE MIŠEVE: Da li će ovaj virus ponovo "preskočiti" vrstu i stići do ljudi?
POZNAT IDENTITET NAPADAČA NA KAPITOL: Policajac umro u bolnici, Amerika u šoku (FOTO/VIDEO)
- Farmaceutske kompanije koje proizvode vakcinu protiv kovida-19 trebalo bi da naprave dovoljno za sve na svetu ili da dobrovoljno predaju svoju tehnologiju zemljama u razvoju - navodi nova šefica Svetske trgovinske organizacije (WTO), dr Ngozi Okondžo-Iveala.
Kaže da "nije prihvatljivo ostaviti siromašnije zemlje na kraju reda za vakcine". Ukazala je i na dogovor kompanije "AstraZeneka" o prenošenju svog znanja (know-how) masovnom proizvođaču vakcina u Indiji. Smatra da bi takvo dobrovoljno licenciranje moglo spasiti mnogo više ljudi.
- U zemljama u razvoju postoje neki kapaciteti koji se sada ne koriste. Hajde da imamo isti takav dogovor kao "AstraZeneka" sa Serum Institutom u Indiji - rekla je za BBC i pozvala i ostale proizvođače da slede taj primer, između ostalih - Novavaks i Džonson i Džonson.
Dr Okonžo-Iveala je početkom marta postala generalni direktor Svetske trgovinske organizacije, a priznaje da su njeni članovi podeljeni kada je reč o "popuštanju pravila" o intelektualnoj svojini, tako da više proizvođača lekova može da pravi problem u vezi s ovom idejom.
Pitanje su pogurale Indija, Južna Afrika i desetine siromašnijih zemalja koje žele slobodnu proizvodnju vakcine. Bogatije zemlje se odupiru takvom potezu, iako je Bajdenova administracija nagovestila da razmatra slične planove.
- Vrsta nejednakosti koju vidimo u pristupu vakcinama zaista nije prihvatljiva, ne možete imati situaciju u kojoj je, znate, 10 zemalja primenilo 70 odsto doza vakcine u svetu, a postoje zemlje da nemaju jednu dozu - dodala je nova šefica Svetske trgovinske organizacije.
Mnoge države u razvijenom svetu, koje su počele procese vakcinacije pre nekoliko meseci, suočile su se sa kritikama zbog kupovine ili naručivanja više vakcina nego što im je potrebno. Svetska zdravstvena organizacija saopštila je u januaru da je u 49 bogatijih zemalja otišlo više od 39 miliona vakcina, dok je jedna siromašnija nacija imala samo 25 doza.
Gvineja je dobila samo toliko vakcina Sputnjika V kojima može biti vakcinisano 25 ljudi, uključujući i predsednika.
Ali, mnoge bogatije zemlje su naručivale doze kod farmaceutskih kompanija pre nego što su znale da li će vakcina u razvoju biti efikasna. Oni su štitili svoje opklade - realizujući višestruke porudžbine, u nadi da će bar neka od njih biti uspešna.
Velika Britanija, koja je naručila 400 miliona doza vakcina i ostaće joj još mnogo, rekla je da će većinu svog viška vakcina donirati siromašnijim zemljama.