BRITANCI U ČUDU I NE ZNAJU ŠTA DA RADE, JER "USTAVOM" NIJE NIŠTA PREDVIĐENO: Dok se smisle zemlju predvodi ovaj čovek (VIDEO)
Ustav, kolekcija ponekad drevnih i oprečnih presedana, ne nudi jasan i formalni "plan B" ili scenario sukcesije ako Džonson više ne bude mogao voditi zemlju, navode stručnjaci.
Britanski premijer Boris Džonson primljen je u nedelju naveče u bolnicu na ispitivanje budući da se njegovi simptomi COVID-19 ne smanjuju niti deset dana nakon što je bio pozitivan na korona virus, a britanski ustav ne daje jasan odgovor šta će se desiti ako on više ne bude mogao voditi zemlju.
BAŠ IH BRIGA ZA EVROPU: NATO ne pomaže u borbi protiv korona virusa, evo ZAŠTO nisu MRDNULI PRSTOM
Kurc se predomislio: Austrija rešila da olabavi mere u borbi protiv korona virusa
DA LI ŠVEDSKA IGRA "RUSKI RULET" SA SVOJIM STANOVNIŠTVOM? Vlast odbija da uvede drastičnije mere protiv korona virusa
- Prema savetu lekara, premijer je večeras primljen u bolnicu na ispitivanje - objavio je Dauning strit, naglašavajući da nije reč o hitnom slučaju.
- To je mera opreza, budući da premijer već deset dana ima simptome nakon što je bio pozitivan na korona virus - dodaje se u saopštenju vlade.
Džonson, kojem je 55 godina, 27. marta postao je prvi čelnik neke velike sile koji je bio pozitivan na testiranju na korona virus.
Nakon toga je otišao u izolaciju u stan u Dauning Stritu, a u petak je rekao da se i dalje nalazi u izolaciji.
Kako je stalno imao povišenu temperaturu, lekari su ocenili da bi bilo dobro da ga pregledaju u bolnici.
Izvor iz vlade u ponedeljak ujutro je rekao da je Džonson i dalje u bolnici.
Džonson je ranije rekao da može nastaviti raditi u samoizolaciji, kao i ministar zdravlja Met Hankok, takođe pozitivan na korona virus.
Obolela su dvojica ključnih britanskih lidera u borbi protiv pandemije pa se dovodi u pitanje funkcionisanje vlade bez njih u vreme globalne krize.
Ustav, kolekcija ponekad drevnih i oprečnih presedana, ne nudi jasan i formalni "plan B" ili scenario sukcesije ako Džonson više ne bude mogao voditi zemlju, navode stručnjaci.
- Nismo još bili u ovakvoj situaciji, nismo morali o tome razmišljati ranije - rekla je Ketrin Hadon iz Instituta za vladu.
Dok u SAD-u predsednika može zameniti potpredsednik, u Velikoj Britaniji nema formalnog zamenika premijera koji bi preuzeo tu funkciju.
No, Dauning strit je već najavio da će Džonsona zameniti ministar spoljnih poslova Dominik Rab ako bude potrebno.
- Premijer ima ovlašćenja da delegira odgovornost bilo kojem svojem ministru, ali zasad je on premijer, a sledeći na redu je ministar spoljnih poslova - rekao je portparol.
U junu 1953, tadašnji premijer Vinston Čerčil pretrpeo je moždani udar. Taj događaj se držao u tajnosti, a ni svi ministri nisu bili s time upoznati.
Lekari su bili iznenađenim njegovim brzim oporavkom. Dva meseca nakon moždanog udara vratio se i nastavio voditi kabinet.
Toni Bler je dvaput podvrgnut operaciji srca dok je bio premijer ranih 2000-ih. Oba puta se već nakon nekoliko dana vratio na posao.
Da nije mogao obavljati dužnost, menjao bi ga njegov zamenik Džon Preskot sve do izbora novog vođe, rekli su zvaničnici.
Ne tvrdi se da Džonson nije sposoban obavljati svoju dužnost. Britanski premijer nastavio je voditi vladu putem telekonferencija nakon što mu je dijagnostikovan korona virus.
U KINI 39 NOVOZARAŽENIH KORONOM: Najveći broj obolelih došao iz inostranstva, registrovan jedan smrtni slučaj
Šef kabineta Angele Merkel obelodanio da li je nemačka kancelarka promenila mišljenje o novoj kandidaturi
ZATEGNUTNI ODNOSI OTAVE I VAŠINGTONA: Kanada se neće svetiti Americi, ali podseća šta su učinili za nju pre 19 godina
NAJPRE IH JE POGODILA KORONA, A SAD I OVA NEPOGODA: Rušile se zgrade, ljudi se krili po bunkerima (VIDEO)
Jedna crkvena molitva je bila kobna za celu Evropu: Sa nje se korona virus preneo čak i u Latinsku Ameriku (FOTO)