CEO SVET PRIČA O NJIMA: Oni su Kimovi telohranitelji, nemaju imena, već samo identifikacioni broj (VIDEO)
Regrutuju ih kao male
Istorijski susret severnokorejskog lidera Kim Džong-una i južnokorejskog predsednika Mun Džae-ina, južno od demilitarizovane zone između dve Koreje, po mnogo čemu će biti upamćen, a jedna od svakako najupečatljivijih stvari u tom smislu su Kimovi telohranitelji, koji su odmah postali hit na društvenim mrežama.
Pročitajte i:
Svi svetski mediji su preneli vest o njegovoj ličnoj sviti koja se od njega nije odvajala, a obraćali su pažnju na apsolutno svaki detalj.
Telohranitelji su proveravali prostorije za sastanke da bi proverili da nema eksploziva i uređaja za prisluškivanje. Stolica na kojoj je sedeo Kim je pre toga bila dezinfikovana, a za to se pobrinulo lično obezbeđenje.
Mnogi su komentarisali da su jako dobro obučeni, a ženskom oku nije promakla ni činjenica da su neki veoma lepi i zgodni.
Kimovo obezbeđenje je pažljivo odabrano: po fizičkoj spremi, izgledu, "snajperskim sposobnostima" i boraličkim veštinama, kako im "ne bi ni mrav promakao".
Posle toga su svi želeli da saznaju više o ovom momcima koji svojim životom čuvaju lidera Severne Koreje Kim Džong-una.
Ovi telohranitelji su deo Vrhovne garde koja je zadužena da štiti vladajuću porodicu Severne Koreje. Trenutni komandant garde je Jun Džong-rin.
Po zvaničnoj istoriji, ova garda je učestvovala u Korejskom ratu, a njene jedinice su "izrodile" čak 72 "heroja rada" i 28 "heroja republike".
Prve jedinice su nastale 1946. godine, a od 1970. godne do polovine devedesetih bili su deo Odeljenja državne bezbednosti.
Kim Džong-il je reorganizovao gardu tako što je otpustio više desetine oficira i proširio svoju grupu privatnih telohranitelja za 200 ljudi i nazvao ih "Jedinica 2.16".
Ova garda spada pod kontrolu Korejske narodne armije i podeljena je na približno šest odeljenja, tri borbene garde, nekoliko odeljenja telohranitelja i jedan građevinski bataljon. Jedinica ima između 95.000 i 120.000 zaposlenih.
Telohranitelji se dele na dve grupe: Odeljenje 1 koje štiti Kim-il Sunga i Odeljenje 2 koje štiti Kim Džong-ila. Pretpostavlja se da Kim ima svoju ličnu gardu za zaštitu.
Komanda garde ima kampove širom zemlje, obično blizu zvaničnih rezidencija i ima jako uporište u Pjongjangu.
Garda nadgleda vojne i partijske ličnosti da bi osigurala bezbednost porodice Kim. Ove jedinice koriste i artiljerijska i oklopna vozila da bi zaštitili rukovodstvo zemlje.
Prema svedočenjima Li Jang-kuka, regruti za gardu se pronalaze u srednji školama nakon čega sledi pregled.
Fizički preduslovi su da regrut nema ožiljke na licu i da ima proporcionalno građeno telo. Potencijalnim kandidatima se proverava porodična istorija, kao i partijska odanost.
Jednom kada budu izabrani, članovi dobijaju identifikacioni broj, dok im se svi ostali brišu, a kontakt sa porodicom je zabranjen. Samo jedan član u porodici može da radi kao telohranitelj.
Regruti zatim idu u posebne kampove za obuku koja traje i do dve godine. Obuka obuhvata tekvondo, stražarenje, marševe od 25 km i taktike tokom posebnih operacija.
Prema rečima Oh Jang-nama, bivšeg člana Odeljenja za državnu bezbednost, Vrhovna garda je objavila knjigu o obuci na 300 strana sa detaljima ranijih zadataka.