CRNE PROGNOZE ZAPADA: Globalni rast usporava, samo četiri zemlje neće osetiti GLAD
Zapadni stručnjaci su ocenili da svet u 2019. godini čeka loša žetva, a samim tim i glad.
Rusiju čeka pooštravanje sankcija i pogoršavanje geopolitičkih protivrečnosti, a SAD i Kinu sve veće nesuglasice povodom trgovinskog rata. Većina analitičara je uverena i da svet sledeće godine očekuju trgovinski sporovi i usporavanje ekonomije.
Agencija "Skor rejtings" navela je u pregledu "Suvereni rizici - 2019" najveće svetske ekonomske rizike, a to su povećani protekcionizam, izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, neizvesnost ekonomskih perspektiva, ekonomsko usporavanje Kine i odliv kapitala iz zemalja sa tržištima u razvoju. Agencija smatra da su pogoršanje finansijskih uslova i problemi globalnog upravljanja osnovni faktori rizika za globalnu ekonomiju i suvereno kreditiranje. Zbog toga, svet očekuje usporavanje globalnog rasta i nesigurnost.
Globalni rast će u 2019. godini sa sadašnjih 3,7 - 3,8 odsto usporiti na 3 - 3,5 odsto. Rast ukupnog BDP-a evrozone usporiće se sa dva odsto u 2018. godini na 1,5 odsto u 2019.
Što se tiče Rusije, analitičari smatraju da će sledeće godine finansijska i novčano-kreditna politika zemlje ostati jaka.
- Finansijska politika je usmerena na obnavljanje finansijskih sredstava, a istovremeno je novčano-kreditna politika vezana za ciljanje inflacije od četiri odsto. Očekuje se da će rast BDP-a u 2019. godini iznositi 1,8 odsto u odnosu na 1,7 odsto ove godine - ističu stručnjaci.
Ključni rizici za Rusiju biće pooštravanje antiruskih sankcija, pogoršanje trgovinskog rata između SAD i Kine, nestabilnost cena nafte i eskalacija geopolitičkih rizika zbog konflikta sa Ukrajinom.
Agencija "Blumberg" je bila pesimističnija sa prognozama, a akcenat je na prirodnim katastrofama.
TRI NAJVEĆA IZAZOVA Rusije u 2019. godini, ali ZBOG JEDNE STVARI Putina će najviše boleti glava
- Suše i uragani će dovesti do nerodne godine, gladi i snažnog migracionog kretanja - smatraju oni.
Samo četiri zemlje neće imati probleme sa hranom: SAD, Kanada, Ukrajina i Rusija. Pritom će Rusija, prognoziraju, nametnuti embargo na izvoz žitarica, a prioritet će biti domaće tržište, smatra "Blumberg".
Kompanija "Stratfor" smatra da će 2019. godinu obeležiti rast geopolitičkih tenzija.
- Odluka SAD da izađe iz Dogovora o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa dovešće do povećanja vojne moći u SAD i Rusiji, a posebno na marginama Evrope. Poljska, Rumunija i baltičke države pokazaće želju da na svojim teritorijama smeste američke snage i sredstva - navodi se u prognozi kompanije.
Suparništvo između SAD, Kine i Rusije ubrzaće trku u naoružanju i zaoštriće borbu u sajber-prostoru.
- Biće teško organizovati globalno upravljanje u uslovima rastućih pretnji i zbog toga što se produbljuju protivrečnosti u međunarodnom sistemu - smatraju stručnjaci.
Uz to, američki Kongres može da izvrši pritisak na Belu kuću, kako bi ona preduzela radikalne mere zbog ruskog državnog duga ili kako bi zabranila operacije dolarima sa najvećim državnim bankama u Rusiji, smatraju oni.
Sa druge strane, Rusija će pokušati da se zaštiti od sankcija tako što će povećavati devizne rezerve i obim sredstava u socijalnim fondovima, diversifikujući trgovinske veze i smanjujući svoju zavisnost od dolarskih operacija. To će omogućiti da se izbegne velika ekonomska kriza u 2019. godini, smatra agencija "Stratfor".
GUVERNER NJUJORKA: Jedina PRETNJA Americi dolazi iznutra
Govoreći o globalnim problemima, agencija "Stratfor" upozorava na rast geopolitičkih rizika koji mogu uticati na biznis.
- SAD će vršiti veliki pritisak na Evropu, Japan, Australiju, Kanadu, Južnu Koreju i Tajvan, zahtevajući od njih da stanu na put kineskim investicijama. To će uticati na naučna istraživanja i trgovinu u strateškim oblastima, počev od veštačke inteligencije i završavajući sa 5G mrežama, koje će početi da se pojavljuju 2019. godine - navode u kompaniji i smatraju da će u trgovinskim ratovima sa SAD najviše izgubiti Nemačka.
- Dok će SAD nastaviti sa strateškim planom protiv Kine, namećući dodatne poreze, normativne prepreke i sankcije, podržavajući Tajvan i stvarajući probleme u Južnom kineskom moru, Peking će se oslanjati na svoje moćna ekonomska sredstva u pokušaju da oslabi američke saveze - navodi se u prognozi.
Situacija na globalnom energetskom tržištu ostaće napeta i u 2019. godini.
- U globalnoj ekonomiji 2019. godine primetiće se nestabilan rast, a Saudijska Arabija i Rusija će kao i pre operativno reagovati na događaje na globalnim tržištima nafte, kako bi sprečili nagli pad cena. Krajem 2019. godine SAD će sustići Katar i Australiju i tako će postati jedan od najvećih svetskih izvoznika gasa - smatraju analitičari.
Direktor analitičkog odeljenja kompanije "Alpari" Aleksandar Razuvajev smatra da će nova godina biti mnogo složenija nego prethodna.
- Svetskom finansijskom sistemu ponovo preti kriza. Svet čeka recesija zbog pada američke berze. Nafta, valute i akcije će biti pod pritiskom. Dolar će zbog krize imati sve šanse da se raspadne na nekoliko monetarnih zona - prognozira Razuvajev.
BONUS VIDEO: Ljudi kažu da su ovo NAJSREĆNIJE zemlje za život